Reikien paikkaaminen

Lasikuituveneessäni on aikojen saatossa ollut useampia moottoreita kiinni (perässä 24 kpl ylimääräisiä reikiä). Kysyisinkin kuinka paikkaan reijät oikein! Osassa reijistä oli sikaflex tai vastaava ja osa oli tapitettu.
Vene on projekti ja entisöidään täydellisesti.
Kiitokset asiallisista vastauksista.
71093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Reikiin mikropallokitti tai polyesterikittiä ja pintaan gelcoatfiller.

Jos on isompia paloja irti tai irtoamassa kannattaa pintoihin laminoida muutama kerros kuitua jonkajälkeen maalataan topcoatilla hiotaan kitataan ja maalataan uretaanimaalilla yli.

Äänestä
  • Miksei pienempiin paikkoihin epoksikittiä polyesterikitin sijaan niin pitää vettä? Tarvinneeko topcoatia lainkaan.

    Äänestä

  • kittiä kirjoitti:

    Miksei pienempiin paikkoihin epoksikittiä polyesterikitin sijaan niin pitää vettä? Tarvinneeko topcoatia lainkaan.

    Toppia ei tarvitse lainkaan ellei pintaan laminoi kuitua. Tällöinkin vain hionnan takia. Epoksikitti käy vallan mainiosti ja jos vene kerran maalataan, ei tarvitse muuta peitoksi.

    Äänestä

ajattelin tapittaa reijät puutapein ns. hartsilla kiinni. Sen jälkeen veneen hionta, epoxi, uretaani jne. Onko oikein??

Äänestä
  • ei ole hyvä, sillä kuivuessaan se kutistuu ja kostuessaan turpoaa ja voi särkeä laminaattia lisää. Toki epoksilla kyllästetty puutappi elää suht vähän.

    Se on makuasia sanoi Lumperi, kun lehmää pussas.

    Äänestä

  • R.N kirjoitti:

    ei ole hyvä, sillä kuivuessaan se kutistuu ja kostuessaan turpoaa ja voi särkeä laminaattia lisää. Toki epoksilla kyllästetty puutappi elää suht vähän.

    Se on makuasia sanoi Lumperi, kun lehmää pussas.

    Mieluummin kai vaikka kiviä ja epoksikittiä kuin puuta.
    Mitä maalia epoksikittipaikan päälle? Pitääkö paikan ja lasikuidun välinen sauma varmistaa jollain?

    Äänestä

jos hyvää ja turvallista entisöintiä haluat niin perälauta täytyy "kuoria".Ne monet reiät ovat varmasti vuotaneet vuosien varrella vettä lasikuidun välissä (useimmissa veneissä) olevaan vahviste vaneriin joka vanhemmissa veneissä voi olla pelkkää mätää puu mössöä. Siihen kun koneen istutat niin pahimmassa tapauksessa voi mennä naaraus hommiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikein tehtynä kirjoitti:

Lasikuituveneessäni on aikojen saatossa ollut useampia moottoreita kiinni (perässä 24 kpl ylimääräisiä reikiä). Kysyisinkin kuinka paikkaan reijät oikein! Osassa reijistä oli sikaflex tai vastaava ja osa oli tapitettu.
Vene on projekti ja entisöidään täydellisesti.
Kiitokset asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu