Meneekö maatilaverotukseen avolava auto? Paketti auton saa kyllä kalustoon...
Voiko / kannattaako avolavaa rekisteröidä pakuksi????
Voiko / kannattaako avolavaa rekisteröidä pakuksi????
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos ansionhankintaan tarvitset tuontapaista kuljetuskykyä niin meneehän se. Jos taas veroherran näkemyksenmukaan sinulla ei ole sille maatalousessa riittävästi tarvetta niin ei mene. Ei pysty noilla lähtötiedoilla arvioimaan miten käy. Mutta jos ihan oikeasti päätoimisesti elät zillä viljelyllä eikä päätuotanto ole jotain kesantoa tai ruokohelpiä niin kyllä uskoisin menevän.
Eipä sellaista tietääkseni miksikään muuksi pystykään rekiteröimään kuin pakuksi. Paitsi kun laitat lavalle hirveän kompuran tms kiinteästi niin työkoneeksi sitten.
tuotantokuluksi. Frakista kumisaappaisiin, mönkijästä maasturiin.
jos siis on työntekijöitä... :)
Km-vähennys on sen verran hyvä, että paremmat vähennykset saa muuten. Tietysti jos maatalousajoa on yli puolet, niin on pakko laittaa.
jos on toinen auto rekisterissä omissa nimissä niin maataloudessa voi olla paku avolava tai farmari auto maatila-ajoneuvona
Kannattaa muistaa, että jos ostaa uuden pakettiauton maatalouteen, niin myös sen yksityistalouden auton täytyy olla uutta vastaava. Muussa tapauksessa verottaja olettaa sillä uudella pakulla ajettavan myös yksityisajoja eikä hyväksy vähennyksiä!