koira ja kissat

Minulla on kaksi kissaa,11kk leikatut urokset, ja tänään hankin kotiin koiran joka on 1v sakemanni uros. Mikä olisi paras tapa totutella heidät toisiinsa? Koira rupee haukkumaan heti kun näkee kissat, ja kissat tietysti pelästyvät. Kissat ja koira ovat nyt eristyksissä, kissat alakerrassa ja koira yläkerrässä, mutta miten heidät saisi tulemaa toimeen keskenään? Onnistuuko ylipäätänsä vai onko tuhoon tuomittu yritys?
1510739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ajan kanssa noin nuori varmasti tottuu kissakavereihinkin. Minulla oli saksanpaimenkoira 6-vuotias, kun kissan hankin. Koira ei kissoista pitänyt muutenkaan, jos joskus lenkillä sattui näkemään nosti hirveän mekkalan ja yritti hyökätä perään. Totutin niin että annoin haukkua ja mesota hihnassa, en torunut, ja heti kun oli hiljaa palkkasin. Toruminen olisi luultavasti pahentanut asiaa, jo valmiiksi epävarma koira olisi vain saanut varmistuksen että tilanteessa todella on jotain outoa. Hihnassa en pitänyt kuin varmaan vartin, kun jo uskalsi päästää, koiraa kiinnosti kovasti, mutta lähemmäksi ei uskaltanut, palkkasin koko ajan rauhalista seuraamista ja samalla koira myös oppi, että kissa voi touhuta omiaan, siihen ei koiran tarvitse mennä ja takaa-ajo-ongelmiakaan ei tullut koskaan.. Tsemppiä ja kärsivällisyyttä.

Äänestä

Minulla on kaksi kissaa ja uroskoira. Hyvin nuo ovat tulleet toimeen keskenään. Kissat pääsevät koiraa pakoon kirjahyllyn päälle, suihkuseinän päälle ym. Yöksi laitoin jo heti alussa kissat kylppäriin veden ja ruokanappuloiden kanssa. Nukkumapaikka oli myös siellä. Näin sai itsekin nukuttua rauhassa. Pari viikkoa siihen totutteluun menee. Minulla kissat suhisi ja näytti koiralle kynsiä alussa kun tämä tuli liian lähelle. Lisäksi koira oli aina sitä mieltä, että kaikki ruoka on sen. Kissojen ruokapaikka onkin siksi tiskipöydällä. Jos koira osaa esim istua hyvin komennosta, voisit sen istuttaa ja tuoda kissan kerrallaan haisteltavaksi. Jos se ei ennen ole kissoja nähnyt haukkuu se tietysti ihmetyksestä. Pian sinunkin uroksesi ottaa kissat omaksi laumakseen ja suojelee niitä. Meillä onkin pihalla vaikeampaa, kun siellä ei kukaan saa liikkua silloin, kun kissat ovat ulkoilemassa naruissaan.

Äänestä

Meidän kissa oli ehtinyt noin vuoden ikään kun otimme koiran. Tosin kissamme oli ollut heti pentuna koiran kanssa, niin kissalla ei ollut ongelmaa sopeutua. Mutta, koira haukkui kissaa koko ajan ja aina kun kissa lähti kävelemään, niin koira säntäsi perään! Me aloimme heti komentamaan koiran toiseen huoneeseen kun alkoi haukkumaan. Hetken kuluttua koira sai tulla takaisin ja jos haukkuminen alkoi taas toiseen huoneeseen jne... Teimme tätä 2 päivää, jonka jälkeen koira hoksasi miten sen odotetaan käyttäytyvän! Niin ja aina palkkaus koiralle, kun oli nätisti kissan kanssa! Nyt on 5kuukautta kulunut koiran taloon tulemisesta ja nyt se jo nukkuu kissan kanssa samalla nojatuolilla :)

Äänestä

Hei!

Meillä on kolme kissaa ja koira. Koira tuli taloon ollessaan 4kk ikäinen ja kisut olivat vanhin jo 3-vuotias ja nuorin 1,5-vuotias.

Aluksi kissat pelkäsivät koiraa ja koira kissoja (koira pelkäsi kaikkia ihmisiäkin) totutimme kissat ja koiran toisiinsa aina siihen vuorokauden aikaan, kun olimme kotona, mutten kissat olivat hoidossa. Koiramme oli niin arka, että tärkeintä oli saada se tottumaan ensin ihmisiin. Noh, koira tottui ihmisiin ja alkoi luottamaan minuun.

Otimme kissat aina illaksi kotiin ja veimme yöksi pois. Viikonloppuisin kissat olivat koko päivän kanssamme. Kissat sähisivät ja juoksivat karkuun. Koira uikutti ja pelkäsi.

Pian koira alkoi tottua ja meni haistelemaan kissoja, mutta se aloitti väärästä kissasta. Meni vanhimpamme luo ja vanhimpamme oli meillekin pelote siinä mielessä, ettei se koskaan ole hyväksynyt koiraa. Kaksi muuta kissaamme suhtautui vanhempieni koiriin hyvin. (omamme on lapinkoira ja vanhemmillani oli perhoskoiria.. )

Kesti taas aikansa, kun koiramme uskaltautui haistelemaan kissoja. Itseasiassa keskimmäinen kisumme edesauttoi asiaa paljon.. :) Keskimmäinen kisumme varttui navetassa villikissana siihen päivään saakka, kunnes otimme sen perheeseemme. Kissa on erittäin sosiaalinen ja ennakkoluuloton kaveri. Niimpä se teki tuttavuutta pelkäävään koiraan. Kissa kävi puskemassa koiraa ja kehräsi sille. Aikansa koira jaksoi pelätä tätä, mutta pian se jo haisteli kissaa takaisin ja kohta uskalti jo liikkua asunnossamme kissojen ollessa kotona.

Kaiken kaikkiaan totuttelu vei puoli vuotta, mutta kissat tulivat kotiin lopullisesti oltuaan 2kk erittäin stressaavassa tilanteessa, jossa majapaikka vaihtui kokoajan kotimme ja hoitopaikan välillä.

Nyt koira ja nuorimmainen kisumme ovat kuin paita ja peppu. Koira jahtaa kissaa aina leikkimielessä ja haastaa kissaa leikkiin. Kissa osaa myös mennä haastamaan koiran leikkiin. Keskimmäinen kissamme ei suostu jahdattavaksi vaan jahtaa mieluummin itse koiraa. Vanhin kissamme koettaa vain pysyä poissa jaloista.. :)

Näin kaikki meni meillä. Ajattelin tarinamme kertoa, vaikka meillä ei ollutkaan yli-innokasta tutustuja koiraa.. :)

Kärsivällisyyttä vain ja toivotan onnea kissojen ja koiran alkavalle yhteiselolle!!!!!!

Äänestä

Minulla on koira. 3.v. hankin KISSAN! mut se on maatiaisKISSA! ja mun koira on PAHA! O-OU. OON HAUSKA tyyPPI. oUNOU... OLI KIVA JUTELLA! MOIKKA!!!

Äänestä

Meillä myös hyvin ongelmallinen tilanne. Meillä on 2 lapinkoiraa ja 2 kissaa. Toinen koirista hyökkäilee ja rähisee kissoille, eikä niitä vo pitää yhtäaikaa samoissa tiloissa : (

tulisipa jostain neuvoja

Äänestä

että, pikkukisumme on jo tottunut pienestä pitäen koiraan (kaverin koiriin) ettei ainakaan luulisi, että jos koiran hankkiis, tulis mitää kärhämöitä. Mutta se pitää aina opettaa koiralle että kissa on AINA ylempänä arvoasteikossa kuin koira!

Äänestä

mulla kävi niin et mulla oli jo ennestään melkeen 8 kilonen mettäkissa puolivilli kait ja hankin sellasen 3vuotiaan saksanpaimenkoiran niin ei siit tullu mitään, se kissa olis tappanu sen koiran tuon tuosta jollei niit olis pitäny erossa...

Äänestä

kissat on petoja.

Äänestä
  • Mulla oli kaksi koiraa, sitten tuli pieni kissa joka sai tulla omia aikojaan yläkerrasta koirien luokse. 1,5 vuoden kuluttua tuli toinen n. vuoden ikäinen kissa, jonka heitin saman tein koirien ja ensimmäisen kissan sekaan, kaikki sujui oikein hyvin ensi arkailujen jälkeen. Siten vanhempi koira tuli liian vanhaksi ja pääsi taivaaseen, toinen nuorempi silloin n. 8v koira lähti sitten kesälomalle äitini koiran seuraksi ja kissat jäivät kotiin. Syksyllä toin koiran kotiin jolloin kissat yrittivät tosissaan syödä sen. Ne olivat omineet koko asunnon omaksu reviirikseen. Onneksi äitini pystyi pitämään myöskin minun koiran. Sen jälkeen en ole uskaltanut kokeilla koria kissojeni lähelle.

    Äänestä

meillä kisu tulee toimeen koiran kanssa hyvin. Molemmat kissat, vanhempi jopa leikkii koiran (saksanpaimenkoira-suomen pystykorva) kanssa! Koira tosin todella hyvin koulutettu ja kiltti, tälläkin on suuri vaikutus.

Kyllä ne oppii tulee totutuksesta toimeen toistensa kanssa. Paras tilanne olisi, jos pikkukisulle tai -koiralle olisi esimerkkinä samaa lajia edustava, kissan tai koiran kanssa toimeen tuleva kaveri.

Äänestä

Minulla on kissa ja nyt olen ottamassa itselleni koiraa. Kuinka totuttaisin ne toisiinsa! Koira ei ole enää pentu

Äänestä

Suosittelen totuttamaan toisiinsa sellaisella alueella, mitä kumpikaan ei tunne omakseen/ole kummankaan reviiriä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avuton kirjoitti:

Minulla on kaksi kissaa,11kk leikatut urokset, ja tänään hankin kotiin koiran joka on 1v sakemanni uros. Mikä olisi paras tapa totutella heidät toisiinsa? Koira rupee haukkumaan heti kun näkee kissat, ja kissat tietysti pelästyvät. Kissat ja koira ovat nyt eristyksissä, kissat alakerrassa ja koira yläkerrässä, mutta miten heidät saisi tulemaa toimeen keskenään? Onnistuuko ylipäätänsä vai onko tuhoon tuomittu yritys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu