Olisiko kauppakatu enää kuollut klo 18 jälkeen jos Taulumäentori muutettaisiin kauppakeskukseksi ja euromarket siirtyisi tulevaan keskukseen. Nykyinen euromarketin pysäköinti ja rakennuksen paikka toriksi ja niiden alle pysäköinti. Tori olisi kooltaan samaa luokkaa kuin nykyinen mutta hyviä puolia tyynempi paikka ja jos kauppakadun tämä kohta pois liikenteeltä tulisi kuin Jyväskylän suomen suosituin keskusta. Työpaikkoja tulisi ja ne rahat jotka virtaa nyt Kuopioon jäisi Varkauteen. Varmasti löytyisi yksityistäkin rahaa jos keskus on tarpeeksi iso ja houkutteleva ei mitään uutta Foorumia.
Kauppakeskus
4
1272
Vastaukset
- mistä asiakaat
Mistähän rahat rakentamiseen ja mistä maksavat asiakkaat? Tämä väestöpohja ei tahdo riittää nyttenkään. Täällä Varkaudessa on oma rotu, joka ei suostu maksamaan palveluista, vaan
kaiken pitäisi olla ilmaista. Tulotaso on parempi, kuin Kuopiossa,mutta täällä vain valitetaan. Ei yritykset pysy pystyssä. Muutenkin olen ihmetellyt, miksi Laivalinnankatua ei ole rakennettu liikekaduksi. Silloinhan poikkikadutkin olisi liikkeitä täynnä. No nytten se on myöhäistä. Mutta tämähän onkin työläiskaupunki, demarivetoinen.- kasvaa
ja velkataakka myös. Tekninen lautakunta hyväksyi viranhaltijapäätöset kolmen uuden työntekijän palkkauksesta kaavoituosastolle.
- joooopas
Saanen kysyä,että mikä raha varkauteen jäisi? Ensinnäkin väestöpohja on auttamattoman pieni. Varkauden väkiluku on jonkin tavallisen kunnan tasoa. Muuttotappio näkyy jo katukuvassa. Nuoret aikuiset ovat monet jo varmaan muuttaneet. Miten monta erikoistunutta liikettä siellä pysyisi oikeasti pystyssä? Olkaa työ ilosia joilla on töitä siellä!
Selvennykseksi. Jokaisesta ostetusta tavarasta jää kuntaan veroeuroja ja olisi syytä oppia että keskisavossa asuu 60000 ihmistä ja unohtaa se pelkkä Varkaus rajana ajattelu. Suurin ongelma itäsuomessa on duunari/kapitalisti jako mitä ei kasvukeskuksissa ilmene ja ne käyttävät sitä hyväkseen. Viisas ottaa ensin asioista selvää ja kommentoi sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 574604
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1544218- 673852
- 1253810
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans473644Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe783464- 983031
- 542875
- 252706
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142414