Millaisesta pidät? Onko se matala, korkea vai jotain siltä väliltä? Jos jollakin on itseäsi miellyttävä ääni millaisia reaktioita se saa sinussa aikaan? Itselleni ääni on hyvin tärkeä sekä myös tapa puhua. Sellainen vaihtelevaisuus äänessä, matalahko mutta silti naisellinen saa pasmat sekaisin!
Ääni ja tapa puhua
Nimetön..
51897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä vähäisempi volyymi, sitä parempi.
Omaa ääntäni häpeän, puheen tuottaminen on minulle vaikeaa, siksi olen yleensä se porukan hiljaisin => joudun kuuntelemaan muita.
Huomasin kerran, että puhun samalla tavalla kuin Matti Vanhanen, vain korkeammalta, mutta yhtä värittömästi ja elottomasti.
Se lisää tunnelmaa siitä, että olen rauhallinen ja harkitsevainen, vaikka todellisuudessa vain olen tarkka siitä, miten sanani asettelen.
sellaisesta pehmeästä äänestä. Pidän myös siitä, että äänen sävy on selkeästi yhteydessä puhuttavaan asiaan, eli äänestä pitäisi toisen kuulla, vaikkei kieltä ymmärtäisikään, hellyys, rakkaus, empatia, kiihko tms. Olen itse hyvin seurallinen ja melko usein äänessä ja yritän kovasti huomioida kaikkia seurueen ihmisiä tasapuolisesti jotta keskustelut olisivat keskusteluja eivätkä yksinpuheluja.
Olen hyvin tarkkakorvainen, ja kuulen huomattavasti tarkemmin/enemmän kuin läheiseni. Tämä ei suinkaan ole aina siunaus, vaan rasite. Kuulen kotonani esim. kahden asunnon päästä tulevan miehen kuorsauksen, jota ei kukaan kyläilijä ole luonani kuullut :(. Toisinaan jokin musiikki häiritsee valtavasti, jos siinä on korkeita ääniä, ne fyysisesti sattuu korvissani.
en oo ite kiinnittänyt niin paljon huomiota tohon ääneen, mutta nyt kun mietin niin matala ääni on miellyttävin. Tai sitten keskitasoa oleva. Ei missään nimessä kimittävä ääni.. Yksi todella seksikkään äänen omistava tulee mieleen, Huippumalli haussa -ohjelman Bre. Karhea, matala, todella seksikäs ja kaunis ääni.
se kuuluu selvästi ja kauas. Paitsi siinä tilantees kun ollaan sängys. Mut silloinhan puhutaankin kuiskaten, kerrotaan salaisuuksia.