Englannin ihmiset

poppelipuu

Onkos tosiaan Englantilaiset kohteliaita ja hyvätapaisia? Ainakin turisteina olen kuullut heistä muuta mutta miten sitten ovat omassa maassan? Pitäisi tietää tohtiiko heiltä mitään kysyä;)

http://www.kookas.fi/articles/read/3906

5

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime viikolla...

      todella kohteliaita ja hyvätapaisia meihin suomalaisiin verrattuna ja auttavat mielellään.

      • ovat

        Todella kohteliaita ja auttavaisia ovat.


    • kiribati

      olen saanut todella hyvää ja ystävällistä palvelua ja ihmiset ovat olleet avuliaita ja mukavia. Ystäviäkin olen saanut niin, että "opas" oli käytössä tällä viikolla, kun siellä toista kertaa kävin.

      Lontoossa on miljoonakaupungin tyyli eli siellä ei ainakaan meille ole tultu tarjoamaan neuvoja eikä muutaman päivän visiitillä tutustunut ihmisiin. Mutta ei siellä myöskään oltu kylmäkiskoisia kuten Nizzassa ja Pariisissa (ellet puhu sujuvaa ranskaa).

      En tiedä kuinka paljon Englannissa on paikallisia eroja, mutta ainakin Liverpoolissa suosittelen ottamaan kontaktia paikallisiin - tai itse asiassa riittää, kun kaivat kartan esiin, niin joku luultavasti tulee kysymään tarvitsetko apua. Voit myös varautua siihen, että liikkuessasi ydinkeskustan ulkopuolella, tuntemattomatkin tervehtivät vastaantullessaan. Ihana kaupunki kaikin puolin!

    • Nimetön

      Itse olen reissannut ympäri Brittein saaria useaan otteeseen ja edelleenkin olen sitä mieltä että ovat kohteliaita. Sen takia palaankin sinne aina uudelleen ja uudelleen... esim. Irlannissa kävelin pubissa porukan ohi ja joku siinä porukassa kertoi parast´aikaa tarinaa johon kuului kiroileminen. Satuin menemään juuri ohi kun joku kiroili... Valtava anteeksipyyntöryöppy tuli heti. Tyypillisenä suomalaisena oli ensin vaikea hiffata, miksi ne pyytelee anteeksi ;) Eihän meillä niin toimita! Samantyyppistä ihmisen huomioonottamista olen kokenut kaikkialla Brittein saarilla. Eikun tervemenoa!!

      • hyvätapainen kansa

        mutta nuoriso on todella rääväsuista, äänekästä, itsekästä, jne...
        Mutta, niinhän se on muuallakin. Täällä (Englannissa) nuoriso vaan pistää jostain syystä silmään/korvaan, ja nuorisojoukkoja kartan parhaani mukaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe