Keltisia ruusuja Kansainvälisenä naistenpäivänä!
Itsekkin olen saanut sellaisia !(joskus)
ullamirjami!
Kaikille naisille
15
999
Vastaukset
- onkkelis
niin naisille kuin miehille.
Olen minäkin ennenvanhaan mieheltäni aina saanut kukkia , mutt ei tää nykyinen hoksaa ja sitäpaitti tääl on aika vaikea niitä saadakin.
Joten olenpahan minä kukkasena. Älkää nyt naurako kippuras kuitenkaa. Kyl mää ossaan aika kukkamainen olla jos sille päälle satun. Mä voin olla vaik anopinkiel jos en muuta, mut naistenpäivänkunniaks voin olla vaik kuivattu ruusu - katicat
Hyvää naistenpäivää vaan näin keskiyöllä. Sopivasti ostinkin keltaisia tulppaaneja eilen pöydälle. Itse on kukat ostettava. Naisten äänet ne tämän palstankin pitävät yllä.
- Laritsa M
Olen vuosien saatossa kuullut jostakin, että keltainen on hyljätyn väri. Sen takia tykkään enemmän punaisista ruusuista.
Oikein hyvää Naistenpäivää kaikille!Monissa maissa on tämä vapaapäivä....Kaikkienaikojen ensimmäinen
Naistenpäivä vietettiin USA:ssa 28.2 v.1909.
Suomeen tietoa tästä tuli jo vuoden 1910 paikkeilla, mutta Yk julisti vasta v.1975 päivän
8.3 Koko maailman naistenpäiväksi..Että pitkään kesti...Suomessaa sentään naisille myönnettiin
äänioikeus Valtiopäivillä 1.6 v. 1906..Ensimmäiset vaalit ,mihin me naiset saimme osallistua oli 15-16
maaliskuussa v.1907. Valittiin heti jopa 19 naista eduskuntaan. Hienoa oli..No ..siinä vähän historiaa..
Nyt... Miljoona ..miljoona ruusua,,meille kaikille NAISILLE! ..t. Irkku
Mä onnea toivotan kaikille, teille,
nuorille, myös ikääntyneille.
Mitä ois elämä ilman naista,
ihanaa, suloista, kaunokaista.
Lämpöa, hellyyttä täyteen päivä,
nurkkaan pieninkin huolen häivä.
Päivää kun vietetään kaikkien naisten,
Iitojen myös ylimittaisten.
Kuka nyt enää omenaa muistaa
elämä kuitenkin hyvin luistaa
Mitäs haukkasi Aatami tuosta,
olisihan voinut pakoon juosta.Kaikilla Naisilla,
voima ja valta nousta pilvien alta,
Ja sieltä korkeammalta...
Menipä joutavaalla taas monta oktaavia korkealle,
Mutta Noin ajattelen.Naisille onnen toivotukset nää,
tänään ilmassa lennähtää.
Ne riemulla vastaan otetaan,
todeksi, todeksi uskotaan.
Miten paljona mukana olla saa,
kun naisena elonsa kulkeekaan.
Ensin vaimona, äitinä ,mummona tässä,
lapsenlapsia hellimässä.
Raskasta, rikasta, rakkautta myös,
siitä se koostuu naisen tie.
Mies ja koti, perhe niin rakas,
mitäpä muuta, olo on vakaa.
Nainen myös pylväänä yhteiskunnan,
tasaveroisena miehen sukukunnan.
Yhdessä rakentain, rikkaammaks luoden,
kiitoksen toisilleen myöskin suoden.- Likka321
Vain kesyt linnut kaipaavat. Villit lentävät.
Elmer Diktonius- mummeli-36
Kiitokset SkillaN ja Ruuneperi runoista ja kaikille toivotuksista ja sammaa miekin kaikille toivotan. Onhan se hienoo kun on tämmönenkin päivä olemassa mutta kyllähän meitä naisia muistetaan aika ussein muutenkin. No kone tökkii niin että on parempi vaan tyytyä nyt onnitteluihin kaikille naisille.
- fiiulin..
Tänään on kansainvälinen Erittäin hyvän näköisten ja pirun Viehättävien naisten päivä, joten lähetä tämä viesti niille jotka mielestäsi sopivat kuvaukseen.
Ole ystävällinen äläkä lähetä tätä minulle takaisin sillä olen jo saanut yli viisikymmentätuhatta viestiä ja postilaatikko on jumissa.
Ja motto jokaiseen päivään:Kaukaa viisas ja läheltä hyvän näköinen.
Ja sitähän me täällä palstalla ollaan, joten onnea kaikille Naisille - "Kuukkeli"
Onnea,voimaa ja iloa kaikille naisille.
Ruusujen sivuille täällä internetissä. Sielä on "jokaiselle jotakin".
Löysin monta tulkintaa ruusujenväri sympoolista ,tai kuinka niitä on aikojen kuluessa tulkittu .
Oli keltaisestakin sanottu monella eri lailla ,
esm,stävyys,uskollisuus ja Vapaus.
Kullankeltinen on täydellisyyden sympooli.- Vieraalta mieheltä
Kaikille naisille !
Jokainen päivä on naistenpäivä
Joo, ja miesten myös !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2103285Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622024Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt381641Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651593- 1051337
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221235Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501033Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva61020Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan196974Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61947
