2 vuoden määräaikainen vuokrasopimus

Kiinnostaa kovasti

Kaverini vuokrasopimus on kahden vuoden määräaikainen sopimus. Aikaisemmin olen kuullut vain 1 vuoden määräaikaisista, minkä jälkeen sopimus muuttuu toistaiseksi voimassaolevaksi. Tietääkö kukaan onko tuollainen kahden vuoden ehto ns. kohtuullinen?

4

3238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuttuu...

      sen kahden vuoden jälkeen. Siellä kyllä lukee ehdot sen jälkeen. Ei vuokrasopimus ole mikään työehtosopimus.
      Kohtuuden voi jokainen päätellä itse allekirjoitushetkellä, ei kai kukaan kohtuuttomaan paperiin nimeänsä pane.
      Liikehuoneistoilla on usein 5-10 vuoden sopimuksia.

    • lexander

      mikäli kyse on asunnon vuokrasopimuksesta, niin mitää maksimimääräaikaa ei lainsäädännöllisesti ole olemassa. Määräaikainen vuokrasopimus päättyy ilman eri toimenpiteitä määräajan kuluttua loppuun, eikä se "automaattisesti" muutu toistaiseksi voimassa olevaksi, vaan siitä tulee tehdä eri välipuhe. Määräaikaisenkin vuokrasopimuksen voi keskeyttää kesken määräajan, mutta se vaatii tuomioistuimen käsittelyn, joten lakimiesapu on tässä paikallaan.

    • asia on

      Mielestäni vuokrasopimus ei muutu määräaikaisesta toistaiseksi voimassa olevaksi, ellei sitä ole siinä sopimuksessa mainittu. Eli vuoden sopimus loppuu vuokrasopimuksessa mainittuna päivänä. Käsittääkseni ei mikään estä tekemästä kahden vuoden määräaikaista sopimusta. Sopimuksen irtisanomisessa voi sitten olla jotain jippoja. Katso laki asuinhuoneiston vuokrauksesta, AHVL.

    • Rehti peli

      Vuokra-asuntojen lainsäädännössä, nimen omaan vuokralaisen kannalta, on vakavia puutteita. Lainlaatijat, eli ministerit tms., ovat tehneet lain vuokranantajan etua silmällä pitäen. Suomi on tässäkin asiassa oikea takapajula. On maita missä vuokralla asuminen on yhtä hyväksyttävä tapa kuin omistusasunnossakin asuminen. Meillä vuokralaiset nöyryytetään niin etteivät he edes osaa pitää puoliaan tai jos osaavat heillä ei ole mahdollisuutta palkata asianajaa. Muutamassa vuosikymmenessä on rehellisestä kuukauden irtisanomisajasta menty kaikenlaisiin huijauksiin eripituisine määräaikoineen, sanktioineen ja sakkoineen. Vuokranantajat yksityisistä isoihin yhtiöihin tietävät miten he voivat ansaita lisää normaalin vuokranmaksun lisäksi. Ei paperitöitä ja vuokrailmoituksia kukaan tappiokseen tee. Kannattaa varoa vilpillisiä vuokrasopimuksia, lukea sopimukset tarkasti ja selventää kirjatusti epäselvät kohdat sillä riitatilanteessa vuokranantaja on aina oikeassa. Selkeys ja selvyys asunnon vuokraukseen. Vuokrat ovat pilvissä joten sen pitäisi riittää normaalissa vuokrasuhteessa. Vanha kunnon laki kuukauden irtisanomisesta tiedoksi myös vuokranantajille ja kaikenlainen venkoilu vuokramarkkinoilla loppukoon heti! Asunnonvuokraus on kauppaa siinä kuin mikä muu hyvänsä. Kartsokaa mistä maksatte ja kuinka paljon. Eihän autoakaan vuokratessa tarvitse sitoutua ylimääräiseen aikaan, miksi sitten asumisessa? Sitä paitsi muuttokulut ovat hiukeita ja ne ovat aina pois vuokralaiselta oli kyse sitten määräaikaispakkomuutosta tai itse irtisanotusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4396
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2501
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2314
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      20
      1807
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1672
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1542
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      81
      1536
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1331
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1243
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1145
    Aihe