Onko kenelläkään tietoa miten pääsee Punesta Goaan? pääseekö junalla,bussilla? paljonko maksaa? kiitos jo etukäteen
Pune:sta Goaan
Goagirl
6667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Molemmilla pääsee. Pune on Mumbai-Goa reitin varrella. Goa express junalla toisen luokan makuuvaunussa maksaa n. 5 euroa. Välimatkaa on 580 km.
missäpäin se juna-asema on Goalla? onko sieltä pitkä matka Calanguteen?
Margao ja Tivim on yleisimmät, Margaoo usein myydään asemaksi kun Goalle junalippuja ostaa. Kannattaakuitenkin valita tuo Tivim, se on lähempänä Calangutea (Mapusan liepeillä).
Asemia on useita ja se minkä valitset riippuu siitä mitä kautta tulet Goalle ja minnepäin haluat jäädä.
Mumbaista päin tulee junia Goalle kahta eri kautta. Toinen tulee suoraan Konkanrailia pitkin rannikon tuntumassa Maharastrasta Goan ja Karnatakan läpi kohti Keralaa. Toinen tulee Mumbaista Punen kautta sisämaarataa pitkin ja saapuu Goalle idästä päin Karnatakasta. Tämä radan päätepisten on Goalla Vasco da Gamassa.
Linkin takana on kuva, josta näkyy miten nuo radat Goalla kulkevat. Margao näyttää olevan molemmille rautateille yhteinen asema.
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.indian-visit.com/images/india-travel-maps/goa-map.gif&imgrefurl=http://www.indian-visit.com/india-travel-maps/goa-travel-map.html&h=550&w=550&sz=35&tbnid=Odr3pevfhOGiQM:&tbnh=133&tbnw=133&prev=/images?q=goa maps&start=1&sa=X&oi=images&ct=image&cd=1
Enemmän junavuoroja kulkee Mumbaista rantarataa pitkin Goalle. Intian rautateiden sivuilta voi etsiä tietoa.
http://www.indianrail.gov.in/
paras tapa on tulla yöbussilla(sleeper) punesta mapusaan...siitä ei oo pitkä matka calanguteen