Hei!
Mulla on nyt semmoinen ongelma, mulle on tehty abortti v 2004 ja rv. oli 12. Nyt kävi semmoinen juttu et seurustelin tossa muutaman kk yhden miehen kanssa, jostain syystä tulin raskaaksi vaikka käytimme kondomia! vuotoa ei enää tullut joulukuussa, tammikuussa pikkaisen ja viime kuussa ei ollenkaa, nyt oon tehnyt testin ja olen sitten raskaana. Mutta elämäntilanteeni ei todellakaan salli lapsen syntymistä maailmaan, ensinnäkin olen vasta 18. toiseksi, minulla ei ole tuloja ja muutenkin ongelmia sekä kotona että koulussa. Mä en vaan pysty huolehtimaan lapsesta nyt enkä varmaan lähitulevaisuudessa koska on niin paljon huolia. (mm.stressi,migreeni,isäni pahoinpitelee ym kotiongelmia) ja sitten voisin suoraansanottuna sanoa etten tässä vaiheessa halua lapsia, koska ei ole miestäkään joka tukis ja vanhemmat ei sitä tee. Voisinko näillä syillä saada abortin. Pelottaa mennä sairaalaan koska en tiedä miten ne ottaa sen asian siellä, oonhan kuitenkin tehnyt jo yhden abortin. Olkaa kilttejä ja auttakaa,mä en uskalla nukkua öisin ku kaikki hirvittävät asiat pyörii mielessä.
Mulla on nyt semmoinen ongelma, mulle on tehty abortti v 2004 ja rv. oli 12. Nyt kävi semmoinen juttu et seurustelin tossa muutaman kk yhden miehen kanssa, jostain syystä tulin raskaaksi vaikka käytimme kondomia! vuotoa ei enää tullut joulukuussa, tammikuussa pikkaisen ja viime kuussa ei ollenkaa, nyt oon tehnyt testin ja olen sitten raskaana. Mutta elämäntilanteeni ei todellakaan salli lapsen syntymistä maailmaan, ensinnäkin olen vasta 18. toiseksi, minulla ei ole tuloja ja muutenkin ongelmia sekä kotona että koulussa. Mä en vaan pysty huolehtimaan lapsesta nyt enkä varmaan lähitulevaisuudessa koska on niin paljon huolia. (mm.stressi,migreeni,isäni pahoinpitelee ym kotiongelmia) ja sitten voisin suoraansanottuna sanoa etten tässä vaiheessa halua lapsia, koska ei ole miestäkään joka tukis ja vanhemmat ei sitä tee. Voisinko näillä syillä saada abortin. Pelottaa mennä sairaalaan koska en tiedä miten ne ottaa sen asian siellä, oonhan kuitenkin tehnyt jo yhden abortin. Olkaa kilttejä ja auttakaa,mä en uskalla nukkua öisin ku kaikki hirvittävät asiat pyörii mielessä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Jos sä opiskelet ja sinulla on lapsi, saat 16euroa/päivässä tukea lapsellesi ja lisäksi lapsilisän. Meidän yhteiskunnassa ei voi sanoa, että taloudellisesta syystä ei voi saada lasta. Tässä yhteiskunnassa on mahdotonta näin.
Vaikka et opiskelisikaan, niin meidän yhteiskuntamme huolehtii että sä pärjäät lapses kanssa. (sosiaalipalvelut, ja lukuisat tuet) Tukea saa jos on todettu tarve, ja sun tilanteessa on.
Kyllähän ne varmasti saattavat jotain mainita sinulle tuosta jo aiemmasta abortistasi, mutta nuo luettelemasi syyt ovat kyllä päteviä ja varmasti se sinulle myönnetään. Tsemppiä!
Kyllä varmaan saisinkin tukea, mutta minä en halua olla yksinhuoltajaäiti, jolla ei sitten ole mahdollisuutta kunnon koulukäyntiin ja en halua venyttää penniä sen takia. Tämä raskaus ei ole toivottu ja en henkisesti ole kypsä äidiksi.
Jos joskus saan vielä lapsia niin olen aika varma että pystyn huolehtimaan niistä ilman sosiaalitukea.
Onko muuten normaalia että rinnoista tulee välillä vuotoa? :O
"Kyllä varmaan saisinkin tukea mutta ... en halua venyttää penniä sen takia."
Mieti tarkasti.
Mitä lapsesi joutuukaan "venyttämään" kun sinulle ei kilise riittävästi pennejä?
Teet oikein, jos haet abortin. Ei tuossa tilanteessa pidäkään tehdä lasta, vaikka saisit kuinka paljon rahaa. Kuten itsekin tiedät, et ole kypsä äidiksi ja se on riittävä syy.
Mene perheneuvolaan juttelemaan ja pyydä sieltä lähete sairaalaan. Sen jälkeen, kun abortti tehty, hommaa kierukka tai e-pillerit. Pelaat liian vaarallista peliä. Varmista ehkäisy kunnolla, kortsuihin ei voi luottaa.
mulle raha ei sinänsä ole tärkeä, mutta en halua lapselleni samanlaista rahatonta tulevaisuutta kun mitä on itelläni nyt. haluan turvata lapseni elämän kunnon itseansaitsemalla rahalla.
Pysähdy hyvä ihminen sanojesi ja aikeidesi ääreen.
Miten turvaat lapsellesi yhtään mitään jos hänet abortissa surmaat? Et saa menetettyä lastasi koskaan takaisin.
Kun sanot ettei raha ole tärkeää, niin ehkä lapsesikin ajattelee niin. Ehkä hänkin nauttii elämästä pikemmin kuin rahasta.
Lisäksi olet yhä kovin nuori. Elämä ja tulevaisuus antaa sinullekin varmasti vielä rahaa ja tavaraa. Älä siitä liikaa huolehdi.
Vanhemmat kadehtisivat sinulta nuoruutta ja, usko huviksesi, moni vaihtaisi rahansa ja tavaransa nuoruuteen, vaikka se köyhäkin olisi.
Et silti suinkaan ole köyhä, vaan nuoruudessasi rikas.
Rikkaaksi tulee myös lapsesi, kun häntä rakastat. Rikkaammaksi näin itsekin tulet.
Kukaan ole puhunut lapsesta. Se on sikiö.
pätevät syyt on jos sinusta todella tuntuu ettei ole vielä sinun aika ryhtyä äidiksi...
vahingoja sattuu vaikka olisi huolellinenkin ja silloin on turha pilata omaa ja lapsen elämää jos siltä tuntuu :(...
sinä olet itse vastuussa elämästäsi ja siitä millaisen siitä teet ja haluatko lapsen tilanteeseesi. Eli tee vahva oma ratkaisu ensin haluatko lapsen vai et ja jos päädyt että et niin mene rohkeasti hakemaan lähete sinulla on siihen täysi oikeus vaikka muut sinua yrittäisikin syyllistää.
Lapset vaativat paljon ja heille pitää luoda hyvä alku sellainen johon sinä itse olet valmis..toivotaan että asiat sutviutuu parhain päin sinulle ...päätit sitten pitää tulevan lapsen tai et. ...koitahan jaksaa :(
Kiitoksia kannustavasta ja asiallisesta viestistä.
Se että jos saat yhden asian kuntoon, niin sinulle jää vielä listassa olevat muut ongelmat jotka nekin pitää ratkoa.
Jos sinua pahoinpidellään kotona, niin sekin on asia jolle pitää ehdottomasti tehdä jotain.
Asiaa olen todellakin miettinyt mutta aina joku sieltä sisältäpäin on sanonut ei. Sitä on jatkunut niin kauan etten tiedä mistä edes aloittaa, tuntuu että jos kerron siitä viranomaisille niin koko perhe kääntyy mua vastaan (äiti ja sisarukset) ja tunnen syyllisyydentuskia koko loppuelämän
Olet tekemäisilläsi surullista ja turhaa aborttia, vaihe vaiheelta valuu koko keskikokoinen tai isompi potentiaalinen lapsiperheesi sairaalan roskikseen. Miten voi äiti olla rakastamatta lastaan tai lapsiaan niin, että nämä tällä raa'alla tavalla tuhoaa.
Suomen lain mukaan mies on myös lapsen isänä vastuussa jälkikasvustaan. On kummallista, jos siitä, että mies saattaa lapsen alulle, ei myös tehdä pidemmälle meneviä johtopäätöksiä. Tässä tapauksessa siis asiaan on palattava, vaikka seurustelusuhteenne olisikin ns. päättynyt, asia ei enää koske vain teitä kahta.
Oman pienokaisenne suhteen asia ratkeaa niin, että isän vastuu täytetään täysmääräisesti ja haet apua kaikilta muilta osin, mm. äitiysloman, lapsen päivähoidon ja omien opintojen loppuunsaattamisen osalta. Huomaa, että imetysajan päätyttyä voi lapsi luontevasti olla myös isänsä hoidettavana aina välillä, asuitte yhdessä tai ette.
Kuten muut kirjoittajat ovat todenneet, noiden muiden ongelmien ratkaiseminen olisi erittäin suotavaa. Ei kenenkään tarvitse hyväksyä esim. sitä, että joutuu pahoinpidellyksi, pahoinpitelyhän on rikos.
Ota yhteyttä neuvolaan ja pyydä sitä kautta apua, sekä apua tähän raskauteen että myös kotiasioihin. Olet jo täysi-ikäinen, eikä sinun tarvitse sietää eikä kestää kenenkään väkivaltaa! Pyydä apua ja neuvoja sosiaalipuolen kautta, miten voisit saada esim. oman asunnon ja päästä kotoa pois. Uskon ja toivon että apua saat kun sitä oikein tosissasi haet. Muista että täällä eletään vain kerran, eikä sitä elämää kannata tuhlata ja hukata mihinkään ikävään ja väärään. Aina voi huominen olla parempi kun sitä alkaa rohkeasti rakentamaan ja tekemään töitä sen paremman huomisen edestä. Mutta rohkeutta se vaatii ja sitä, että nostat pääsi pystyyn ja tiedostat että olet ihan yhtä arvokas ja tärkeä ihminen kuin kuka muukin ihminen tahansa. Ja oma tulevaisuutesi on hyvin pitkältä sinusta itsestäsi ja toimistasi kiinni. On olemassa myös turvakoteja yms. jos kuitenkin päättäisit lapsen pitää ja alkaa rakentamaan tulevaisuuttasi äitinä.
Milloin seurustelit sen miehen kanssa? Jos sinulla on ollut marraskuussa viimeksi kuukautiset, niin, älä hyvä ihminen elättele liian korkeita toiveita abortin saannin suhteen... Tai mistä minä tiedän onko tuollaiset syyt tarpeeksi vakuuttavat, mutta ei ne maalikon korvaan ihan niin vakuuttavilta kuulosta, että olet oikeutettu aborttiin lähemmäksi kahdennellakymmenellä raskausviikolla... Vai oliko aiemmat vastaajatkin ottaneet raskauden keston jo huomioon vastatessaan, että saat abortin noilla syillä?
Kiitoksia kaikille viesteistä!!
kävin lääkärissä ja olen raskaana! viikkoja nyt melkein 23. Ekaks olin shokissa mut sit ku lääkäri näytti ultrassa vaavin ni rupesin itkee ja mietin että miten oon halunnut koskaan tästä ihmeestä eroon! Kerroin äitille, joka suhtautui erinomaisesti. Isä ei pitänyt ajatuksesta eikä tukenut mua, joten sisko otti mut hoiviinsa toiseen kaupunkii. Ollaan etsimässä minulle asuntoa ja hän auttaa todella paljon!! Oloni on mahtava ja odotan tytön syntymistä!! Pärjään ilman lapsen isääkin,onhan minulla sentään sisko ja auttava äiti ja muuutamia ystäviä apuna! Joten jos aborttia mietitte ni harkitkaa asiaa!!!
Onneksi olkoon. Yritä vielä saada asiat kuntoon isäsi kanssa, tukiverkostoa on aina hyvä olla.
Tai, ehkä kannattaa antaa ajan vähän kulua... Onhan hän kuitenkin isäsi, ei se pysty kokonaan välejä laittamaan lapseensa poikki. Kyllä se ajan myötä siitä rauhoittuu.
Siinä vaiheessa kun miettii aborttia niin aivan taatusti jokainen etsii sisältään edes pienintä pilkahdusta siitä, että lapsen voisikin pitää. Sinusta se pilkahdus löytyi, lucky busted...!
Mun oli pakko ettiä tää ketju ja nostaa näinkin monen vuoden jälkeen, minä siis aloittaja silloin 18v tytöntyllerö, olen nyt 7vuotta myöhemmin kahden ihanan pojan äiti! (vaikka ultrassa lupasivatkin tyttöä :D)
Olen pitkään miettinyt näitä ajatuksia mitä mielessäni on silloin pyörinyt ja nyt ajattelin kertoa niille, jotka lukevat tätä.
Mä en voinut kuvitellakkaan 18-vuotiaana että millaista elämäni olisi lapsen kanssa tai saatika nyt kahden. Mulla on mahtavat pojat, esikoinen täyttää heinäkuussa 7 ja aloittaa koulun ensi syksynä, kuopus on 5-vuotias lapsinero! jäbä oppi lukemaan 3-vuotiaana ja on ihan saaaakelin fiksu!
Aborttiajatukset pyörivät välillä päässä kun katselen esikoista. "miten olen voinut edes ajatella rahaa?" Mutta minäkin olin nuori (ja olen vieläkin)
Ja en, en tuomitse ihmisiä jotka päätyy aborttiin, pyydän vaan pysähtymään ja miettimään hetken. Me elämme Suomessa, kyllä täällä pärjää lapsen kanssa jos haluaa pärjätä.
tv. Ei enää todellakaan hermarin partaalla :)
Kyllä sitä rahaa vaan on pakko ajatella, kun ei lapselle muuten ruokaa saa. Et sinäkään ole pystynyt ilman rahaa ruokaa hankkimaan.
Miten koulutuksesi kävi, joko olet maisteri? Oletko yksinhuoltaja vai oletko naimisissa?
Miksi hänen pitäisi olla maisteri? :D
tuossa ajassa toki lukee tohtoriksikin. mutta ajattelin noin vähintään maisteri. että millä elättää lapset?
Kiitos että kirjoitit.
Kuten sanot, kun elämään luottaa ja elämää arvostaa, se palkitsee ylitsevuotavasti. Asiat järjestyvät. Asiat muuttuvat kokonaan uudelle tolalle ja elämä paranee lasten kanssa.
Tärkeää on, ettei päästä epätoivoa ja jopa kuoleman kauppiaita lähelleen muutoksien hetkellä vaan luottaa sydämensä ääneen ja ihmisyyteen.
Kaikkea hyvää edelleen Sinulle ja perheellesi.
"pakko olla rahaa"
Sieltähän se eka kyyninen katkerikkosakkilainen hyökkäs paikalle räkytyksineen, korpeehan se kipeesti kun lapsi saikin jatkaa elämäänsä vastoin kaikkia kuolemanihannoijien odotuksia ja toiveita..
ja aborttilaki pysyy ja pysyy eikä katoa minnekään vaikka kuinka räyhäät... =)
niin tulee häviämään ja lasten ihmisoikeudet voittamaan ennemmin tai myöhemmin ja toi mielipuolinen murhahurvittelu loppuu... eikä jatku vaikka kuinka rähjäät, mylvit ja syljet tota kiukkuripulias ;) tuolla Etelä-Euroopassahan sitä jo murhaylistyksiä ryöpyttävät kiihkofemakot on laitettu nieleksiin...
Eihän mitään aborttia saa kun on 23 viikolla raskaana. Jos on jo aiemmin tehty abortti 12 rv niin on ilmeisesti tiedossa miten lapset saa alkunsa. Tuntuu vähän turhanaikuiselta ja kummalta alkaa tuossa tilanteessa pähkäileen sitä että elämäntilanne ei salli lapsen syntymistä maailmaan, kun aborttia on kaikkien lakien mukaan myöhäistä tehdä ja sen tietää itsekin. Itsepetostahan tuo vaan. Joten päätös synnyttämisestä on tehty jo ennen.
Palstan abortinvastustajien mukaan abortin tehnyt nainen on vaaraksi lapsilleen, joten pitäiskö sun antaa nää lapset huostaan, koska abortinvastustajien mukaan pahoinpitelet ja murhaat heidät kuitenkin. Heillä on siitä vankat ja tieteelliset todisteet. Ja kun on sulla suvussa tuota taipumustakin. Tai jos on tehnty yhden abortin, niin kannattaa totta kai tehdä toinenkin koska lapsilla kuitenkin niin huono ennuste.
"Joten päätös synnyttämisestä on tehty jo ennen."
Mitä ilmeisimmin alottaja ei ollu tiennykään että on jo niin pitkällä..!!
"niin kannattaa totta kai tehdä toinenkin"
Vain sun unelmissas... kukaan vastustajahan tälläsiä kalmankohtaloita ei oo suositellu.
Tosiaan, siihen aikaan en tienny kuinka pitkällä olin raskaudessa. :) ja ei, en ole maisteri mutta kouluni käyny ja ollut työelämässä jo muutamia vuosia. Naimisiin menen keväällä. Ja ei, ei minulla ollut rahaa alkuun, mutta onneksi kaikki järjestyi, sossu järjesti asunnon, kelalta sain tarvittavat tuet ja siinä vaiheessa kun lapsi kasvoi, pystyin jatkamaan kouluja, olemaan uudestaan äitiyslomalla ja hankkimalla itselleni hyvän työpaikan.
Enkä todellakaan ole mikään abortinvastustaja, kunhan kerroin oman tilanteeni, ku kerta tänne olin joskus kirjoittanutkin :)