Milloin kolmiulotteista kuvaa?!

Unohdetaan "hdtv", se ei minulle kelpaa. Se ei ole luonnollisen näköistä, pitää on kolmiulotteista kuvaa isolta näytöltä, kai ensi vuosikymmenenä yle aloittaa lähetykset?
5479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No kolmiulotteiseen kuvaan ei kyllä tarvitse mitään kummempaa singnaalia. Japanissa on jo puhelimiakin 3d näytöillä. Samoin ensimmäiset 3d tietokone näytöt ovat tulleet. Suomi on kehitysmaa tekniikassa verrattuna Japaniin ja USA:han.

Äänestä
  • olihan ähtäri-hallilla jo toistakymmentä vuotta sitten stereo-elokuvia. perustui ilmeisesti polarisaatioon, kun vaati erityiset lasit lainaksi.

    Äänestä

Juttuja putkahtaa aina silloin tällöin tasasin väliajoin eri laitevalmistajalta.... ja sata varmasti ne vähänajan päästä ne sitten unohdetaan :),
Mutta ehkä sitten kun silmälappu videot on kehittynyt niin paljon että niitä voi käyttää saamatta epilepsia kohtausta... me voimme nauttia 3D kuvasta

Äänestä
  • oli Ruotsin TV:ssä 3D-elokuvia.
    Katsottaessa piti olla erikoiset lasit. Laseja sai viikko-ja TV-lehtien mukana ilmaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Se vasta olisi jotain kirjoitti:

Unohdetaan "hdtv", se ei minulle kelpaa. Se ei ole luonnollisen näköistä, pitää on kolmiulotteista kuvaa isolta näytöltä, kai ensi vuosikymmenenä yle aloittaa lähetykset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu