montessoripäiväkodit/koulut tietoa?

leila35

Täällä keskustelua steinerista, mutta löytyykö jostain keskustelukanavaa esim. montessoripäiväkodista tai kouluista?

2

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • staineri

      Luulisin ettei löydy. Voi ehdottaa sellaista Suomi24 ylläpitäjille.

      Tietoa löytyy mm. www.montessori.fi osoitteesta.
      Maria Montessorin kirja "Lapsen salaisuus" avaa myös hyvin lapsen olemusta montessorilaisesta näkökulmasta.

    • Montessorin kanssa samaa mi...

      Ihanaa kun joku on kiinnostunut täälläkin Maria Montessorista! Olisi kivaa käydä keskusteluja siitä, miten vanhemmat ja lapset ovat suhtautuneet näihin päiväkoteihin, kouluun ja kotonakin. Myös työntekijöiden näkökulmia on kiva saada esim. vastauksina kysymyksiin joita varmasti tulisi esille.

      Olen "haksahtanut" Montessoriin työn merkeissä. Aajattelin, että haluan kokea oman työni kautta tullutta järkevää hoitoa sekä kasvatusta myös omien lasteni kanssa.

      Jos haluat kirjallista tietoa, lainaa kirjastosta kirja - Kokeileva koulu. Siinä on tietoa käynnissä olevista vaihtoehtoisiin pedagogioihin pohjautuvista opetuskokeiluista opettajien itsensä kertomina. On mm. Montessori, Freinet ja Steiner. Toimittaneet Anneli Lauriala ja Raija Karonen.

      Suomeksi on kirjallisuutta kirjastosta: Christel Björksten, Montessoripedagogiikka 1980-luvulla sekä Hayes-Höynälänmaa Montessoripedagogiikka. Marian itsensä Lapsen salaisuus on myös suomeksi saatavilla.

      Minulla on myös tutkimusjulkaisujen lähteitä tiedossa, jos joku on kiinnostunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      267
      10040
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      214
      5771
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5306
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      78
      4939
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3203
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      2
      2589
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2489
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2309
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      361
      2085
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1925
    Aihe