tarkentavia kysymyksiä za:sta

toiv. entinen kaapattu

Latasin juuri zonealarmin ja laitoin asetukset saamieni ohjeiden mukaan.

Internet explorerin laitoin ?-merkiksi, eli kun nettiä käynnistää niin za kysyy että sallitaanko. Tämä ok?

Kaikkiin serveri kohtiin X. Niinkuin pitää, vai?

Mutta miksi resurssienhallinta ja joku Genetic host prop... ilmestyvät nettiin yrittäneiden ohjelmien listaan välilehdessä Program controls-Procrams? Vaikka ne poistaa listasta ilmestyvät ne sinne uudestaan.

Tarvitseeko netti toimiakseen tätä genetic host-juttua, tai sen pääsyn sallimista, koska blokkaamalla sen ei netti auennut ollenkaan.

Miten siis nämä asetukset pitää laittaa. Mitkä ohjelmat on sallittava (alloy tai ask) jotta netti toimii? Kaikki muuthan voi blokata täysin?

Tottakai Norman virus control saa mennä ja tulla miten haluaa, eikö?

5

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvitaan..

      Useimmat palomuurit saa tekemään asetukset valmiiksi normaalille internet liikenteelle jo palomuurin asennusvaiheessa. Näin tekee myös ZA. Jos koetat muuttaa väkästä kysymysmerkiksi ohjelman kohdalta joka on osa käyttöjärjestelmää ja tarpeellinen niin ZA varoittaa ongelmista. Muiden ohjelmien kohdalla muutos onnistuu ilman varoituksia. Tietysti on parempi estää kaikki ja antaa jokaiselle ohjelmalle lupa, mutta jos on epävarma asioista voi olla parempi turvautua palomuurin palveluihin. Tietysti muut ohjelmat joutuu joutuu sallimaan tai kieltämään oman harkintansa mukaan.

      • tähän lisäkyssäri

        za:ssa sallittu svchost.exe.
        silti tuolla alerts&logs-osiossa lukee jatkuvasti että blokattu. miksi? se on siellä hälytyksissä jatkuvasti ja useita kertoja päivässä. Ainoastaan serverioikeudet on siltä kielletty.


      • tarvitaan..
        tähän lisäkyssäri kirjoitti:

        za:ssa sallittu svchost.exe.
        silti tuolla alerts&logs-osiossa lukee jatkuvasti että blokattu. miksi? se on siellä hälytyksissä jatkuvasti ja useita kertoja päivässä. Ainoastaan serverioikeudet on siltä kielletty.

        svchost.exe tiedostonimellä löytyy myös haittaohjelmia. Tarkasta että kyseinen ohjelma on käyttöjärjestelmään kuuluva. Sijainti XP:ssä on yleensä C:\WINDOWS\system32\svchost.exe

        Tuolta löytyy tiedoston kuvaus http://support.microsoft.com/kb/314056/fi

        Koneessani Gnerig Host Process for Win Services on sallittu (ei serveri oikeuksia). svchost blokkauksia ei koskaan näy logissa.


      • löytyy tuo
        tarvitaan.. kirjoitti:

        svchost.exe tiedostonimellä löytyy myös haittaohjelmia. Tarkasta että kyseinen ohjelma on käyttöjärjestelmään kuuluva. Sijainti XP:ssä on yleensä C:\WINDOWS\system32\svchost.exe

        Tuolta löytyy tiedoston kuvaus http://support.microsoft.com/kb/314056/fi

        Koneessani Gnerig Host Process for Win Services on sallittu (ei serveri oikeuksia). svchost blokkauksia ei koskaan näy logissa.

        mutta *3... kaikki samassa paikassa ja samannimisiä, hjt kuulemma puhdas ja avast kertoo samaa, eli kaikki niiden mukaan ok. tänään netti ollu auki 3h ja svchost blokattu nyt 7 kertaa.


    • tarpeellinen?

      Jos estää kokonaan Generic Hostin pääsyn internettiin, koneella ei pääse internettiin. Osittain sen voi tehdä. Toiminta kuuluu XP koneisiin ja kukaan ei tiedä tarkkaan mitä se tekee.
      Usko ZoneAlarmin selitystä:
      Zone alarm also told me the following:
      "Generic Host Process for Win32 is the Microsoft Windows component your browser uses to perform DNS lookups"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      26
      3160
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      843
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      760
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      720
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      36
      624
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      559
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      550
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      539
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      531
    Aihe