ryhmästä Pyhäjärvellä vastalauseena kepu junttien lakkautettua toimivia eläviä kylä kouluja.Viisaita naisia huomasivat mitä sivukylien tappajia kepulaiset ovat.NOSTAN HATTUA.
KOLME VIISASTA EROSI
KEPUN VALTUUSTO
732496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 73
Vanhimmat
Tällästä toimintaa ei joka lyylit uskallakaan. Tiiättekö että ois muualla näin käyny. Onko muualla pystytty koulujen lakkautus estämään ja millä konstilla. Hyvä tästä otamme muutkin kunnat oppia. Oisin tahtonu olla kärpänen katossa kun päätöksensä puoluepapoille ilmoittivat. Om kuulemma aikas vanhaa sakkia.
Kaustisella kepu ajoi kyläkoulujen lakkauttamista ja sivukylän asukkaat reagoivat tiedottamalla lehdessä etteivät tule äänestämään keskustaa seuraavissa vaaleissa jos koulujen lakkauttamissuunnitelmia ei hylätä. Kepu perääntyi , mutta vain menetettyjen äänien pelossa ja suoritti tehtävänsä myöhemmin loppuun.--->
Osana kuntastrategiaa ja talousarvio- ja taloussuunnitelmaa on selvitetty perusopetuksen kehittämistä. Keväällä 2005 tehtiin kouluverkkoselvitys vaihtoehtoisista toteuttamismalleista. Selvitykseen pohjautuen sivistyslautakunta on esittänyt talous-arviovalmistelussaan 25.10.2005 kahden kyläkoulun, Jylhän ja Vintturin, lakkauttamista syyslukukauden 2006 alusta. Ennen päätöstään lautakunta järjesti kyläkoulujen lasten vanhemmille kuulemistilaisuuden 24.10.2005.
Perussuomaliset vastustivat koulujen lakkauttamista.
Olisi mielenkiintoista kuulla...Valittivatko päätöksestä, kun on aika lyhyt aika kuulemisen ja kokouksen väliä, vain päivä?
viisasta miestä?
ajan tasalla.
heillä mukana kultaa, suitsuketta ja mirhamia?
järkeä vastustaa junttien syrjäkylien tappo politiikkaa mihin heidän äänestäjät olivat heille valtakirjan antaneet.
estämään. Siinäpä hyvät neuvot kalliita.
joka päätti lopettaa pientan koulujen valtionavut. Ei ihan kannattais äänestää olevansa kansan puolta sen puolueen. No kohta niittää mitä on kylvänyt.
ottija erosi koko vasurikommaripuolueesta, jätti hukkuvan laivan, että silleen.
kaikki keinot tervetulleita.
muuta konstia kuin lapsia ja lapsiperheitä pitäs saaha kylille, turha tyhjiä seinä on tukea.
sellaista päätöstä ei eduskunta ole koskaan tehnyt.Miksi pitää yrittää tuota samaa valhetta tukkia joka paikkaan.Kannattas kokeilla Suihkija jo jotain uutta.
ainakin voi hidastaa tai saada päättäjät järkiinsä!
Säästöistä ei ole todisteita edes tutkimuksissa. Kts. Eira Korpinen Jyväskylän yliopisto http://www.suomenlahikoulut.info/ajankohtaista/061125_HS_artikkeli.html
Päinvastoin on tutkittu, että matkakulut nousee ja erityisopetuksen tarve lisääntyy roimasti = näin nousevat kulut syövät saadut säästöt.
Meillä synyvyys nousee ja perheitä muuttaa kylille. Ei auta. Keskustan koulun oppilaat vähenee, sitä on paikattava sivukylien lapsilla!
ole tosiaankaan pienentyneet pienille kouluille. Kertokkaa viisaammat.
Ei ainakaan suosi kyliinmuuttoa. Keskustojen isommista kouluista sen sijaan voisi siirtää oppilaita kyläkouluihin, Tämähän maksaa saman mitä pikkukylien oppilaiden kuskaaminen keskustan kouluun, kyläkoulut pysyvät hengissä. Keskustan asukkaista saattaisi löytyä halukkaita laittamaan lapsensa sivukylän kouluun, mm oppinen tehostuu pienessä luokassa kun opettajalla on enemmän aikaa kullekkin oppilaalle.
ei ole enää, siksi voidaan antaa raha vaikka puliveivarien sairaanhoitoon, joka tarvittas opetukseen.
päättäjille. On koetettu sanoa.
Eli valtio ei enää määrää rahoista mihin ne käytetään. Tajusinko oikein.
on tullut voimaan. Jos noin on ei ihme että kouluja lakkautellaan. Sittenhän puhe valtionavunlakkautuksista on totta. Se niistä kepulaisista taas.
alkupuolella ja jäläki on sen näköstä.
selvää. Oli väärä sanamuoto tällä, siis rahavirta on muutettu. Se sama raha mikä ennen meni kyläkouluille
voi nyt mennä "servuudin metsässä" istuville puliveivareille. Kunta saa sen itse päättää mihin rahat käyttää. Kyllä ei paljon päätä pakota jos tollanen päätös on tehty.
menee jos shervuutin herroille menee.
valtionavun.
Asiasta äänestettiin eduskunnassa joulukuussa 2005 ja pienten koulujen puolustajat eli vasurit hävisi
suuremmalle eli kepulille.
Kaikki alueemme kepuli-edustajat äänesti korotetun valtion avun poiston puolesta.
Tämän jälkeen on toimivia kyläkouluja lakkautettu kunnissa tosissaan.
Nivalasssa kaatuu ainakin 6 ,
Haapavedellä kaajettu 2 uhan alla 4
Pyhäjärvellä 3 jne
Korotetun valtionavun poisto ei ollut rahasta
kiinni,
vaan asian ratkaisi kepulien paha tahto.
Halusivat lamauttaa toimivat sivukylät.
Sivukyläset äänestääkin näissä vaaleissa puolustajiaan
eli vasureita.
Annetaan rahat könttänä ja kunnat jakaa, miten lystää. Tiiäthän, miten siinä käy? Vahvimmat voittaa, ja muut saa almuja!
Pikkukouluille on ollut joku oma tuki ja koska se on poistettu, ei kunnissa nähdä syytä pitää niitä yllä. Totuus vain on, että kuljetus maksaa hurjasti tänäpäivänä. Lapset ei sopeudu uusiin ryhmiin ja erityisopetustarve voi jopa kaksinkertaistua tutkimusten mukaan. Lopputulos: ei tuu säästöjä! Voipi tulla jopa kalliimmaksi kuin sivukylien koulujen toiminnan jatkaminen.
Kuka meidän puolta pitää, kahmii äänet!
pienille kouluille on eka askel.
Se pitäisi olla 20 % sijasta 30 %,
niin sivukouluja avattas nopeasti uudelleen.
Ja kylät lähtis alkas elpymään.
Muuttas uusi lapsiperheitä,
kun ois varmuus koulun säilymisestä.
Nyt on näkösällä mihin johtaa sen poisto.
puolresta.
Kaikki innokkaasti olivat kaatamassa kpieniä kouluja.
Ei rahan puutteesta , vaan vallanhalustaan.
korottaa eduskunnan päätöksellä esim.
30 % ,
jolloin sivukoulujen taloudelliset resurssit
paranee, eikä kuntien kannata toimivia koulujaan
lakkauttaa.
Miten saada se päättäjille asti,kansanedustajille. Ihme ettei kukaan kansanedustaja ehdokkaista ole tajunnut aihetta ottaa esille. Tämähän koskettaa koko maata ei ainoastaan Pyhäjärveä.
Ainahan vaahdotaan kuinka asutus keskittyy vain suuriin kaupunkeihin ja pienet on kuolemassa. Sillä monet lapsiperheet haluaisivat lapseelleen turvallisen kasvuympäristön johon kuuluu kyläkoulu.He olisivat varmasti valmiita kulkemaan pitemmän työmatkan siihen vähän suurempaan kasvukeskukseen.
on asiasta puhuneet.
Hehän kaikki vastustivat korotetun valtionavun
poistoa.
naisjohtaja se Siimes, nostan hattua.
loppu tuli moosekselleki.
eronnu puolueesta, niin kuin viisas Siimes teki, jätti hukkuvan laivan.
koululakkautusta vastustavat. Onko muualla kouluriitoja?
kouluriitoja on vain vasureilla riitoja, entinen viisas puoluejohtaja Siimeskin otti ja erosi kokonaan vasurikommari puolueesta
Ompa hyvää mainosta kyseiselle kunnalle. Taitaa olla
lehtien otsikoissa kyseiset henkilöt kohta.
sattu olemaan ja eroomaan puolueestaan.
Viijalaista, vasuri varmaan tuntee.
valtuustosta eronneiden viisasten kepusisarten vasemmistoveljeä..
kansa haluaa Vanhasen jatkavan pääministerinä, mehän äänestämme nyt keskustaa, saadaan Matti jatkoon.
kalluppi, eipä näytä nuo parjaukset tehoavan.
pitäisi jatkaa sinunkin mielestä pääministerinä.
valita. Kyllä Matti Vanhanen on hoitanu työnsä hyvin. Nyt äänestän keskustaa haluan varmistaa hänen jatkamisen pääministerinä, siihen ei jussi pysty parjauksillaan vaikuttamaan.
pahenee.
mutta on Matti Maan Mainio johtaja, minäkin äänestän keskustaa.
Turha luulo. Oon jo vuosia nähny, että siellä vaan tyhmyys tiivistyy siinä puolueessa ja kun valtaan päästään, niin kaikilta unohtuu juuret!
paranoo polvi polvelta.
Milloin ehtii töitä tehdä?
höpötys, Kalevan kallupin mukaan kansa haluaa Matin jatkavan pääministerinä, ja mehän äänestämme nyt keskustaa varmistamme hänen jatkokauden.
työnsä, 20000 uutta yritystä ja 100000 uutta työpaikkaa kertoo siitä, Matti on huippuhyvä.
kiinni kenet ne valitsevat pääministeriksi ja Matin valintaan ei riitä Oulun läänin vaalipiirin äänet vielä vähemmän haapavetisten keskustalle antamat äänet.
nämä satatuhatta työpaikkaa.
mielellään lyhempää päivää, oikein hyvä kun saa valita tilanteeseen passaavan systeemin.
samanarvoisia, eläpä halaveeraa meitä haapavetisiä äänestäjiä, jokainen ääni lasketaan ja vaikuttaa yhtä paljon, nyt vain varomme ettei ääni mene hukkaan noille pienille turhakepuolueille.
kun kiti-erkki on ruvennut kyselemään,
miksi äänestivät pieniä kyläkouluja vastaan.
entinen puheenjohtaja Siimes jätti koko riitelevän vasurikommari porukan, lueppa hänen kirjoittama kirja, eipä vasureista jää sen jälkeen häävi kuva.
on ollu meillä kepuleilla edustajina.
Eivät uskalla tulla lähellekkään, kun
ruvetaan touhuista eduskunnassa kyseleen.
Pahantekijöinä olleet.
Mutta olokoon.
Äänestämme vasureita,
ne on ollu meijän puolella joka asiassa:
pienten koulujen,
eläkeläisten,
vanhusten,
sairaiden,
opiskelijoiden ja
työttömien puolella.
Eli heidän , jotka apua terttee.
rikka rokassa. Kyllä ne Oulun läänin vaalipiirin äänet on yhtä tärkeitä kuin minkä muunkin vaalipiirin äänet kun loppusaldoa lasketaan. Annetaan vaan ääniä Keskustalle niin Matti pääsee pääministerin paikalle.Hyvä mies, mitä tuota uutta opettamaan tuohon hommaan. Matti on hoitanut loistavasti työnsä tähän päivään ja niin tulee tekemään jatkossakin. Kyllä se keskusta ottaa nyt vaalivoiton, siinä ei jussin marinat auta.
eniten apua tarvitseva. Vaikka kyllä edellisetkin avun tarpeessa ovat, mutta sinäkö olisit heidän apu?
touhut vaikuttaa.
Naisenkaato-verhoon on piiloutunut täysin
aikaansaamaton nolla-kerholainen.
ja kolme viisasta naista liittyy tähän. Tietty sama puolue.
kui pittää kurissa isoja asioita kun on niin hankala sitä "pikku juttua" kurissa pittää. Ei ainakaan viisas mies het iha noin naisiaan pettäis.
Kyllä se koulunlakkauttaminen on ihan viisasta jos ei ole koululle oppilaita
Senhän järkikin sanoo
Jos joka luokassa on vain 2-5 oppilasta niin helpot on open työt ja 1-6 luokkalaisia ei voi yhdistää
Tämä asia olisi teidän pitänyt arvata aiemmin ja olisitte tehneet lapsia sinne kouluihin
Minä olen elänyt ja olen ison lapsilauman kasvattanut ovat saaneet kyläkoululla lähellä käydä koulunsa
Kyllä sitä silloin jo 15 v sitte näitä asioita pähkäiltiin että syrjäkylän koulut kärsii kohta lapsikatoa
nyt on aika koittanut ja myöhäistä se nyt on vinkua ja vikistä
kun huomasivat kepuveljien venkoilut.Vasemmistostaki lähti yks, kun kaikki muut vasurit kaato kyläkoulut muitten kans.
On luokissa yli viisi oppilasta! Yhdessä koulussa yli 30 ja parissa melkein 30 oppilasta, joten ei pääse opet helpolla 2-opettajaisessa koulussa, kun osa opettaa neljää luokkaa yhtaikaa. Näissä on muuten 7 luokkatasoa, kun eskarit ovat mukana!Mutta jos niin helpolta tuntuu, hakeudupa opettajaksi!
vallan alla.
Vasurit on kyläkoulujen puolella.
Siitä korotetusta valtionavusta äänestettiin
joulukuussa 2005 eduskunnassa.
Kepulit ja demarit poisti sen,
vasurit halusivat säilyttää sen.
Sillon kepulit sinetöi kymmenien koulujen
lakkautuksen.
vasuri puolusti kyläkouluja, muut unohti oman puolueensa teeman. Siksköhän tuo yksi erosi?
mkiujkloiuygfrde mkouytr mkiop¨.
http://www.pyhajarvensanomat.fi/pittaa.html