Kauppakeskus

Olisiko kauppakatu enää kuollut klo 18 jälkeen jos Taulumäentori muutettaisiin kauppakeskukseksi ja euromarket siirtyisi tulevaan keskukseen. Nykyinen euromarketin pysäköinti ja rakennuksen paikka toriksi ja niiden alle pysäköinti. Tori olisi kooltaan samaa luokkaa kuin nykyinen mutta hyviä puolia tyynempi paikka ja jos kauppakadun tämä kohta pois liikenteeltä tulisi kuin Jyväskylän suomen suosituin keskusta. Työpaikkoja tulisi ja ne rahat jotka virtaa nyt Kuopioon jäisi Varkauteen. Varmasti löytyisi yksityistäkin rahaa jos keskus on tarpeeksi iso ja houkutteleva ei mitään uutta Foorumia.

4

1250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistä asiakaat

      Mistähän rahat rakentamiseen ja mistä maksavat asiakkaat? Tämä väestöpohja ei tahdo riittää nyttenkään. Täällä Varkaudessa on oma rotu, joka ei suostu maksamaan palveluista, vaan
      kaiken pitäisi olla ilmaista. Tulotaso on parempi, kuin Kuopiossa,mutta täällä vain valitetaan. Ei yritykset pysy pystyssä. Muutenkin olen ihmetellyt, miksi Laivalinnankatua ei ole rakennettu liikekaduksi. Silloinhan poikkikadutkin olisi liikkeitä täynnä. No nytten se on myöhäistä. Mutta tämähän onkin työläiskaupunki, demarivetoinen.

      • kasvaa

        ja velkataakka myös. Tekninen lautakunta hyväksyi viranhaltijapäätöset kolmen uuden työntekijän palkkauksesta kaavoituosastolle.


    • joooopas

      Saanen kysyä,että mikä raha varkauteen jäisi? Ensinnäkin väestöpohja on auttamattoman pieni. Varkauden väkiluku on jonkin tavallisen kunnan tasoa. Muuttotappio näkyy jo katukuvassa. Nuoret aikuiset ovat monet jo varmaan muuttaneet. Miten monta erikoistunutta liikettä siellä pysyisi oikeasti pystyssä? Olkaa työ ilosia joilla on töitä siellä!

    • Selvennykseksi. Jokaisesta ostetusta tavarasta jää kuntaan veroeuroja ja olisi syytä oppia että keskisavossa asuu 60000 ihmistä ja unohtaa se pelkkä Varkaus rajana ajattelu. Suurin ongelma itäsuomessa on duunari/kapitalisti jako mitä ei kasvukeskuksissa ilmene ja ne käyttävät sitä hyväkseen. Viisas ottaa ensin asioista selvää ja kommentoi sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3463
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2074
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1430
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1247
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe