Onko jollain jo käytännön kokemuksia näistä luonnontuotteista? Kyseessä siis seinäpinnoite, joka koostuu vain savesta, hiekasta ja tärkkelyksestä. Itse päädyimme T-Paintiin. Ostimme kahta eri väristä jauhoa, jotka sekoitetaan keskenään sopivan sävyiseksi (valkoinen harmaa). Joukkoon otimme lisäksi murskattua simpukankuorta, joka tuo hohtavia pilkkuja seinään. Sekaan kaadetaan vesi ja sitten se pitäisi jollain saada seinään... Ajatuksemme olisi levittää karkealla ulkomaalauspensselillä ja sen jälkeen vetää vaakaraidat katuharjalla. Myyjä ehdotti tasoituslastaa, mutta epäilen että ei onnistu. Kyseessä on kutienkin maali. Onko kokemuksia ja vinkkejä? Olisi meinaan paras onnistua kun tuote maksaa tarvikkeineen lähes 15 euroa/neliö.
Tierrafino maalit
M.D.
64494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taitaapa olla niin uusi tuote, ettei ole vielä paljoa kokemuksia. Itselläni nyt sen verran, että yksi seinä on käsitelty. Onnistui parhaiten siveltimellä vaakavedoin. Vuorokauden kuluttua pinnan kiillotus kostutetulla sienellä tai sumupullolla harjalla, jotta kimallus tulee simpukankuorista esiin ja kivet tulevat näkyviin. Hyvältähän tuo näyttää.
Tierrafino olki helmiäinen tuli vedeltyä yön yli muhevoitumisen jälkeen seinään...ohjeet olivat selkeät ja lopputuloshan on aina oman käden jäljessä, mutta myös paikkaaminen myöhemmin onnistuu.Jämät voi käyttää myöhemmin kun lisää vaan kovettuneeseen massaan vettä. Itse kolhin kulmia projektin aikana ihan kunnolla, mutta pieni hieronta kostealla sienellä korjasi pinnan. Fiilis on uniikki. Helmiäinen hohkaa kivasti sopivassa valaistuksessa ja muutenkin tunnelma on matta/maanläheinen. Jos nyt jotain negatiivista niin olki tuoksahti märkänä vähän navetalle, mutta siis vain märkänä. En vaihtaisi
enää lasikuitutapettiin ;)
Alkaa olla täälläkin seinät valmiina ja kyllähän tuo tosi hyvältä näyttää. Kiiltoa tulee simpukankuorista yllättävän paljon. Omanlaisensa tuote on käsitellä, mutta kyllä sen levityksen ja viimesitelyn kantapään kautta lopulta oppi...
Minkälainen pinnan kestävyys on ollut? Rapiseeko hiekkaa lattialle huomattavassa määrin tavaran kuivuttua lopullisesti? Nyt ainakin tuntuu kun seinät ovat kuivuneet pari päivää, että kädellä seinästä hieraisten ropisee hiekkaa aika reilusti lattialle.
Vedimme Tierrafino tekstuurimaalin eilen olohuoneen seinään. Upea pinta ja yllättävän helposti. Liikkeessä tosin neuvottiin vetämään maali seinään telalla, mutta se oli toivoton yritys. Maali on niin paksua ettei se ottanut telaan edes kiinni. Käsin pensseleillä vaan seinään... Viimeistelyä emme ole vielä ehtineet, mutta nyt jo olemme erittäin tyytyväisiä lopputulokseen. Käytimme maalina tumminta "Gomeraa" ja punaista "Ayers rockia" sekä sekaan hieman vaaleaa simpukkaa kiilteeksi. Puolet ja puolet ja lopputulos on upea mokkamaisen ruskea.
Aikomuksena olisi päällystää muurattu takka Tierrafinon sisustuslaastilla. Onko kenelläkään tästä kokemuksia? Minkä hintaisesta tuotteesta on kysymys?
Kannattanee mitata takan pinta-ala ja käydä kysäisemässä hintaa rautakaupasta tai maahantuojalta. Vaikka tuote on hintava, ei pinta-ala ole kovin suuri. Tuskin tavara kovin montaa sataa euroa tuolle pinta-alalle kustantaa. Ongelma on siinä, että tuotetta saa vain isohkoissa ämpäreissä. Esim. me sekoitimme vain 7% mustaa vaalean joukkoon. Jouduimme kuitenkin tuota mustaa ostamaan ison ämpärillisen kun pienempää määrää ei saanut. Tätä kun ei voi millää sävyttää vaan väri tulee sekoittamalla erilaisia tavaroita keskenään. On sitten eri asia jos tyytyy johonkin vakiosävyyn.