koristetyynyjen teko

millaisia tyynyjä ostatte koristetyynyiksi (joihin laitetaan päälliset), millaisia kannattaisi ostaa? entä onko kenelläkään helppoa "kaavaa" tyynynpäällisten tekoon?
21231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Höyhentyynyt ovat minusta parhaita, niitä kun saai muokattua hyvin käytön jälkeen. Olen ostanut niitä jyskistä ja pentikiltä. Jyskissä ainakin 40x40 ja 50x50cm.

Päällisiä voi tehdä ns. tyynyliinatekniikalla mutta laittaa keskelle sen, mistä tyyny laitetaan sisään, helppo myös ommella. Kannattaa tehdä mielummin hiukan pienenpi kuin sisätyyny, niin on muhkeampi lopputulos

Äänestä

voit vielä ommella pienen tarran palan, ompele se ennen kuin ompelet reunan päärmeen, niin sekin ommel jää piiloon.
Tee ns. paneelireunus, eli mittaa joka reunaan esim. 5 - 10 cm ylimääräistä, ja ompele päälypuolelta koko tyynyn ympäri. Pienempään tyynyyn kapeampi paneeli ja isompaan leveämpi.
Toinen tehostemahdollisuus on erivärinen nyöri saumassa. Katso kontrastiväri vaikka verhoista, jos ovat eriväriset kuin sohva tai tulevat tyynyt.
Tai käytä kahta kangasta päällekkäin, alla yksivärinen ja päälle verkkomainen erivärinen (tummempi/vaaleampi tai aivan poikkeava) jonka alta näkyy tää pohjakangas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


millaiset kirjoitti:

millaisia tyynyjä ostatte koristetyynyiksi (joihin laitetaan päälliset), millaisia kannattaisi ostaa? entä onko kenelläkään helppoa "kaavaa" tyynynpäällisten tekoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu