polttohoito??

sysseli

kopioin tuon heittomerkeissä olevan viestin liitteeksi...kiinnostaa lähinnä missä noita tehdään?itse kärsin pahasta pco:sta (erit. epäsäänn.kuukautiset,ovista ei ole bongattu vuosiin ja lapsettomuutta takana reilu 5 vuotta). olen kyllä tuosta kuullut, mut lääkärit eivät ole koskaan sitä ehdottanut.pitääkö asia ottaa itse puheeksi? Helsingissä olen asioillani rampannut jo usean vuoden ajan tuloksetta.mikään lääke(clomi,metu,terot ym)ei tuota tuloksia.Onko tuo siis laparoskopia?



"Aamulla sairaalaan. Yleensä päiväkirurginen toimenpide riippuen potilaan voinnista (itselläni oli niin voimakasta pahoinvointia ja heikotusta, että jouduin jäämään yöksi vaikka oli suunniteltu illalla kotiutusta), joka tehdään nukutuksessa. Vatsaan tulee kolme reikää (yksi napaan, yksi vas alavatsaan ja yksi keskelle alavatsaan) joista tähystimet ja poltto viedään sisälle. Gynekologisessa asennossa sinut leikataan (olen myös sairaanhoitajana ollut leikkaussalissa mukana ko toimenpiteessä)ja ilman housuja tietysti olet siinä. Leikkauksen jälkeen tulee hieman vuotoa, vatsa on arka/kipeä (sain hyviä kipulääkkeitä) ja turvonnut. Joillain saattaa tulla kovaa hartiapistosta,minulla ei tullut. Yskiminen ja kurkkukipu oli kovaa yöhön asti (johtuen ilmeisesti intubaatioputkesta) ja silloin apuna oli tyyny jota painaa vatsaa vasten aina kun yskä tuli. Heikko olo oli muutama päivä leikkauksen jälkeen ja sairaslomaa sain 4 tai 5 päivää."

7

884

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *TT*

      Kyllä kyseessä on laparoskopia, mutta se tehdään yleensä mm. epäiltäessä endometrioosia. PCO:laiselle en ole kuullut koskaan ko. operaatiota tehtäneen, ja miksi tehtäisiinkään...? Eihän PCO leikkaamalla lähde. Voisi olla "rankemmat hoidot" (IVF) teidän tapauksessa jo poikaa...

      • .....

        Itse olen kirjoittanut lainausmerkeissä olevan tekstin. Älä kirjoita tänne faktatietona että pcota ei polttohoidolla hoidettaisi jos sinulla ei tietoa ole. Nimen omaan laparoskopiassa tehdyllä polttohoidolla on mahdollisuus saada pco hoidetuksi, ko. hoitoa vaan käytetään erittäin harvoin, syytä en tiedä miksi. Jo lapsettomuusvihossa minkä gyne minulle aikoinaan ojensi luki pätkä tästä polttohoidosta, eli kyllä sitäkin käytetään hoidoissa. Ja koska minulle on ko. hoito tehty, tiedän että pcota sillä yritettiin hoitaa.

        Ja tosiaan en tiedä oliko sillä vaikutusta raskautumiseeni (itse uskon niin ainakin), mutta kuukautiset tuli sen jälkeen ja tärppi kävi ekasta clomikierrosta, jotka määrättiin tukemaan leikkaushoitoa. Nyt rv 21!


      • *TT*
        ..... kirjoitti:

        Itse olen kirjoittanut lainausmerkeissä olevan tekstin. Älä kirjoita tänne faktatietona että pcota ei polttohoidolla hoidettaisi jos sinulla ei tietoa ole. Nimen omaan laparoskopiassa tehdyllä polttohoidolla on mahdollisuus saada pco hoidetuksi, ko. hoitoa vaan käytetään erittäin harvoin, syytä en tiedä miksi. Jo lapsettomuusvihossa minkä gyne minulle aikoinaan ojensi luki pätkä tästä polttohoidosta, eli kyllä sitäkin käytetään hoidoissa. Ja koska minulle on ko. hoito tehty, tiedän että pcota sillä yritettiin hoitaa.

        Ja tosiaan en tiedä oliko sillä vaikutusta raskautumiseeni (itse uskon niin ainakin), mutta kuukautiset tuli sen jälkeen ja tärppi kävi ekasta clomikierrosta, jotka määrättiin tukemaan leikkaushoitoa. Nyt rv 21!

        Kirjoitin, etten koskaan ole kuullut. Miksi kysyt, jos sinulle kerran se on tehty? Annat tehdä itsellesi isohkon toimenpiteen etkä edes tiedä sen nimeä?!


      • kyyyykkkä
        *TT* kirjoitti:

        Kirjoitin, etten koskaan ole kuullut. Miksi kysyt, jos sinulle kerran se on tehty? Annat tehdä itsellesi isohkon toimenpiteen etkä edes tiedä sen nimeä?!

        Itse kyselin tästä polttohoidosta (drilling) taannoin, kyllä niitä toisinaan tehdään pco:sta kärsiville. Siinä munasarjojen pinnalle poltetaan reikiä, jotta ovulaatio tapahtuisi eli tosiaankin sillä voidaan hoitaa pco:sta johtuvaa lapsettomuutta. Ei ollut kovinkaan reilua "hyökätä" nimim. ....:n kimppuun asiasta josta et itse tiedä mitään! Itse väitit viestissäsi että: "Eihän PCO leikkaamalla lähde" !!!! Joten tarkista todellakin ensin faktat ennen kuin lähdet niistä täällä kirjoittamaan. Kiitos!


      • ......
        *TT* kirjoitti:

        Kirjoitin, etten koskaan ole kuullut. Miksi kysyt, jos sinulle kerran se on tehty? Annat tehdä itsellesi isohkon toimenpiteen etkä edes tiedä sen nimeä?!

        Juu tosiaan sinähän se kirjoitit että eihän sitä pcolaisille tehdä vaan niille jotka kärsii endometrioosista!!! Ja opettele urpo lukemaan, mä en kirjoittanut ekaa viestiä vaan olen tänne joskus kirjoittanut sen lainausmerkeissä olevan tekstin jonka taas tämän ketjun aloittaja kopioi! Niin kuin siinä lukikin... Että sellanen *tun fakta!


    • *TT*

      Ke(i)tä tässä ketjussa loukkasinkin - pahoitteluni. Tarkoitus ei ollut paha, mutta yli vuorokauden pakkovalvomisen jälkeen olin vähän räjähdysalttiissa tilassa. Siis anteeksi.

      Myönnettäköön, että olin myös väärässä. Siitä en kuitenkaan ole pahoillani että kaikesta huolimatta vastasin, sillä itse olen monta kertaa saanut kysymyksiini tällä palstalla pyöreät 0 vastausta. Silloin kelpaisi edes arvaamalla heitetty vastaus. Ja kun katsoin, että tähän viestiin ei ollut tullut yhtään vastausta, ajattelin että voisin perstuntumalla yrittää vastata edes jotain.

      Mutta kuitenkin - vielä kerran anteeksi mielipahan aiheuttamisesta. Peace? :)

    • Anonyymi

      Hyvin vanha ketju, mutta juu 80-luvulla annettiin naisille munasarjojen polttohoitoa, hyvin tepsi lapsettomuuteen. Nykyisin ei anneta, jotta voidaan kalliita maksuja lypsää ihmisiltä erilaisilla lääke yms muodoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      99
      1214
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      950
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      213
      938
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      912
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      795
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      748
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      650
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      578
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      174
      490
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      457
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      444
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      424
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      407
    Aihe