Taitaa tämä Nokian uusi kesärengas (Hakka) olla huipputuote.
Tekniikan Maailman tuoreessa kesärengasvertailussa se jäi vain muutamalla kymmenyksellä parhaasta (Micelin Exalto).
Pisteitä varisi kuluneen renkaan märkäpidon heikkenemisestä.
Mikä mielenkiintoisinta; Nokia oli selkeästi testin hiljaisin rengas. Taitaa olla hiljaisin kesärengas ylipäätään tällä hetkellä!
Tekniikan Maailman tuoreessa kesärengasvertailussa se jäi vain muutamalla kymmenyksellä parhaasta (Micelin Exalto).
Pisteitä varisi kuluneen renkaan märkäpidon heikkenemisestä.
Mikä mielenkiintoisinta; Nokia oli selkeästi testin hiljaisin rengas. Taitaa olla hiljaisin kesärengas ylipäätään tällä hetkellä!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tilasin nimittäin juuri 16" Hakkat.
Myös itse testitulokset...
Varsin tärkeitä osioita:
-suora vesiliirto
-sivuttaispito märällä
-käsittely märällä
-ajettavuus märällä
Noissa Nokia pärjäsi "huonosti".Pitäisi niiden kymmenysten ratkaista noinkin tärkeissä asioissa myös...
Varsinkin ajettavuus märällä suorastaan romahti käytetyllä Nokialaisella :o(
Mitä hemmettiä te kesärenkailla teette. Laittakaa köyhät alle KITKARENKAAT niin ei tarvi renkaita vaihdella. Uskokaa jo, kitkat ovat kesärenkaitakin paremmat niin pidoltaan kuin äänettömyydelläänkin. Joskus mietin onko minulla renkaita alla ollenkaan, niin hiljaiset ovat nämä kitkat. Ja sitten kun nämä kitkat ei kulu kesällä ollenkaan, niin ympäristönkään ei tarvi siitä irronneesta kumista kärsiä. Kaikki muut renkaat pitäisi lailla KIELTÄÄ.
Tuollaiset hurmahenkiset ovat liikenteen häiriköitä. Kitkarenkaat ovat talvirenkaat, ne ovat vaaralliset kesäkeleillä. Ominaisuudet eivät vain riitä.
"Kitkarenkaat ovat talvirenkaat"
Kyllä se kortti pitäisi ottaa niiltä pois, jotka vaarantavat liikenneturvallisuuden ajamalla näillä surullisen kuuluisilla "kitkarenkailla". Talvella ajetaan nastarenkailla ja kesällä kesärenkailla. Yksinkertaista ja turvallista.
"yksinkertaista ja turvallista"
Yksinkertaisille ihmisille.
Nyt Hakka i3 vai mistä renkaasta... tai muuta hakkalaista kesärengasta en tiedäkkään?????
Siihen on jo totuttu, että nokialaiset on aina kärkiporukassa nasta ja kitkarengastesteissä. Hienoa huomata, että suomesta ja nokialta löytyy osaamista myös kesärengaspuolella ja kärkipään sijoja tulee myös niissä.
Mielenkiintoista tuossa TM testissä oli se, että renkaat testattiin myös kuluneena. Siinähän kävi ilmi, että huippurenkaat, kuten Nokian ovat vielä kuluneenakin parempia ominaisuuksiltaan kuin vertailun heikoimmat renkaat olivat uutena.
käyttäkää ihmiset aivojanne, on vain kolme merkkiä jotka pärjäävät tm-testeissä misukat, nokia ja dunlop mutta katsokaa mitä on autojen alla yhdelläkään nuorella ei ole muuta kuin japanilaisia renkaita pojallani on turbo auto samoin hänen kaikilla kavereilla ja renkaat ovat parhaasta päästä ei mitään nokialaisia.
Nuoriso suosii japanilaisia renkaita sen takia, koska elokuvissakin niin tehdään. Kaikenlaiset drifting- ja muut suditteluelokuvat antavat nuorisolle aivan väärän kuvan turvallisesta renkaasta. Lähikuvat Yokohamoista ja muista luistelurenkaista iskee nuorten mieleen kuin virolaiselta ilotytöltä saatu kuppa votkaturistiin.
Nuorisollehan ei tärkeintä ole turvallisuus, vaan näyttävyys, jota haetaan leveillä ja turvattomilla renkailla. On säälittävää, jos vanhemmat tukevat tätä käsitystä. Mutta eihän se omena kauaksi puusta putoa.
Omalta osalta riitti yhdet Yokohamat. Niin huonoa ja pidotonta rengassatsia ei ole alla ikinä ollut.
nokian kumeja autoon! aikoinaan noita sai melkein ilmaiseksi ostaa tehtaanmyymälästä ja silloin jo tuli todettua niiden onneton kulutuskestävyys, mutta ei silloin haitannut, vaan nykyään, kun joutuu maksaan sen minkä muutkin niin katson sellaiset, jotka tarjovat rahalle paremman vastineen!
Onneksi tuttava piirissä on kaupparatsu, joka ajaa sen 70000-80000km vuodessa ja hänellä nähnyt noita nokialaisia joskus, jotka hänkin todennut kaikkea muuta, kuin rahanarvoiseksi
Uutuus on suunniteltu erityisesti Pohjoismaiden karkeille, märille ja uraisille teille. Samalla on panostettu voimakkaasti myös kulutuskestävyyteen. Itselläni on kesärenkaina Nokian i3 ja ne ovat kestäneet/toimineet mainiosti. Testien mukaan tämä uusi Nokian Hakka V näyttää kehittyneen entistä parempaan suuntaan. Ajomukavuuteenkin on näköjään satsattu, kun olihan se myös testin hiljaisin rengas.
Katselin tuossa yksiä edullisia 195/65/15 hakka i3 renkaita.. olivat made in Russia.
En sano että olisivat sen huononpia, mutta kun renkaitata tehdään monessa paikassa niin vaihteleeko laatu??
Itse olen yrittänyt etsiä 17" kesärengastesti tuloksia, mutta kovin niukalti tuntuu löytyvän.
Lähinnä löytyi ADAC:in 17" testi viime vuodelta,
http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/225_45_R17WY_2006/tab.asp?ComponentID=139640&SourcePageID=139680
jonka mukaan Fulda olisi hiljaisin.
Onko muita testi tuloksia ?
Erityisesti melumittaukset kiinnostaa.