Jos lähetän ottamani digikuvan sähköpostissa jollekin henkilölle, hän huomaa että tässäpäs oiva kuva ja osallistuu sillä kuvakisaan voittaen vaikkapa 5000€. Minun kuva, mutta hän omii sen.
Tä?
Tä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
sähköpostissa lähetät "kevyen" version ja sulla on se alkuperäinen otos itselläsi. Ja varmaan pari muutakin samaan aikaan samasta kohteesta otettua kuvaa ja tuolla henkilöllä ei ole. Voit tarvittaessa todistaa olevasi kuvan ottaja.
Eikä sun kuva ole kuitenkaan niin hyvä, että sillä voittaa 5000e. ;)
oman nimensä vaikkapa sinne alareunaan...siellä on ja pysyy.
reunasta se on helppo leikata pois
Mutta kuvan väittäminen omaksi voi olla aika turhaa sen jälkeen, kun siitä selvästi puuttuu osa. ;) Siis alkuperäiseen verrattuna, jos oikeuteen asti täytyy mennä.
on yksiselitteisesti tekijänoikeudet tuohon kuvaan. Noin menetellen kaverisi rikkoo lakia ja voit sanoa hänelle, että raastuvassa tavataan.
Oletkos koskaan kuullut digitaalisesta vesileimasta (watermark)? Se on sellainen merkki esim. teksti, jonka voi lisätä kuvaan siten, että se ei haittaa merkittävästi kuvan laatua, eikä näistä kaikkia ei edes huomaa, mutta sen poistaminen kuvasta vaatii sen verran modificaatiota, että kuvaa ei paljoa sen jälkeen kannata mihinkään lähetellä. Näitä ohjelmia saa käsittääkseni ihan ilmaiseksikin.
Lähetä kuva niin pienellä resoluutiolla ettei sitä voi muuta kuin netissä katsoa.
omiminen ei ole niin yleistä kuin kirjallisuuden tai musiikin tai tietokoneohjelmien "lainaaminen". "Jarivilenointi" = gradun väärentäminen, on yleisempää.
Sinulla on kuvaan tekijänoikeus. Toinen voi julkaista kuvasi vasta 50 vuotta kuvan ottamisen jälkeen. Ilmoita henkilölle että oikeudessa nähdään.
PS. Ja päivitä kaveripiiri jos ne tekee tuollaista
Eli 50 vuotta säilyy tekijänoikeus vielä tekijän kuolemänjälkeen. Sen jälkeen se on käsittääkseni vapaatariistaa.
... ei sitä senkään jälkeen saa omakseen väittää vaan teos muuttuu ihmiskunnan yhteiseksi omaisuudeksi.
Tuo on aivan totta. Tarkoitin "vapaallariistalla" kopioimista ym. ja siltikin alkuperäisellä tekijällä on oikeus sen nimeen. Esimerkiksi Tapio Rautavaaran, Elviksen, Juice Leskisen ym. musiikkikappaleiden tekijöiden nimet säilyy heillä itsellään jne. hamaan maailmanloppuun saakka. Eli alkuperäinen esittäjä/tekijä on aina erikseen mainittava. Oli kyse sitten aineellisesta- taikka sitten musikaalisesta tuotannosta.
... jo tulikin vastauksia, mutta jos oikein pelottaa älä lähetä kuvaa kenellekään tai edes julkaise sitä netissä.
No, jos joku oikein törkeäksi heittäytyy niin toimenpiteitä se vaatii sinulta joka tapauksessa. Varminta on pitää alkuperäinen tiedosto vain itsellä ja jaella siitä vain kopioita joita on muutettu siten, että täysin alkuperäisen kanssa identtinen kuva on niistä mahdotonta saada esim rajaamalla pari pikseliriviä reunoilta pois tai pienentämällä kuvaa tai käyttämällä rawia.
Vähän samanlainen juttu kolahti mulle kerran! Ja vahingosta viisastuu...
ÄLÄ KOSKAAN anna alkuperäistiedostoja kenellekkään! Säilytä ne itselläsi, mieluiten varmuuskopioituina.
PIENI RESOLUUTIO Itse lähettelen korkeintaan 200kt kuvia kavereille tai yleensäkkään mihinkään. Siitä on paha lähteä suurentamaan esim. A3-kokoon.
KAMERAN ASETUKSISSA voi laittaa oman nimensä kuvaajan kohtaan. Näin se näkyy alkuperäistiedostoissa, samassa datassa missä näkyvät päiväys ja muut tekniset tiedot.
Asian toteennäyttäminen on tietysti helppoa, kun alkuperäistiedosto löytyy sinulta. Yhteydenotto ylläpitoon tai kilpailun järjestäjään riittää. Tarvittaessa sitten käräjille (mutta se on ikävää touhua, enkä suosittele kenellekkään!!!)
Täytyy olla onneton tunari, jos lähtee toisten kuvia omimaan!!
Mikä pakko sille kaverille on lähettää se alkuperäinen, iso kuva?
Katso ammattilaisten sivuja, esim: http://www.kuva-vayla.com/
Siinä kuvaan laitetaan niin selvä "vesileima" että sitä ei todellakaan käytetä mihinkään.
Jos kuvan haluaan itselleen, niin sovit hinnasta ja myös ehdoista. Sen jälkeen toinen saa sen alkuperäisen sinulta.
Noh, ei tämä nyt missään tapauksessa huono kyssäri ole!!! Itseasiassa varmaan oleellisempia kysymyksiä nykyisenä digi-/nettiaikana!
Kyllä tekijänoikeuskysymys on harrastajalle tärkeä siinä missä ammattilaisellekin. Ilman että asiaan sotketaan jotain hemmetin välikättä, joka saa leipänsä kuvapankin pyörittämisestä.
Hyviä neuvoja tuossa edellä on ollut. Toivottavasti niistä on apuja kysyjälle!