Nostoköli

Onko muita nostoköliveneitä, kuin Joe17 ja Laitning.

Tietoa nykyaikaisemmista nostokölipurjeveneistä ja linkkejä näistä kaivataan.
72737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Työporukan kanssa olisi kiinnostusta edulliseen alta 6 metriseen nostoköliveneeseen.
    Useimmille meistä tuo olisi ensi purjevene.

    6 meriä max sen takia, että sen kuljettaminen trailerilla olisi mahdollista.
    Joe 17 olisi kooltaan maksimi.

    Itse olen omistanut 70- luvulla Laitningin ja
    veneilytuntuma vain on vuosien aikana kadonnut.


    Sitten yksi mahdollisuus olisi, että rakennamme purjeveneemme itse... vaneri tai lujitemuovi.
    mallit ja tyypit on nyt hukassa.
    Käsityötaitoa, työvälineitä ja työtila ok...

    En saa noita pdf: iä kotikoneella auki, joten lueskelen ne huomisenpäivän aikana työpaikalla.
    Katson mitä sieltä löytyy....

    Kiitän ...kirjoitellaan.

    Äänestä

Itselläni oli Joe 17 monta vuotta. Helppo purjehtia aloittelijallekin, muttei mikään raketti. Sisätilat ovat sen kokoisessa tietysti ahtaat, mutta kyllä siinäkin kajuutassa pystyy yön yli vanhenemaan.

Saman suunnittelijan (Hans Groopin) Microtross olisi myös hyvä vaihtoehto. Se on aavistuksen pidempi (5,5 m) ja leveämpi kuin Joe. Kulkee kuitenkin trailerilla ja tietääkseni se on myös purjehdusominaisuuksiltaan huomattavasti Joea parempi. Käytettyinä niiden hinnat ovat pyörineet siinä 4000-5000 euron tienoilla.

Uudesta saat tietoa esim. linkistä:
http://www.vene-bjorndahl.fi/microtross.html

Äänestä

Jos uuteen on varaa, niin kannattaa tsekata myös Etap 22i. Näppärän oloinen vene ja vaikkei olekaan nostoköliä niin kulkee trailerilla. Veneessä on nimittäin 70 sentin tandemköli. Tässä linkki:
http://www.ertec.fi/

Taka vuosina tehtiin myös Sunwind 221 -venettä, jossa oli nostoköli. Vaikka se on reilut kuusi metriä pitkä, kulkee sekin trailerilla. Venettä ei tehdä enää ainakaan Suomessa, yhteen aikaan niitä tehtiin tietääkseni Saksassa. Käytettyinä saattaisi löytyä.
Vanhemmista veneistä tulee vielä mieleen Elan 19, joita näkee silloin tällöin myytävänä. Mittaa on vajaat 6 m ja veneessä on nostoköli.

Äänestä

Menee hetken, kun analysoimme kaiken tuon tiedon.
Paljon mielenkiintoisia juttuja löyty.
Kiire meille vain tulee, kun on selvitettävä käytettyjen hinnat, traileri ja tai mahdollisuudet rakentaa haluamamme vene.
Rakennettuna voi olla, ettei kerkiä ensikesän vesille.
Hyvällä porukalla veneen rakentaminenkin on veneilyä parhaimmillaan ja voi olla, ettemme hankettamme kiireellä pilaa. Onhan meillä perämoottoriveneitä varaveneiksi vielä tulevaksi kesäksi.

Kiitän kirjoittajia hyvistä vinkeistä ja linkeisä.
Jos päädymme rakentamaan venettämme, lupaan kotisivuillani kertoa hankkeemme etenemisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joe kirjoitti:

Onko muita nostoköliveneitä, kuin Joe17 ja Laitning.

Tietoa nykyaikaisemmista nostokölipurjeveneistä ja linkkejä näistä kaivataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu