Latasin juuri zonealarmin ja laitoin asetukset saamieni ohjeiden mukaan.
Internet explorerin laitoin ?-merkiksi, eli kun nettiä käynnistää niin za kysyy että sallitaanko. Tämä ok?
Kaikkiin serveri kohtiin X. Niinkuin pitää, vai?
Mutta miksi resurssienhallinta ja joku Genetic host prop... ilmestyvät nettiin yrittäneiden ohjelmien listaan välilehdessä Program controls-Procrams? Vaikka ne poistaa listasta ilmestyvät ne sinne uudestaan.
Tarvitseeko netti toimiakseen tätä genetic host-juttua, tai sen pääsyn sallimista, koska blokkaamalla sen ei netti auennut ollenkaan.
Miten siis nämä asetukset pitää laittaa. Mitkä ohjelmat on sallittava (alloy tai ask) jotta netti toimii? Kaikki muuthan voi blokata täysin?
Tottakai Norman virus control saa mennä ja tulla miten haluaa, eikö?
tarkentavia kysymyksiä za:sta
5
456
Vastaukset
- tarvitaan..
Useimmat palomuurit saa tekemään asetukset valmiiksi normaalille internet liikenteelle jo palomuurin asennusvaiheessa. Näin tekee myös ZA. Jos koetat muuttaa väkästä kysymysmerkiksi ohjelman kohdalta joka on osa käyttöjärjestelmää ja tarpeellinen niin ZA varoittaa ongelmista. Muiden ohjelmien kohdalla muutos onnistuu ilman varoituksia. Tietysti on parempi estää kaikki ja antaa jokaiselle ohjelmalle lupa, mutta jos on epävarma asioista voi olla parempi turvautua palomuurin palveluihin. Tietysti muut ohjelmat joutuu joutuu sallimaan tai kieltämään oman harkintansa mukaan.
- tähän lisäkyssäri
za:ssa sallittu svchost.exe.
silti tuolla alerts&logs-osiossa lukee jatkuvasti että blokattu. miksi? se on siellä hälytyksissä jatkuvasti ja useita kertoja päivässä. Ainoastaan serverioikeudet on siltä kielletty. - tarvitaan..
tähän lisäkyssäri kirjoitti:
za:ssa sallittu svchost.exe.
silti tuolla alerts&logs-osiossa lukee jatkuvasti että blokattu. miksi? se on siellä hälytyksissä jatkuvasti ja useita kertoja päivässä. Ainoastaan serverioikeudet on siltä kielletty.svchost.exe tiedostonimellä löytyy myös haittaohjelmia. Tarkasta että kyseinen ohjelma on käyttöjärjestelmään kuuluva. Sijainti XP:ssä on yleensä C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
Tuolta löytyy tiedoston kuvaus http://support.microsoft.com/kb/314056/fi
Koneessani Gnerig Host Process for Win Services on sallittu (ei serveri oikeuksia). svchost blokkauksia ei koskaan näy logissa. - löytyy tuo
tarvitaan.. kirjoitti:
svchost.exe tiedostonimellä löytyy myös haittaohjelmia. Tarkasta että kyseinen ohjelma on käyttöjärjestelmään kuuluva. Sijainti XP:ssä on yleensä C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
Tuolta löytyy tiedoston kuvaus http://support.microsoft.com/kb/314056/fi
Koneessani Gnerig Host Process for Win Services on sallittu (ei serveri oikeuksia). svchost blokkauksia ei koskaan näy logissa.mutta *3... kaikki samassa paikassa ja samannimisiä, hjt kuulemma puhdas ja avast kertoo samaa, eli kaikki niiden mukaan ok. tänään netti ollu auki 3h ja svchost blokattu nyt 7 kertaa.
- tarpeellinen?
Jos estää kokonaan Generic Hostin pääsyn internettiin, koneella ei pääse internettiin. Osittain sen voi tehdä. Toiminta kuuluu XP koneisiin ja kukaan ei tiedä tarkkaan mitä se tekee.
Usko ZoneAlarmin selitystä:
Zone alarm also told me the following:
"Generic Host Process for Win32 is the Microsoft Windows component your browser uses to perform DNS lookups"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303888
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631324Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671135Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841