myydään sekarotuinen "hankala"luonteinen koira. myynti-ilmoituksesta tulee minulle ainakin mieleen, että koiran on väistyttävä vauvan tieltä. se on tehtävänsä tehnyt vauvankorvikkeena. jossain koira-ohjelmassa sanottiin, että ne joilla onnistuu lasten kasvatus "tavoille", onnistuu myös koiran kasvatus...toimiikohan toisinkin päin!
myydään koiria
palstalla ilmoitus
8617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kun ei lapsia ole eikä tule. Olen vaan aina ihmetellyt, että mahtaa se lapsen hoito olla äärettömän raskasta, kun rakas koirakin pitää antaa pois, kun lapsi tulee.
Mä pärjään useamman koiran, parin hevosen ja työn kanssa, mutta keskiverto suomalainen ei meinaa pärjätä edes yhden lapsen kanssa. Onneksi en koskaan tehnyt lapsia, kun ne tuntuu olevan niin vietävän hankalia hoitaa.
kun syntyy toinen lapsi, niin ensimmäinen pistetään päivähoitoon. että jaksaa äiti sitten illat olla hyvä äiti. eläköön subjektiivinen päivähoito-oikeus!
teidänkin kanssanne. Ihminen jaksaa aika paljon kun keskittyminen on suunnattu oikein.
mutta miksi ihmiset sitten niin usein haluaa luopua koirasta, jos lapset ei olisi niin rasittavia hoitaa. Vai onko se sitten sitä, ettei lasta oikeastaan edes haluttu, tuli vahinkona ja sitten ei oikein kiinostakaan hoitaa ja kaikki energia katoaa siihen, kun pitää olla kiinnostavinaan, vaikka ei huvitakaan. Lasta vaan ei voi lopettaa niin kuin koiran ja lapsensa poisantanutta katsotaa enempi kieroon kuin koiran poisantanutta.
edellisessä jo kerroin oman näkemykseni. Tunnetko yhtään perhettä jossa on lapsia ja koiria?
Jokainen saa ajatella niin mustavalkoisesti kuin haluaa. Eri asia kannattaako pitemmän päälle.
tunnen toki. Esim. kaverillani on neljä koiraa ja lapsi. Aina jaksaa valittaa, ettei ikinä olisi tehnyt lasta, jos olisi tiennyt kuinka hankalia ne on. Toisella kaverillani on nyt vuoden ikäinen lapsi, koira ja kissa. Valitusta tulee sieltäkin. Ei kehtaa laittaa koiraa pois, kun se on kasvattini. Olen kyllä tarjoutunut ottamaan koiran takaisin tai vaikka hoitoon. Lasta en kyllä huoli hoitoon.
no sulla on kyllä sitten vain saattunut huonoja esimerkkejä kohdalle, uskallan kuitenkin epäillä, etteivät he ihan tosissaan ole sanoneet mitä ovat.. aina sitä tulee ritistyä millon mistäkin.
Minä en antaisi koiraa enkä myöskään lasta tai muita perheen jäseniä millään hinnalla, oikein pelotti kun raskausaikana olin jatkuvasti nokka tukossa silmät punaisena, ettei vaan lapsesta tule allerginen, mutta hyvin ollaan pärjätty(suunnitteilla oli ulkorakennus koiralle). Lapsia ei toden totta niiden kannata tehdä, jotka eivät niistä piittaa, se on lapsenkin edun mukaista. Sama pätee koiran ottoon.
Minulle tulee mieleen perhe, mihin on hankittu kiva koira, joka luonteensa puolesta onkin osoittautunut paljon keskivertoa vaativammaksi, eikä omistajista ole sen kasvattajiksi.
Silloin on parempi luovuttaa ja antaa koira osaavampiin käsiin, sillä ihan oikeasti läheskään kaikki ihmiset - vaikka niin luulevatkin - eivät kasvattaa koiraansa, mutta onneksi monet koirat sietävät tämän, tai sitten ihmiset eivät pidä koiriensa ongelmia ongelmina "nokun sillä on nyt se ikä, kyllä se menee ohi"