Höyrynsulkumuovi ja

Mikä liimatiivistemassa sopii höyrynsulkumuoville (PEL) vai sopiiko mikään?

Entä muut massat?
101361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kerro jos löydät veikkaan ettet löydä ja veikkaan ettei edes ole. Mutta eipä oikeastaan tarvitakaan.

Äänestä
  • jotain iv-putkien tyvien tiivistämiseen...

    Toinen olisi hs-muovin rakojen tilkkiminen ulko-ovien vieressä...

    Äänestä

läpivientiin voit survoa vaikka mitä massaa kunhan koetat tehdä muoviin ahtaan reijän ja lomittaa liepeet reilusti. Ja uretaanikin käy.

Äänestä
  • Tarkoitatko PU-vaahtoa?

    Käyttämässämme purkissa lukee, ettei tartu polyeteeniin. Onko jokin vaahto joka tarttuu vai tarkoititko jotain muuta polyuretaania?

    Äänestä

  • liimatiivistemassat kirjoitti:

    Tarkoitatko PU-vaahtoa?

    Käyttämässämme purkissa lukee, ettei tartu polyeteeniin. Onko jokin vaahto joka tarttuu vai tarkoititko jotain muuta polyuretaania?

    tarttuu ainakin muovi- ja metalliputkiin kiinni ja tukkiin ne raot aika hyvin. Eli sitä voi turauttaa vaikeisiin paikkoihin

    Äänestä

Urtsi ei passaa, ei se mitään vesitiiviyttä tee. Oikea kama on sikaflex, massa ja liima samassa törpössä.

Äänestä

kanavaläpiviennit butyylialumiiniteipillä. ottaa kiinni lähes mihin vaan ja muoviin ainankin todella hyvin. eikä kuivu pois ajan kanssa. löytyy ainankin onniselta tai ahlselliltä ja suuremmista rautakaupoista.

Äänestä
  • Musta rakentajan teippi rautakaupasta.On hyvää eikä maksa maltaita.

    Äänestä

sopivaa massaa. Itse kyselin sekä kalvon valmistajalta (Raniplast), että Sikaflexiltä ja kummallakaan ei ollut tiedossa tiivistemassaa, joka tarttuisi PE kalvoon. Teippejä löydät tästä keskustelusta. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000010&posting=22000000023859508
Itse olen käyttänyt Tesan teippiä ja näyttää pysyvän kiinni myös pakkasella.
Massan tulisi olla joustavaa eli sen tarkoituksena on tiivistää raot ja mekaanisella puristuksella ja riittävällä limityksellä tehdään sitten riittävä höyrynsulku.
Uponor valmistaa muuten valmiita höyrynsulun läpivientejä ilmastointiputkille.

Äänestä

Osta valmiita tiivistysläpysköitä. Niissä on hyvä liima ja sopivan tiukka reikä. Voit sentaa niitä vaikka molemmin puolin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liimatiivistemassat kirjoitti:

Mikä liimatiivistemassa sopii höyrynsulkumuoville (PEL) vai sopiiko mikään?

Entä muut massat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu