Katkerien palsta

Joku mainitsi alempana että tämä on katkerien ja kateellisten palsta, totta se on, sitä se on, mutta me olemme onnellinen 35v pariskunta koska minä olen töissä ja vaimoni on töissä eikä meillä ole ylimääräisiä riesoja eli lapsia ja päätimme että niitä ei myös tule,
voimme mennä ja tulla miten huvittaa, joku on maininnut että eikö teidän olisi korkea aika hommata jälkikasvua, sanoimme että EI ja kysyimme että missä niin määrätään? jossain laissako?
Jokainen pilaa elämänsä miten haluaa.
Katsokaas me ollaan onnellisia näin, hyvä.
101070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No siinäpä vasta hupsu pari...ette VOI olla KOKO ajan onnellisia?

Äänestä
  • Miksei voi olla onnellinen?

    kerroppas

    Äänestä

  • kerroppas kirjoitti:

    Miksei voi olla onnellinen?

    kerroppas

    se onnen kätkeköön...

    Äänestä

Koska olet tuhkamuna, etkä saa siitettyä naistasi siunattuun tilaan. Happamia sanoi kettu pihlajanmarjoista.

Äänestä
  • helvettiin saatanan paskapää!

    Äänestä

  • nyt jo kirjoitti:

    helvettiin saatanan paskapää!

    Oman valintamme, mitä haluamme elämältämme millaisen perheen, lapsettoman- vaiko lapsellisen. Voi olla ihan hyvin onnellinen ilman lapsiakin, elämässä on niin paljon kaikenlaista tekemistä. Lapset kuitenkin tuovat paljon sisältöä elämään ja lapsia hankkiessa on oltava sen verran aikuinen, että tietää että mistään kesäkissasta ei ole kysymys.
    Lapsettoman perheen perustaminen on myöskin aikuisen ihmisen valinta, kahden aikuisen ihmisen. Lapsettomuus on kipeä asia, se on myöskin kahden aikuisen ihmisen asia, jos he eivät siitä halua keskustella kolmannelle osapuolelle.
    Lapset ovat viattomia välikappaleita erotilanteissa, se miten he kokevat vanhempien riidat, erot synnyttävät pelkotiloja, joita lapsi kantaa läpielämän sisällään ja sataprosenttisella varmuudella sairastuu jossain elämän vaiheessa ns. paniikkihäiriöön joka sinällään on hoitamattomana tosi vaarallinen sairaus. Kunnioittakaamme valintoja, joita toiset ihmiset tekevät olemalla onnellisia. Kannustakaamme toisiamme olemaan aikuinen, isä/äiti. Kannustakaamme ja auttakaamme lapsia, joita ei jostain syystä vanhemmat hoida. Lapset ovat tulevaisuus, lapset ovat ihania ei vaan nukenkokoiset vaan kaikki lapset, murkkuikäiset, kiukuttelevat kaikki vaikka kokeilisivat mitä aineita tahansa jossain vaiheessa. Aikuisina ihmisinä on oikein auttaa lasta oikealle tielle, ja jos ei ole omia lapsia, voi silti auttaa.

    Äänestä

Sitten vanhana? kuka käy katsomassa sinua?

Äänestä
  • ja jostain vitun pennuistako se kiinni on, painu..

    Mistä teitä idiootteja sikiää?

    Äänestä

  • hohoho kirjoitti:

    ja jostain vitun pennuistako se kiinni on, painu..

    Mistä teitä idiootteja sikiää?

    käyttelemään tätä äidinkieltämme?Ei oikein onnistunut?Perkele?

    Äänestä

  • Eli käytkö itse nyt vanhempiasi/isovanhempiasi katsomassa ja kuinka usein? Voi olla että käyt, mutta silti liian moni vanhus tekee itsemurhan tässäkin maassa yksinäisyyden takia.
    Mielestäni lasta ei hankita sen takia, että on joku joka käy vaikka tuurillaan jouluisin kylässä vaan lapsi tulee tehdä toivottuna ja haluttuna.
    Monet kyllä toivovat lasta ja tekevät heitä rakkaudesta lapsiin, mutta paljon kuuluu myös kommenttia siitä miten lapsi tuli tehtyä siksi 'kun se nyt vaan kuuluu tehdä'! Itse en pidä lapsista (olen jo 30 nainen) enkä ole koskaan kokenut ns. vauvakuumetta enkä tarvetta tehdä lasta muiden painostuksesta. Mutta olen onnellinen ystävieni puolesta kun he lapsia hankkivat ja perhettään laajentavat. Samoin he ovat onnellisia puolestani kun saan elää sellaista elämää kuin haluan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onnelliset kirjoitti:

Joku mainitsi alempana että tämä on katkerien ja kateellisten palsta, totta se on, sitä se on, mutta me olemme onnellinen 35v pariskunta koska minä olen töissä ja vaimoni on töissä eikä meillä ole ylimääräisiä riesoja eli lapsia ja päätimme että niitä ei myös tule,
voimme mennä ja tulla miten huvittaa, joku on maininnut että eikö teidän olisi korkea aika hommata jälkikasvua, sanoimme että EI ja kysyimme että missä niin määrätään? jossain laissako?
Jokainen pilaa elämänsä miten haluaa.
Katsokaas me ollaan onnellisia näin, hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu