Onko siellä nyt yhtään kohtalotoveria joka olisi toiminut oman päänsä mukaan ja ottanut hormonikierukan pois ja vaihtanut tilalle pillerit tai jättänyt pois jopa nekin ?Onko migreeni helpottanut vai pahentunut kuten ainakin minua on gynekologit asiasta pelotelleet mikäli tohdin oman pääni mukaan toimia..Entäpä propralia,triptyliä ja topimaxia kokeilleet eikä auttaaneet,olisiko hyvää vinkkiä mitä voisi kokeilla näiden jälkeen?Etelä-Pohjaanmaalla hyvä ja suosittu neurologi?
kohtalotovereita?
Nimetön
2451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni ei ole kokemusta hormonikierukasta, mutta pillereistä luovuin viime kesänä juuri migreenin takia. Ja migreeni loppui kuin seinään vuosien kärsimyksen jälkeen! En voi oikein vieläkään uskoa, että se on totta... Kaikillahan hormoneista luopuminen ei tietenkään poista migreeniä, mutta kyllä meitä varmasti on monta, joita se on auttanut.
olen kokeillut kaikki hormonaaliset ehkäisyt,viimeki h-kierukan.sani keltarauhashormonista myös suun kautta joka päiväisen migreenin.Nyt olen ollut luomuna reilun viikon ja 2 selvästi parempaa päivää takana...Olen niin onnellinen niistäkin... Tiedän mitä joka päiväinen migreenin on, kuluttaa voimavaroja ja hermoja. Huominen voi taas olla huompaa... Minulla on tosin ilaisin melatoniini ja aamuisin kortisoni lääkityksenä,en voi siis täytisn sanoa mikä nyt on nämä siedettävät päivät minulle suoneet... Suosittelen aikanin kokeilemaan ilman hormonaalista ehkäisyä olemista.