Sanokaapa viisaammat kumpi malli olis järkevintä ostaa 110 hv/125 Hv. Hintaeroa 1900 €. Mallina tulis olemaan sedan ja trend varusteilla. Kävin alkuvuodesta 2002 kokeilemassa mondeota ja totesin siinä yllättävän kovan tuulensuhinan korvien tasolla. Myyjä kertoili silloin, että 2003 mallissa ois parannusta luvassa? Miten on onko tullut? Kellään kokemusta 2003 mallista. Liekkö tullut mitään muutoksia?. Huiput olivat ainakin nousseet 110 hv mallilla verrattuna 2002 malliin peräti 2 km/h.
Uuden mondeon 1.8 valinta
pekka
263168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
... se perustehoinen eli 82Kw (110Hv)
Koeajoin kummatkin, enkä havainnut suurempaa eroa
niiden välillä. En ainakaan tuon rahan arvoiseksi.
Tykki se on joka tapauksessa toiseen autoomme
145Hv:n ( 1900Kg painavaan ) Galaxyymme verrattuna.
Se, minkä puolestani valitsin, oli 5-ovinen kori,
kun sedanin tavaratila on kyllä suuri, mutta täyttöaukko aika onnettoman pieni.
Tuulen suhinan olen minäkin havainnut, autoni on
viime heinäkuussa Belgian tehtailla valmistettu.
Hyvä, jos ovat sen korjanneet.
Saisivat vielä vaihtaa peilit suurempiin ja tuoda
turvavöiden lukkolaitteet vähän näkyvämmälle
paikalle, että olisivat helpommat käyttää.
Muuten tosi asiallinen ja hyväkäytöksinen kulkupeli.
Mistä näkee missä tehtaassa/maassa on valmistettu? Oma Modeoni on 2.0 Ghia STW -03. Mukava peli, sivulasit likaantuu vaan ihan liian herkästi ja pesunestesäiliössä ei ole anturia kertomaan nesteen vähenemisestä.
Loistava auto ajaa!
FordEuropen sivuilta löytyy Fordin valmistusnumeron tulkitsemiseen apuja kohdasta VIN Decoder! http://www.fordeurope.net/
Kaikki Mondeot on valmistettu Belgiassa
"Genk"in tehtaalla. Niin tietysti sitten
oikeakätiset brittiversiot englannissa.
Kiitokset vinkistä!
Itsellä bensafarkku -02 1.8 litran peruskoneella. Tykkihän tuo ei ole, mutta kyllä sillä liikenteen mukana pärjää.
Positiivinen yllätys on ollut kulutus. Omistin ennen 1.6 farkkufocuksen ja olen ilolla todennut että kulutus ei ole juurikaan kohonnut auton vaihdon myötä. Kulutus lyhyessä pätkäajossa talvikelillä on vaihdellut 7.2 ja 8 litran välillä. Pitkällä matkalla kulkee n. 6.2l/100km. Kesärenkailla uskon pääseväni alle 6 litran keposesti.
Onko noissa moottoreissa muuta eroa kuin boksin ohjelmisto (=lastuviritys toimisi)?
Voimansiirron kestävyys on tietenkin omalla vastuulla...
Saattaa joskus tämäkin malli tulla kyseeseen kun autoa vaihdan.
..sama kone. Lastulla muutettu.
On siellä muutakin eroa, kuulemma erikokoiset imusarjat. Lastulla ei saa vapaasti hengittävään bensiinimoottoriin merkittävää lisätehoa.
vaihteiden välitykset ovat erilaiset...
Vaihteiston välityksessä eroa jos nyt tm:n voi luottaa. Samat nopeudet tuntu olevan 110/125 hv mallilla kun moottori pyörii 1000 kierrosta/min. Vois olla järkevintä, että odottelesit heinäkuu tuotantoon saakka, sillä eikös silloin pukkaa ne facelift mallit ulos.
en voi enää luottaa TM:ään, koska
itselläni on 125 heppanen ja isälläni 110 heppanen. Kyllä ne vaan moottoritiellä samassa vauhdissa kehrää erilailla.....
Moottoreissa ei normaaliolosuhteissa ole paljoakaan eroa. Lukemien mukaan väännot lähellä toisiaan 4000 rpm asti ja tehot 5500 rpm asti. Tehoero tullee 125hv mallin jyrkemmästä imupuolen nokka-akselista ja moottorinohjausboksista. Em syistä 125 heppanen voi ehkä ottaa kierroksia herkemmin.
Itse päivitytin viime huollossa 110 heppasen moottorinohjaus softan ja ainakin alakierrosvääntö parani selvästi. Samalla korjaantui etenkin kylmänä ilmenevä n. 2000rpm:n kohdalla EGR venttiilin on/off toiminnasta johtuva nykiminen.
ostin vuonna 2001 ,1,8l / 110 hp / Ambiente-mallin.
Jälkeenpäin harmittaa se, että moottorissa on liian vähän tehoa ja varustelussa on puutteita.
Penkit on epämukavat ja puuttuu takasivulasien sähkötoiminto, ajotietokone ja keskinopeuden säädin.
Pieniltä tuntuvia puutteita, mutta harmittavat.
Ensimmäiseksi kannattaa laitattaa eturoiskeläpät jo ostovaiheessa. Helmoista lähtee nimittäin muutoin maalit, eikä valmistaja ota asiaan mitään kantaa.
Helmat pitäisi suojata vaikka massalla heti ennen kuin ajaa auton ulos liikkeestä, siellä ei ole mitään suojaa ja maalit lähtee takuuvarmasti.
Mondeossahan on peräti 6 vuoden läpiruostumattomuustakuu. Mistähän se muuten johtuu, kun Focuksessakin on 12v. Olisiko automyyjällä tähän jokin selitys.
Nyt kait Fordissakin on jo kahden vuoden täys- takuu, niin ei tarvitse kaikkia tehtaan virheitä itse maksella.
Tuulilasin lämmitysvastukset olisi ehkä hyvä olla.
Nastarenkailla auto on kamala ajettava, kitkoilla hyvä.
parasta autossa on takatilat, joka oli meillä valintakriteerinä, kun on lapsia. Lisäksi ehkä turvallisuusnäkökohdat.
Toisaalta taas etuturvatyynyä ei voi kytkeä pois päältä, joten eupenkille ei voi laittaa lasta.
Hinta: Fordin lähtöhinta oli 149.000 mk
alennus 7.000 mk
toim kulut 3,5
renkaat 4,0
al. vanteet 4,0
radio 3,0
lohko 1,0
yht. 158.500
Ainakin meitin 2001 mondeossa napataan sulake pois, jolloin syttyy turvatyynyn varoitusvalo kojetauluun. Pelkääjän tyyny on tällöin pois toiminnasta. Näin olen asian ymmärtänyt ? Itse en ole asiaa kokeillut.
mondeo trenline farkku 2001 115v kiisseli
Omassa tammikuussa -03 luovutetussa Mondeossani on maahahtuojan/jälleenmyyjän asentamat eturoiskeläpät valmiina, eli kuuluvat nyt toimituskuluihin. Syynä nimenomaan kylkien kivenhakkaumat.
Huomasivat virheensä minun kohdallani liian myöhään.
Joudun korjauttamaan helmat omaan laskuuni, jolloin korjataan se työ, mikä valmistajan olisi tullut tehdä kunnolla jo alunperin.
Kun helmat on korjattu ja auto maksettu, niin sitten tulee vaihdon aika ja se merkki ei välttämättä ole sama...
Onkohan tuo nyt ihan totta?. Tilasin vko 11 uuden 1.8 125hv Mondeon ja multa he halusivat 50€ rahaa kuraläpistä, kun niitä ei kuulemma ole vakiona.
Mites sinun autossasi nämä tuulensuhinat joita kaikki tuntuvat valittavan. Onko sama juttu?
Timo
Kuten sanoin, kuului itselläni toimituskuluihin, joka tosin on noussut sen 50e viime vuodesta kuraläpistä johtuen.
Eli asiakas "pakotetaan" ne nyt ostamaan (ei kysytty otanko vai en), jolloin päästään(?) helmaongelmista eroon.
Tuuli suhisee muttei ainakaan häiritsevästi. Kohdallani siis ko. ongelmaa ei tunnu olevan.
Mulle riitti 1½ vuotta Mondeon omistajana,autolla ajettu myyntiin mennessä 38tkm ja jo kolmas maalipinta helmoissa ja ovien alaosissa ja taas rupes pohjamaali paistaa alta,maalina State Blue. Oli alusta asti läpät edessä,joku siinä mättää kun ei maali pysy helmoissa,oisko renkaat liian "ulkona"kun sivulasitkin kuraantuivat helposti. Kiitos Fordit riittää nyt!!!
heppasen. Kuluttaa saman verran kuin 110 heppanen mutta kuitenkin vähemmän kuin 2 litranen.
Tarpeen vaatiessa (kierroksilla) pääsee ripeämmin ohi kuin 110 heppasella....
Mielestäni 125 on selvästi pirteämmän oloinen kuin 110 heppanen....
Itselläni on tehokas kaksilitrainen vm.-01 ja olen sen antamaan kyytiin tyytyväinen. Muistaisin lukeneeni testiarviot 1.8:n eri versiosta ja siinä suosittelivat pienenpää (110hv) paremman väännön vuoksi. Hyvään kiihtyvyyteen pääsemiseksi kannattaa sitten ottaa jo suoraan 145hv:n kulkupeli...
110/125 HV ERO ON AINOASTAAN VAIHTEIDEN VÄLITYKSESSÄ SEKÄ NOKKA AKSELISSA VAIN IMU PUOLELLA. UUSI 125HV IMU NOKKA MAKSAA NOIN 1400 VANHAA RAHAA JA ON HELPPO VAIHTAA LISÄKSI PITÄÄ BOXI OHJELMOIDA 125HV BOXIN MUKAISEKSI. NÄITÄ ON TEHTY JA RIPEÄMPI TULEE EI IHAN YHTÄ RIPEÄ JOHTUEN VÄLITYKSISTÄ
Muutoksia ja paljonko maksaa kaiken kaikkiaan? Oletteko nyt aivan varma noista välityksistä. Eri vuosimallien välillä voi olla eroa mutta entäpä jos kummatkin ovat samanvuotisia. Toisaalta eikös koneen aukaisu aina ole huono juttu.
Kysymys: onko se kone omaa sukua Mazda (6) ???
MAZDALLA ON SORMET PELISSÄ JA KAIKILLA LIIKKEILLÄ ON VALMIUS MOISEEN MUUTOKSEEN,AINOA MITÄ TARVITSEE PURKAA ON VENTTIILIKOPPA JA HIUKAN JAKOPÄÄTÄ AIKAA MENEE REILU TUNTI