Apua? Ihastukseni lestadiolainen...

Mitä minun pitäisi lestadiolaisuudesta tietää?
Ihastukseni on lestadiolainen.. Tavitsisin apua.. Osoitteesta sosku94hotmail.com saa minut kiinni.
113310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos olet nainen, mieti kaksi kertaa, sitten vielä pari sataa kertaa ennen kuin menet mukaan lahkolaisporukoihin.

Jos olet mies, onneksi olkoon, sait itsellesi ilmaisen kotiorjan ja synnytyskoneen. Tosin siitä aika jättää jo nelikymppisenä, ja vaivoiksesi jää parikymmenpäinen lapsilauma. Mutta eihän lestadiolaismiesten niistä tarvitse huolehtia, sitä varten on sosiaaliapu.

Äänestä
  • Jos otan mielivaltaisen otoksen ystäväpiirini pariskunnista, niin heidän lastensa lukumäärän keskiarvoksi tulee kaksi pilkku jotain. Heidän keski-ikänsä on siinä 33 tienoolla.

    Eli "Kas näin" päivitä tietosi ennenkuin alat kirjoittelemaan.

    Minusta aloittajan on hyvä tietää, että lestadiolaiset yksilöinä levittäytyvät kristilliselle aate/vakaumus -janalle hyvin tasaisesti laidasta laitaa, joten sinun olisi hyvä tietää mahdollisimman paljon kumppanistasi.

    Äänestä

  • Mikä on lahkolaisporukka?

    Äänestä

  • Shorya kirjoitti:

    Mikä on lahkolaisporukka?

    sellainen hieman pilkahtava nimitys tietyyn uskontokuntaan kuuluvista, I assume.

    Äänestä

  • Lestadiolaiset on Suomen evankelisluterilaisen kirkon sisällä toimiva herätysliike, eikä mikään lahko. Ottakaa asioista oikeasti selvää ennen ku alatte puhua niistä mitään tietämättä tosiasioina!

    Äänestä

Myös lestadiolaisryhmästä. Kukaan ei voi vastata sinulle täällä muiden kuin omasta puolestaan, siksi sinun onkin kysyttävä tiedot ihastuksesi kohteelta itseltään, jos asia etenee pidemmälle.

On todella ihania lestadiolaisia ja v-maisia lestadiolaisia, ja kaikkea siltä väliltä.

Äänestä

sinun tulee tietää, että lestadiolaisuus on kristillinen herätysliike; ei naimakauppojen välittäjä. Liikkeen päätarkoitus on saattaa ihmisiä autuuden tuntoon ja Jumalan valtakunnan yhteyteen jo täällä ajassa. Kaikki muu tulee sitten kylkiäisinä. Sanoohan itse Jeesuskin, että etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin kaikki muukin teille annetaan! Ajalliset ihastukset vaihtelevat , mutta iäisyyskaipuu ihmisessä on pysyvää!

Äänestä
  • väärä paikka kysellä täältä netistä ,huomasit kait itsekkin...

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    väärä paikka kysellä täältä netistä ,huomasit kait itsekkin...

    Kiitos neuvoista..

    Äänestä

  • Shorya kirjoitti:

    Kiitos neuvoista..

    Hän ymmärsi tasan vrk:a missä mennään .

    Äänestä

  • teu kirjoitti:

    Hän ymmärsi tasan vrk:a missä mennään .

    näin viksu kaveri pitää saada kristillisyyteen .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shorya kirjoitti:

Mitä minun pitäisi lestadiolaisuudesta tietää?
Ihastukseni on lestadiolainen.. Tavitsisin apua.. Osoitteesta sosku94hotmail.com saa minut kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu