Eipä oikein täysin vakuuta tuo yhdistelmä. Ajosta tulee helposti tempilevaa kaupungissa kun laatikko pitää julmetun iso pykälää päällä ja kun pitäisi vähän nostaa nopeutta, ei voimaa löydy yhtään joten pedaalia syvemmälle pikkuhiljaa. No ehkä jossanin 3/4 asrtuksella laatikko keksii, että ehkä pykälä on liian iso ja sitten mennään renkaat sutien.
Liikkeelle lähdössä vähän samaa. Kun painaa kaasua, ensin ei tapahtu oikein mitään ja sitten yht'äkkiä rynnätään liikkeelle.
Kokeilin aiemmin 2.0TDI kanssa tuota DSG laatikkoa ja se kyllä toimi paljon jouhevammin, sanoisin jopa, että liki yhtä hyvin kuin oikea automaatti mutta TSI:n kanssa tuo kaupunkiajaminen on raastavaa.
Kun vauhtiin on päästy ja nopeudet pysyy 60 yläpuolella homma pelaa paremmin kuin perinteisellä automaatilla ja koneessa riittää potkua kierrosten loppuun asti ilman hiipumista kuten automaatin kanssa pitääkin, se kun vaihtaa täyskaasukiihdytyksessä vasta kierrosten ollessa tapissa.
Jos jollain on jo vähän pidempi kokemus 1.4TSI DSG yhdistelmästä, olisi kiva kuulla kokemuksia ja tuntemuksia, tottuuko tuohon kaupunkiajon erikoisuuteen.
Liikkeelle lähdössä vähän samaa. Kun painaa kaasua, ensin ei tapahtu oikein mitään ja sitten yht'äkkiä rynnätään liikkeelle.
Kokeilin aiemmin 2.0TDI kanssa tuota DSG laatikkoa ja se kyllä toimi paljon jouhevammin, sanoisin jopa, että liki yhtä hyvin kuin oikea automaatti mutta TSI:n kanssa tuo kaupunkiajaminen on raastavaa.
Kun vauhtiin on päästy ja nopeudet pysyy 60 yläpuolella homma pelaa paremmin kuin perinteisellä automaatilla ja koneessa riittää potkua kierrosten loppuun asti ilman hiipumista kuten automaatin kanssa pitääkin, se kun vaihtaa täyskaasukiihdytyksessä vasta kierrosten ollessa tapissa.
Jos jollain on jo vähän pidempi kokemus 1.4TSI DSG yhdistelmästä, olisi kiva kuulla kokemuksia ja tuntemuksia, tottuuko tuohon kaupunkiajon erikoisuuteen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Moisia moitteita ei ole näkynyt ammattitestaajien kirjoituksissa.
Onko entinen autosi joku hengetön kierroskone? Jos katsot linkistä vääntökäyrää, huomaat TSI-koneeessa olevan jo 1000r enemmän vääntöä kuin parhaissakaan vapaastihengittävissä 1,6l koneissa maksimissaan.
http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?Flap=Graph&ChartsID=446
Joo kyllä siitä vääntöä lähtee mutta sen väännön synnyttäminen ei onnistu heti kaasua painettaessa vaan siinä on jokin mystinen viive, aivan kuin turboviive mutta pienillä kierroksilla pitäisi voima tulla mekaanisesta ahtimesta. Pedaali tulee painettua pikkuhiljaa likki pohjaan asti kun mitään ei tapahdu ja sitten yht'äkkiä pykälä vaihtuu (mikä muuten tapahtuu salaman nopeasti) ja renkaat sutii.
Nykyinen vaihtumassa oleva autoni on perinteinen automaatti n. 160hp/230nm perinteinen vapaasihönkivä juoppo.
TSI dsg vehkeen kulutus oli kyllä hyvin hyvin positiivinen yllätys, n. 2.5L/100km alle tuon nykyisen ajettaessa omaa tuttua työmatkaa tavallsieen tapaan.
Kerrottakoon aluksi etten ole päässyt ajamaan ko vaihteistolla, mutta aikaisemmin ajoin 2l koneella varustetulla autolla. Oli parin päivän opettelu pelkästään tähän erityyppiseen koneeseen kun vaihdoin 1.4l Tsi Touraniin. Kun tuollaiseen koneeseen laitetaan Dsg-vaihteisto, jota ei aikaisemmin ole ajanut, voi aluksi olla käyttöön liittyviä ongelmia jotka vaatisivat parin päivän opettelun.
ovat kierroksissa, kun 1.4 kone ja vauhtia 100 km/H.
100kmh 6. vaihde, kierrokset 2400rpm
Valmistajilla on suuri tarve yrittää laskea kulutusta arveluttavin keinoin. Uuden Corollan MultiMode toimii hieman samoin eli laittaa hyvin nopeasti jopa vitosta silmään hitaassa nopeudessa. Se aiheuttaa voimanpuutetta kun pitäisi kiihdyttää ja vaihdon alaspäin vasta sitten kun kierrokset laskevat joko liikaa tai polkaisee kunnolla kaasupoljinta. Parempi olisi että silmässä olisi pitempään paremman väännön alueella oleva vaihde. Tämä Corollassa onnistuu painamalla Es-nappia valitsimen juuressa, mutta asetus resetoituu aina sammutettaessa auto. Valmistajat luottavat siis liikaa moottorin tasaisen nopeuden vääntöön. Corollassakin vallan mainiosti ja mukisematta tasaisesti mennään hyvinkin pienillä kierroksilla, mutta kiihdytys sitten aiheuttaa em. ongelmaa. Hyökkäyksiä auto ei kuitenkaan tee johtuen varmasti myös pienemmästä väännöstä ja kun turboa ei ole, luonnollisestikaan.
Miten muuten DSG on ohjelmoitu toimimaan käännöksissä? Corollan MultiMode ei tunnu noteeraavan mitenkään käännöksiä tai liikenneympyröitä vaan haluaa vaihtaa kesken käännöksen. Tämä on epämiellyttävää (potentiaalisesti vaarallistakin talvella vaikka VSC toki ei päästä luistoon) ja olisi ollut helppo ohjelmoida toimimaan paremmin.
Kokonaisuutena olen kuitenkin yllättynyt tästä Corollan ratkaisun toimivuudesta. Varmasti DSG on parempi muuten toiminnaltaan ja niin pitääkin olla ratkaisuna ja hinnaltaan. MultiModen hinta on vain reilu tonni.
DSG on ohjelmoitu siten ettei se vaihda kesken käännöstä. Pienemmillä nopeuksilla DSG pudottaa yhden pykälän alaspäin kun rattia kääntää tarpeeksi esim. kadunkulmissa. Omaan autooni DSG maksoi 1540 euroa eli "automaatiksi" melko edullinen.
Ohjelmoinnistahan nämä kiinni ovat.
Corollan M-MT tosiaan muuten toimii jouhevasti ja lähdöt sekä peruutukset ovat erittäin pehmeitä. DSG:tä taas on noista moitittu esim. viimeisessä TM:ssä. Tämäkin lienee ohjelmointikysymys.
Eniten nyppii itseäni M-MT:ssä tosiaan sen vaihto-ohjelma. Sen kannattaisi pidempään pitää vaihdon jälkeen tasakaasulla tai kevyesti kiihdytettäessä pienempää vaihdettä silmässä. Nyt käy usein niin että käännös kun mennään tasakaasulla niin kevyt kiihdytys vaihtaa esim. kolmoselle ja sitten heti perään neloselle ja vitoselle. Vastaavaa tapahtuu esim. liikenneympyrässä jolloin siitä poistuttaessa on liian iso vaihde silmässä. Tätä voi ehkäistä Es-ohjelmalla tai rattivaihteilla sitten vaihtamalla alaspäin mutta ärsyttää se silti kun sen mielestäni normaalisti pitäisi toimia toisin. Kovempi kiihdytys myös auttaa jolloin kierroksia kerätään enemmän ennen vaihtoja. M-MT ei kuitenkaan juurikaan arvo vaihteita vaan toimii rauhallisesti.
Kummastuttaa että eikö insinöörit ollenkaan näitä asioita testaa oikeassa liikenteessä. Tässäkin olisi niin pienestä asiat kiinni. DSG:n äkkinäisyys ja vaihteiden arpomis-ongelmat (kuulemma) puolestaan liittynevät siihen että se yrittää liiaksi olla urheilullinen ja napakka.
lue tämä ketju ja erityisesti jussi101:n viesti:
http://www.ultimatevw.com/keskustelu/?cmd=aihe&id=9718
Itse en pysty kokemuksiani vielä kovin tarkasti kuvailemaan(TSI DSG Touranillani olen ajanut vasta 1000km), mutta ainakin kulutus on ollut positiivinen yllätys: Rauhallisesti ajetun 30km maantielenkin päätteeksi kulutus oli 5,9L/100km.
Välillä olen käyttänyt DSG:tä manuaalisesti Tiptronic-puolella, joko moottorijarruttaessa tai sitten vain huvikseen. Mutta jos automaatti tuntuu häiritsevän pahasti, kannattaa ottaa manuaalina...
Minä en väkisin ajettavaa hanki joten automaatti pitää olla. Tuo DSG ei vaan vielä ole ihan samalla tasolla toiminnallisuuden kannalta kuin momentinmuuntimella varustettu laatikko.