ja ei mitään oireita. Taitaa mennä yli tämä raskaus :(
tänään la
catty-
2214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei lohduttanut minuakaan, mutta on hyvä tietää, että viimeistään kahden viikon kuluttua sulla on oma vauva sylissäsi. Luultavimmin nopeammin. Mulla synnytys ei antanut itsestään mitään merkkejä etukäteen. Suunniteltua käynnistystä edeltävänä iltana alkoi tapahtua. Sitä vastoin vauvan pelättiin syntyvän jo viikolla 34 ja joka päivä valmistauduin henkisesti ja muutenkin synnyttämään, koska lääkäreiden mukaan vauva olisi voinut syntyä vaikka heti. No, vauva päätti tulla vasta 41 6 ja hyvä niin, oli todella helppohoitoinen ja virkeä suloinen tyttö, kun sai odotella kohtulaisena valmistumistaan.
Pieni neuvo, ota puhelin pois seinästä. Mua alkoi raivostuttaa eniten ihmiset (suht kaukaisetkin), jotka otti asiakseen soittaa joka päivä kysyäkseen "joko?"
Treella annetaan mennä kolme viikkoa yli ennen kuin aletaan käynnisteleen, siis jos ei äidillä tai vauvalla ole hätää..
Ja pakko vielä lisätä et yliaikainenhan ei ole 40-42 viikkoinen. Tuo 40 viikkoahan on vain keskiarvo (38-42). Itse ainakin olen valmistautunut siihen että vauva syntyy yli 40 viikkoisena. Eipähän tule ainakaan pettymyksiä, kun se kuitenkin taitaa olla yleisempää että yli lasketun ajan menee..