Olen alkuraskaudessa vasta menossa rv 4 5. Sain tänään antibioottikuurin hammastulehduksen takia (V-Pen)ja sitten tuo tulehtunut viisaudenhammas pitäisi poistaa(hammaskirurgi leikkaa). Nyt pelottaa kamalasti, että miten vaikuttaa?
Onko kellään muulla ollut vastaavanlaista tilannetta alkuraskaudessa?
Onko kellään muulla ollut vastaavanlaista tilannetta alkuraskaudessa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Multa poistettiin viisaudenhammas rv 16 1 ja söin sen jälkeen samaisen v-pen kuurin ja ihan hyvin on mennyt, nyt 27 4. Eli ihan turvallisin mielin, kyllä ne tietävät mitä tekevät :)
Vähän huojentaa kun kuulee että vastaavaa muillakin. Täytyy vaan yrittää olla liikaa stressaamatta asiasta.Ja kait se muhiva infektio pahempi uhka masuasukille.
v-pen mega kuurin. kaikki ok.
toi v-pen ja viisaudenhampaan takia. jo ennen raskautta kävin sitä näyttämässä, mutta eivät suostuneet sitä poistamaan ja nythän se sitten jumitti leukaperät täysin lukkoon. Kuvia ne ei rupee ottaan vasta ku raskaus yli puolen välin.
itselläni tehtiin juurihoitoja koko raskauden ajan,ja poistettiin hammas n.vkolla 30.Puudutuksista ja antibiootista ei ole haittaa,tulehtuneesta hampaasta kylläkin!