Kuvien scannaus koneelle ja sieltä cd:lle

Hei kuinka onnistuu jos scannaan valokuvan koneelle ja sieltä kopioin cd:lle ja vien teetettäväksi valokuvaliikkeeseen ?
2309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuossa on ihan likaa kohtia jotka voi mennä munilleen.
Saattaa olla ettei sitä kuvaa löydy mistään tai skanneri saatta olla lainassa naapurin Ekillä.
Kone saattaa kaatua kesken kaiken tai vaikka pysyiskin pystyssä niin valkotasapaino saattaa olla aivan perseestä.
Jos kuvan onnistuu kuitenkin jotenkin tallentamaan kiintolevylle niin se tuskin kestää sekoamatta niin kauan että sen CD:n saisi hommattua.
Todennäköisesti se CD unohtuu joka tapauksessa merkata asiallisesti ja kuvavalmistamoon tuleekin sitten vietyä joku pöydällä lojunut kopio Dire Straitsin levystä Communiqué.

Äänestä

Scannaus onnistuu ja sen voi myös siirtää koneelta
CD:lle. Kuvan laatu ei tietenkään ole yhtä hyvä kuin alkuperäinen kamerasta suoraan koneelle siirretty, mutta kymppikoossa ei pahemmin haittaa.
Näin voi tehdä vanhoista filmikameralla otetuista
kuvista kopioita jos vanhat negatiivit ovat hävinneet. Kuvat voi myös printata omalla tulostimella jos omistaa valokuvatulostimen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MInä vain kirjoitti:

Hei kuinka onnistuu jos scannaan valokuvan koneelle ja sieltä kopioin cd:lle ja vien teetettäväksi valokuvaliikkeeseen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu