Kertokaa te kokeneemmat, miltä supistus tuntuu? Olen ihan vasta alkuraskaudessa (6 4) ja on ollut erilaisia kipuja, vihlontaa, menkkamaista jomotusta ym. Viime yönä tuntui kuitenkin ensimmäistä kertaa jotain, joka kohdistui selkeästi suoraan kohtuun. Sitä voisi kuvailla neulanpistoiksi. Eli pieniä pistoksia kohdussa. Onko se supistelua vai vain jotain kasvukipuja?
Miltä tuntuu supistus?
Ekaa odottava
3529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ole vielä varsinaista kokemusta mutta luulempa ettei noilla main tule vielä supistuksia toivottavasti. Kasvukipuja on jos jonkinmoisia. Supistuksessa menee maha ihan kivikovaksi.
että kivut ovat niitä kipuja, kun kohtu alkaa kasvamaan. ne on ikävän tuntosia, mutta eiköhän se siitä. supistus on sitten asia erikseen. harjoitus supparit kovettaa vatsan, ehkä jopa kipeääkin (itsellä ei olleet kipeitä) ja nyt on tullut sellaisia suppareita itsellä vatsaan ja selkään, että saa hieman irvistääkin kivusta :) erotat ne sitten kyllä, kun raskautesi on pidemmällä. itse olen nyt rv 39... onnea odotukseen!!
Ei supistukset tunnu neulanpistoilta, kyllä tuo enempi kasvukivuilta kuulostaa. Ekat supistukset, jotka tunsin, oli sellaisia, että vatsa vähän kovettui, mutta kun kohtu ei ollut vielä kovin iso, niin ei sitä olisi tuntenut kädellä kovana. Parhaiten sitä kuvaili joku kokeneempi mulle (kun ekakertalaisena aikoinani samaa kyselin), että vatsa tavallaan rullautuu keskellepäin ja sitä kestää useita sekunteja, ei ole mitään ihan hetkellisiä vihlaisuja tms. Toi neuvo autoi mua hoksaamaan, milloin tuli supistus.