Lääkis vai psyka?

Ihan uteliaisuudesta kyselisin mitä mieltä ihmiset täällä ovat lääkiksen ja psykologian pääsykokeiden haastavuudesra suhteessa toisiinsa.
Eli kumpaan on mielestänne kumpaankin alaan yhtä motivoidun ja matemaattisesti semi-lahjakkaan opiskelijan helpompi päästä?
42817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Psykologiaan. Melko selvästi.

Äänestä

Psykologian suhteen riippuu aika pitkälle kohdeyliopistosta. Vertaa esim. Joensuun ja Helsingin vanhoja pääsykoetehtäviä. Psykologian valintakokeet vaihtelevat essee- ja monivalintakysymyksistä aina tilastotieteen osaamista vaativiin tehtäviin sekä näiden tehtävätyyppien sekoituksiin.
Todennäköisesti tarkoitit Helsingin kokeita, joten komppaan mutu-tuntumalta edellistä vastaajaa.

Äänestä
  • Jep tiedekunnissa tosiaan on eroa. Hyvin erilaisista kokeista kuitenkin on kyse, joten vertailu sinällään on vähän hassua. Molemmat todella suosittuja aloja myös, eli töitä joudut varmasti tekemään.

    Lääkiksen valmennuskursseja tuntuu ainakin olevan miljoonia, mikä ei varmasti ainakaan helpota sisäänpääsyä, kun taas psykologia on lukioissa todella suosittu aine, ja hakijoita riittää pilvin pimein.

    Äänestä

Hei,

psykologiaan on pääsyprosentti noin 10 kokeisiin osallistuneista. Oulun yliopiston lääkiksessä taas pääsyprosentti on ollut joskus 30% - mutta se ei sinällään kerro koko totuutta (vrt. jos esim. 40% hakijoista osaa pääsykokeen tehtävät hyvin ja pisteraja voi tästä johtuen olla hyvinkin korkea)Helsingin lääkiksessä taas pääsyprosentti on ollut Oulua pienempi. mutta
molempien alojen pääsykokeet ovat erittäin vaativia eli kannattaa päättää pian kumpaan haet - jos haet tänä vuonna, niin kipin kapin hankkimaan pääsykoekirjoja! Tsemppiä hakuun!:)

Alla tietoa Turun yliopiston psykologian
pääsykokeesta.(kannattaa toki käydä surffailemassa muidenkin yliopistojen psykan pääsykokeita koskevilla sivuilla, samoin
lääkiksen, mikäli se kiinnostaa.

Turun psykologian pääsykokeessa on
tänä vuonna kaksi kirjaa: toinen käsittelee kognitiivista neurotiedettä ja toinen taas tilastotiedettä. Ne luetaan pääsykokeen kirjalliseen osuuteen (vaihe I). II-vaiheeseen
eli haastatteluun ja ryhmätilanteeseen kutsutaan
56 parhaiten I-osiossa menestynyttä.
Haastattelussa ja ryhmätilanteessa 28 parhaiten menestynyttä valitaan suorittamaan psykologian kandidaatin ja maisterin tutkintoa.

http://www.soc.utu.fi/opiskelijavalinta/Opiskelijavalinta_2007.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


idu kirjoitti:

Ihan uteliaisuudesta kyselisin mitä mieltä ihmiset täällä ovat lääkiksen ja psykologian pääsykokeiden haastavuudesra suhteessa toisiinsa.
Eli kumpaan on mielestänne kumpaankin alaan yhtä motivoidun ja matemaattisesti semi-lahjakkaan opiskelijan helpompi päästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu