Mää taas ongelmineni xD

Hei kun jokainen sanoo et kaupungilla niitä tyttöjä ois,mut miten mä kenellekää meen puhuu ku sille ei oo syytä :/

Tai siis pakko se kai ois mennä mut mistä alkaa puhuu???

Ku täytyy ottaa niskasta kii ja lopettaa netistä etsiminen,tai ainakin vähentää sitä :/
131324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

kannattaa aloittaa. se on oikeasti sosiaalista toimintaa. hyvä tapa aloittaa keskustelu tuntemattoman kanssa on mennä kysymään oisko tulta tai tarjota rööki.
ja siinä on myös se hyvä, että jos ei heti juttu ala luistaa niin on ainakin käsille jotain tekemistä, ei synny sellaista 'kiusallista hiljaisuutta'.
olen ennen aina hämmästellyt että mitä järkeä nuorten on polttaa siinähän menee vaan rahat ja terveys mutta nyt sen olen tajunnut.tupakan poltto jotenkin yhdistää ihmisiä, saa helposti uusia tuttavia ym. ja se antaa sinusta jotenkin huolettoman ja coolin ensivaikutelman. jos poltat et vaikuta nynnyltä luuserilta jolla ei ole sosiaalista elämää.

Äänestä
  • Nauroin otsikollesi, mutta en tekstillesi. :D Melkein vois vaikka karkkipussin kanssa kuljeskella kaupungilla ja odottaa, että joku sanoo:"Onks sulla karkkii?" tai antamaan itse jollekulle. Noh, tällöin joku voi luulla, että on se paha namu-setä.

    Ainakin itselläni on paljon kavereita, vaikka en polta; niin tupakoitsijoita kuin antitupakoitsijoita.

    Äänestä

  • se pilaa keuhkoja ja lyhentää ikää ja lisää syövän mahollisuutta.. itse oon passiivinen tupakalle..joten mieti ennenku alotat sen ja pilaat elämääs tupakalla! tupakka ei yhdistä ihimisä..ja se ei oo mikään chool juttu

    Äänestä

  • sei7 kirjoitti:

    Nauroin otsikollesi, mutta en tekstillesi. :D Melkein vois vaikka karkkipussin kanssa kuljeskella kaupungilla ja odottaa, että joku sanoo:"Onks sulla karkkii?" tai antamaan itse jollekulle. Noh, tällöin joku voi luulla, että on se paha namu-setä.

    Ainakin itselläni on paljon kavereita, vaikka en polta; niin tupakoitsijoita kuin antitupakoitsijoita.

    useat kysyy että heitä karkki/purkka tai onko sulla lainaa rahaa? esimerkkeijä. en tiiä miksi se tupakka on niin choolia... jotkut väittää että kun toi polttaa niin sitten minäkin, samalla kuulun jenggiin

    Äänestä

  • Harvinaisen totta muuten... valitettavasti

    Äänestä

Parhaiten olen huomannut toimivan sen että, kun ensin haetaan katsekontaktia ja jos tyttö/poika katsoo takaisin kiinnostuneen oloisesti USEAMPAAN kertaan, kannattaa mennä juttelemaan/kysymään jotakin: kelloa, tai vaikka bussipysäkillä:"hei anteeks mutta satutko muistamaan menikö xxx bussi jo tästä?" (kun olet oikeasti menossa kyseiseen bussiin, muuten voi tulla noloja tilanteita!) jonkin paikan sijaintia yms. lähes mikä tahansa juttelu toimii, kun tyttö on ns "haku päällä".

Huom! Osaan kuitenkaan suoranainen iskeminen ei toimi

Äänestä
  • Katsot silmiin ja hymyilet. menet luokse ja kehut vaikka kenkiä. tai ihan mitä vaan. kysyt vaikka mistä osti jne. sit jos näät et sil on mp3, kysy mitä kuuntelee. Ihan mitä vaan:D mun mielestä on ainaki hauskaa ku joku juttelee. ulkomailla ihmiset juttelee ihan kiinnostuksesta, kun kuulevat et puhutaan kavereitten kans enkkua/ranskaa or whatever. suomessa, junttilassa, kukaan ei koskaa sano mitää. tai ees hymyile!! Hymyilkää, halatkaa, naurakaa, ihastukaa, rakastakaa, suudelkaa

    Äänestä

Jos tuntuu typerältä jutella ventovieraille ihmisille, nii hankkiudu sellasiin paikkoihin / tilanteisiin joissa tulee juteltua pakostakin, esimerkiks jollekin kurssille, joka kiinnostaa sua. Mun on vaikee keksiä näitä, ku ite oon kiinnostunu lähinnä urheilusta. Mutta jos vaikka tykkäät lukemisesta nii mee kirjastoon ja näin edelleen. Ja sitten ku oot sellasessa paikassa joka sopii sulle, nii on varmaan helpompiki jutella ku esim kirjastossa oleskelevat yleensä pitää lukemisesta jne.

Jos aiot taas rohkaista ittes juttelemaan tytölle kaupungilla, nii kysy just vaikka jonkun paikan sijaintia tai sitten bussiaikatauluja ja jos tyttö yhtän vaikuttaa kiinnostuneelta, nii sitten voit kysellä musiikki mausta tms. Eli eka lähesty sellasella kysymyksellä, jonka kuka tahansa periaatteessa vois esittää sille vaikkei ois kiinnostunu. Sitten tytön reaktion perusteella voit päätellä, kannattaako alkaa juttelemaan lisääkin.. Nii ja muista hymy!!

Äänestä

ei helvetti sua

Äänestä
  • HÄHÄHÄHÄHÄH HIRTÄ ITTES!!!!!!!!!

    Äänestä

  • BYÖHH kirjoitti:

    HÄHÄHÄHÄHÄH HIRTÄ ITTES!!!!!!!!!

    ...

    Äänestä

  • mitäs sää mulle keuhkoot?

    Äänestä

Sä taidat olla parantumaton oman naisen etsijä, mutta sun kannattais ottaa lunkimmin. Sun kannattais olla ettimättä sitä liikaa sitä sulle tarkotettuu. Olitpa miten käärmen näkönen tahansa, oon nähny vielä rumempia tapauksia kauniien tyttöjen kanssa, eikä oo ees mitää rikkaita etc. Kyllä sulle se löytyy, älä siitä oo huolissas. Tollanen hätäinen ja mielialaa kiihdyttävä etsintä ehkä vain karkoittaa tytöt ympäriltäsi. Kun otat lunkisti, etkä ajattele etsiväsi ketään, olet paljon rennompi ja itsetuntoisempi eikä tarttis tollai angstata et "mist meen puhuu, mist meen puhuu...". Tiiän et on helppo tulla sanomaan näin, mutta tiedän myös että on pljon helpompi olla ilman niitä paineita ja peljoka ja sitä jatkuvaa piinan tunnetta. Ota lunkisti, mun neuvo =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JJK90 kirjoitti:

Hei kun jokainen sanoo et kaupungilla niitä tyttöjä ois,mut miten mä kenellekää meen puhuu ku sille ei oo syytä :/

Tai siis pakko se kai ois mennä mut mistä alkaa puhuu???

Ku täytyy ottaa niskasta kii ja lopettaa netistä etsiminen,tai ainakin vähentää sitä :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu