Kuinka paljon raumalaiset vielä puhuvat rauman murretta? Sanokaapa kiinnostuneelle muutama rauman murteen sana:) Itse en ainakaan toivo että se olisi katoamassa maanpäältä, muistaakseni hauska murre:)
http://www.kookas.fi/forum/thread/10474
Rauman murre
8
4917
Vastaukset
- sinulle!!
Raumalla ei puhuta murteilla,
Raumalla on oma kieli (giäl)!- Raumalla
Huomaa oikeinkirjoitus: kiäl -> vanh kiäl. Siis kiäl k-kirjaimella (ei g:llä)
k muuttuu g:ksi vasta n-kirjaimen jälkeen -> Rauman giäl - raumalaisista
Raumalla kirjoitti:
Huomaa oikeinkirjoitus: kiäl -> vanh kiäl. Siis kiäl k-kirjaimella (ei g:llä)
k muuttuu g:ksi vasta n-kirjaimen jälkeen -> Rauman giälRaumalaiset ovat ylpeitä mutta tietämättömiä. Kiäh, kiäh!
- Mongerrus
Ja heosen paskat mää sanon teidän kiellenne kanssa,murretta se on sillä selvä.Ruotsin kieli Suomen kieli näin se menee.puhukaa tai mongertakaa niin paljon kun tykkäätte ja sanokaa miksi sanotte mutta murre se on .
- Anonyymi
raumalaisista kirjoitti:
Raumalaiset ovat ylpeitä mutta tietämättömiä. Kiäh, kiäh!
Juuri näin.
- Raumalla
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000225&posting=22000000023659449
Näin se juuri menee. Raumalaiset eivät osaa Rauman kieltä ja hyvin harva heistä on lukenut edes "Raumlaissi jaarituksi", mutta nuo onnettomat ottavat heti nokkiinsa jos joku erehtyy puhumaan Rauman murteesta: "Meill on giäl eik mikkä murre!"- mutta totta
Snuu jutuissas om buale paska joukos niingon byrannam äijäm biarus. Tai jotain.Korjatkaa...
- Giälllll
..San snää mnuu snuuks,snuuks mnääki snuu sano, kat kon gat kara puuhu, tleestis akna kattoma gon naapri kakra tapleva parist makra kaplest .Kuusiokolo-avain Rauman kiälel o "umprakoavain".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2014221Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572994Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891608Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121264Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81066Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231057- 471013
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2341002- 49956