Itselläni on Honda Shadow 600 ja ens kesänä tekis mieli lähteä Norjan vuonoja katsomaan. Ovat niistä niin kovasti puhuneet.
Vähän vain mietityttää riittääkä potku pienessä pyörässäni serpentiiniteitä ajaessa.
Vähän vain mietityttää riittääkä potku pienessä pyörässäni serpentiiniteitä ajaessa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
muutkin 600:lla käyneet...
Ei ole huolta tuossa, pakkaa vain reppusi ;)
Endurolla ite aikoinaan puksuttelin ja rompetta oli ainakin "pakettiautollinen" mukana ja päällä. Ei muuta kun menox !
Eihän se pyörästä ole kiinni. Ja Onhan tuo pieniruokainen.
Nykyään ajetaan aivan turhan isoilla matkapyörillä...ehkä kaks-päällä on isosta kuutiotilavuudesta etua tai tuo ainakin sutjakkaa menoa.
Muistan aikoinaan kun ajelin mutkateitä mielikseni
Honda 500lla..se"maitokannumoottori" ja kun vaihdoin sen Hondan 120hv "tehocustomiin"loppui mutkateillä nautiskelu ja ajosta tuli pelkkää repimistä.
MaitokannuHondalla ajaminen oli urheilullista yrittämistä...mitä se ei tehokkaalla pyörällä ollut..kaasua ja jarrua..kaasua ja jarrua!
Meillä on Yamaha FZS 600 ja mua on jo pistänyt miettimään että onkohan siinä liikaakin tehoa tuonne Norjaan.
Olen kerran käynyt Norjassa autolla vuosia sitten ja siellä ei tosiaankaan ollut puutetta teräväpiirteisistä vuorista, rotkoista ja kiemuraisista teistä. Niissä maisemissa sielu lepää.
Vähemmän rauhoittavia fiiliksiä näkyi joidenkin rotkojen pohjalla olevista autonromuista... niin että otetaan molemmat rauhassa siellä Norjassa vaan. Voidaan vaihdella sitten kokemuksia täällä ensi horroskaudella...
Norjassa on liukkaat asfaltit !
pyörällä. Sitä vastoin isoilla lähes kahden litran moottorilla varustetuilla mopoilla ei voi mennä kuin kioskille tai kahvilan pihalle.
Pitää aika pitkälti paikkansa. Tämän tien puolessa välissä oli kiva kahvila:
http://www.kolumbus.fi/mikapj.kivioja/Saksa/307_1b.jpg
"Mikään ei voita kuutioita."
No enpä tiedä, en ole ameriikassa koskaan käynyt, mutten ole kyllä havainnut isosta pyörästä juuri haittaakaan olleen. En ole kyllä Norjassakaan käynyt, mutta ehkäpä tulevana kesänä ?
Jos nyt oikein hakemalla haen esimerkin tehokkaan pyörän edusta, on se kakspäällä ohitustilanne. Kerran pari kesässä tulee ohittaessa " kiire" ja silloin on kiva kun peli herää samoilta sijoiltaan ilman isompaa kikkailua.
Lomareissun, tai minkä tahansa voi tehdä ihan minkälaisella pyörällä vain, kunhan pitää tosiasiat mielessä. Joskus junnuna olen viikon reissun tehnyt 350cc Hondalla. Kakspäällä ja tavaraa enemmän kuin keskiverto kamelilla kyydissä. Ei koskaan yli 100 lasissa ja koko reissu vesisateessa.hrrr... Vieläkin palelee n. 30 v jälkeen.
Hyviä reissuja vaan kaikille kuutioista riippumatta. Pääsiäiseen, oletettuun ajokauden alkuun, on enää reilu kuukausi.
Mitenkäs se ässä-vikainen sanoikaan...Tiellä nähdään !
Miten se kuutiotilavuus liittyy menemiseen? Onhan autoissakin sen kokoisia moottoreita !
sarkasmi tai ironia on toisille mahdoton yhtälö. Kun pää ei käsitä, se ei käsitä. Luultavasti menet silti äänestämään.