Käsky vai suositus

Eikä moskeijassa rukoilla rinnakkain: edes Jumalan edessä nainen ja mies eivät ole tasavertaisia.
5895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

33:35 Behold, men who surrender to Allah, and women who surrender, and men who believe and women who believe, and men who obey and women who obey, and men who speak the truth, and women who speak the truth, and men who persevere [in righteousness] and women who persevere, and men who are humble and women who are humble, and men who give alms and women who give alms, and men who fast, and women who fast, and men who guard their modesty and women who guard [their modesty], and men who remember Allah much and women who remember. Allah has prepared for them forgiveness and a vast reward.

33:35 Jumala on valmistanut anteeksiannon ja runsaan palkan kaikille (Islamiin) alistuville miehille ja naisille, uskoville miehille ja naisille, kuuliaisille miehille ja naisille, totuudellisille miehille ja naisille, kärsiville miehille ja naisille, sävyisille miehille ja naisille, almuja antaville miehille ja naisille, paastoaville miehille ja naisille, siveille miehille ja naisille, miehille ja naisille, jotka alinomaa Jumalaa muistavat.

Äänestä
  • eikö totta? Ja kaikki vain oman hyödyn, palkkion toivossa. Nähtävästi kaikki uskovaiset ovat samanlaisia, uskosta riippumatta. Totuudesta he eivät omakohtaisesti tiedä mitään, vaikka siihen kompastuisivat.

    Äänestä

Kas kun muslimit eivat paremmin osaa selittaa tata taustaa.

Yleensa ainakin islamilaisissa maissa on tapana etta vain miehet menevat moskeijaan ja naiset rukoilevat kotona. Muhammedin esimerkki on ollut mallina koko yhteisolle tassa.

Hadithin mukaan on kolme asiaa jotka voivat keskeyttaa rukouksen: rukoilijan editse kulkeva musta koira, nainen tai aasi. Rukouksen keskeytyminenhan ei ole vain henkilokohtainen asia, koska kaikki rukoukoukset tulee toteuttaa taysimaaraisina. Siis ihan eri juttu kuin kristittyjen rukoukset, joissa rukouksen sisallolla ja henkilokohtaisella ajatuksella on keskeinen merkitys, ei rukouksen ulkoisella muodolla, ajankohdalla ja suorittamistavalla.

Lisaksi koraani sanoo (4:43): ...älkää käykö rukoilemaan ... jos ... olette olleet yhteydessä naisten kanssa..

Oltuaan naisen kanssa tekemisissa taytyy puhdistautua ennen rukoilua. Sama tietysti koskee yleensa likaisia asioita kuten vaikka toisuskoisia, joista myos pitaa ensin puhdistautua.

Toinen esimerkki koraanista (5:6). Kannattaa huomata etta koko rukoilemisen ohje on kirjoitettu miehelle. Joko Allahille ei juolahtanut etta naisetkin voivat rukoilla tai sitten tassa Muhammed juttelee naita rukoiluohjeita omalle mieskuulijakunnalleen.

(5:6) Te, jotka uskotte! Noustessanne rukoilemaan peskää kasvonne ja kätenne kyynärpäätä myöten, pyyhkikää päänne ja peskää jalkanne nilkkoja myöten. Ja jos olette tahriintuneet, tehkää itsenne puhtaaksi. Ja jos olette sairaina tai matkalla tai joku teistä tulee käymälästä, tai olette olleet yhteydessä naisten kanssa, eikä vettä ole saatavissa, niin hangatkaa kasvonne ja kätenne hienolla, puhtaalla hiekalla. Jumala ei sälytä päällenne hankaluuksia, mutta tahtoo, että vaeltaisitte puhtaudessa ja että Hänen armonsa teissä tulisi täydelliseksi, jotta olisitte kiitolliset.

Äänestä
  • ollut mielettömän puhdas :D Onko siis sokea mies ainoa, jonka rukoukset aina onnistuvat?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


keneltä? kirjoitti:

Eikä moskeijassa rukoilla rinnakkain: edes Jumalan edessä nainen ja mies eivät ole tasavertaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu