Malaria

Itikoiden liittoutumaa pelk...

Malariarokotusta mulla ei ole Thaimaahan ja olen alle 2 viikossa lähdössä. Sitä ei ole painotettu kun oleskelen ainoastaan Bangkokissa ja Pattayalla sekä muutaman tunnin matkustusajan Bangkokista-Pattayalle. En tiedä tuleeko siinä poistuttua bussista.

Kuulemma ilmankin pärjää. Joka toinen malariaan sairastunut kuolee. Aiemmmin sitä ajatteli että hyvät mahdollisuudethan siitä' on selvitä mutta nyt arveluttaa.

Sairastuuko jokaisen itikan pistoksesta eli onko jokainen itikka Thaimaassa malariankantaja vai kuinka mones itikka aiheuttaa malarian? Tai kuinka mones itikan pistos aiheuttaa keskimäärin malarian?

8

2060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesämuna

      kolmas ja yksi seitsämäs osa tartuttaa ja kaikki kuooolee, ennemmin tai myöhemmin.

      • joskus siellä tai täällä

        Ensiksi, malariaan ei ole rokotusta, vaan pillerit.Itse en ole koskaan niitä syönyt,enkä syö


      • olisin huolissaani
        joskus siellä tai täällä kirjoitti:

        Ensiksi, malariaan ei ole rokotusta, vaan pillerit.Itse en ole koskaan niitä syönyt,enkä syö

        dengue kuumeesta...


      • malluska
        olisin huolissaani kirjoitti:

        dengue kuumeesta...

        olet huolissasi Thaimaassa? Otapa kartta käteen ja kattele uudelleen.


    • -nainen-

      Kohdemaahan tarvitaan rokotustodistus, josta ilmenee mitkä rokotukset ja lääkkeet ovat pakollisia saavuttaessa kyseisessä kohdemaahan.

      Jos sinulla ei ole Malarialääkitystä, niin

      - Älä liiku ulkona hämärässä tai pimeällä, käytä suojaavia vaatteita, hyttysverkkoja tai hyönteiskarkotteita.

      -Käytä iltaisin ja öisin ulkosalla liikkuessasi vaaleita, pitkähihaisia ja -lahkeisia vaatteita.

      -Hävitä makuutiloista hyttyset ennen nukkumaan menoa hyttysmyrkkysuihkeella, tai nuku huolella tiivistetyn verkon alla

      -Vältä sademetsään menoa.

    • =))

      Oltiin Thaimaassa Pattayalla viime elokuussa ja Kwai-joen risteilylläkin kävimme. Silloin ainakin sanottiin, että jos ei mene aivan metsiin niin ei tarvitse syödä kuuria.
      Meitä oli 6hengen porukka etelä, länsi ja pohjois-Suomesta ja Pohjois-Suomen porukka ei saanut reseptiä lainkaan. Yksikään lääkäri siellä ei suostunut sitä kirjoittaman kun ei enää ole suosituksissakaan kuulemma.

    • Mit

      Joo, tulee vaan mieleen, että kannattako pohjalaisen matkustaa noinkin eksoottiseen kohteeseen, jos sitten ollaan jostain hyttysistä paniikissa! Mitä niitä itikoita laskemaan, vedä pitkähihaiset ja -punttiset illalla päälle ja vielä hyttysmyrkyt lisäksi! Pattayalla malaria ei kai ole se yleisin tartuntatauti... taitaa olla yleisempiä noi vyön alapuolelle sijoittuvat tartunnat!!

    • jes,,

      Thaimaassa ei saa malariaa, se on hyvin harvinainen sielä. Sitä on vain jossain burman rajalla ja ehkä jossain suoalueilla. Olin siläö useita kuukausia ja ei mitään hätää vaikka joku itikka välillä purikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe