Me ollaan mieheni kanssa yritetty kolme kuukautta. Nyt minulla on kuukautiset 4 viikkoa myöhässä, mutta Apteekin testi näytti kuitenkin eilen aamulla negaa.
Minulla oli kolme viikkoa sitten (kuukautiseni olivat tuolloin myöhässä viikon) kaikenlaisia oireita, kuten pahoinvointia, väsymystä ja vatsakipua, mutta nyt ei ole enää mitään oireita paitsi näppyjä on tullut joka puolelle. Yhtenä päivänä silloin kolme viikkoa sitten olin siivoomassa kunnes minun oli aivan pakko lopetta, koska vatsaani alkoi vihloa ja särkeä todella paljon. Olisiko mahdollista, että alkio on kuollut kohtuun, muttei ole tullut ulos?
Ihmetyttää, miksi kuukautiset on noin paljon jäljessä, kun ovat olleet säännölliset jo useita vuosia. Apteekin testi näytti kuitenkin eilen negaa? Joten en usko olevani raskaana, vai onko mahdollista että näyttäisi negaa vielä nyt?
Kiitos todella paljon, jos joku viitsii vastata!
Minulla oli kolme viikkoa sitten (kuukautiseni olivat tuolloin myöhässä viikon) kaikenlaisia oireita, kuten pahoinvointia, väsymystä ja vatsakipua, mutta nyt ei ole enää mitään oireita paitsi näppyjä on tullut joka puolelle. Yhtenä päivänä silloin kolme viikkoa sitten olin siivoomassa kunnes minun oli aivan pakko lopetta, koska vatsaani alkoi vihloa ja särkeä todella paljon. Olisiko mahdollista, että alkio on kuollut kohtuun, muttei ole tullut ulos?
Ihmetyttää, miksi kuukautiset on noin paljon jäljessä, kun ovat olleet säännölliset jo useita vuosia. Apteekin testi näytti kuitenkin eilen negaa? Joten en usko olevani raskaana, vai onko mahdollista että näyttäisi negaa vielä nyt?
Kiitos todella paljon, jos joku viitsii vastata!
Vastaukset 10
Vanhimmat
on silloin vasta kun on yli 22 viikkoa ja se on tosi vakava juttu ja sen kanssa ei kannata leikkiä,kipikipi lääkäriin...oireesi voi johtua myös ns vale raskaudesta minulla on useasti sitä...pahoinvointia,pesänrakennus vietti,rinnat turpoaa ja tulee maitoa,koko ajan nälkä,hirveän herkkä,väsymystä yms yms tosin minulla rupeaa tulemaan maitoa kun näen vasta syntyneen tai ajattelenkin vauvoja tosi paljon,kamala vauva kuume koko ajan mutta nyt ei ole aika toiselle lapselle vielä...minä vähän veikkaan että et ole vielä raskaana mutta jatkakaa yrittämintä ja käväse siellä lääkärissä ja muista lapsia ei tehdä niitä saadaan...onnea yritykseen!!!
voi olla että kyseessä olisi keskeytynyt keskenmeno, jollaiseksi kutsutaan alle 22-viikkoista raskautta jossa sikiö on kuollut mutta ei tule ulos itsestään.
Lääkäriin sinuna kuitenkin menisin, en tiedä miten raskaustesti näyttäisi negatiivista? Eivät kai hormonitasot niin nopeasti laske? Ellei sitten kyse ole tuulimunasta? En osaa selittää negatestiä kyllä mitenkään, lääkärissä olisi viisainta käydä Heti.
***
Ei raskausoireet tule noin nopeasti (kuukautiset viikon myöhässä). Noi finnit taas kertoo jostain hormoonitoiminnan muutoksesta. Eli semmoset vaikuttaa kyllä kuukautisiin.
Oletko laihtunut/lihonut/stressannut? Tuskinpa raskaustesti negaa näyttäisi jos sisälläsi olisi alkio, elävä tai kuollut.
uskaltaisin väittää, että kyllä joitain oireita voi tulla jo aikaisessa vaiheessa.
Minulla on aina ollut hyvin epäsäännölliset kuukautiset, vaikka käytin ehkäisypillereitä, joten en vielä elätellyt mitään toiveita kun menkat alkoi olla viikon myöhässä (kuitenkin melkein vuosi oltiin yritetty). Mutta tuntemuksia oli ja siksi hainkin heti raskaustestin (aikaisemmin en ollut asian kanssa kiirehtinyt). Mutta noiden menkkojen epäsäännöllisyydestä johtuen ei ehkä voi tietää kovin tarkkaan sitä hedelmöitysaikaakaan, voisin ainakin kuvitella niin.
Niin, olihan sen testin teko melko aikaista siinä vaiheessa, mutta positiivista se näytti. Toistin testin viikon päästä ja sama tulos.
Kyllä niitä raskausoireita jo heti tulee. Mulla tänään tasan viikon menkat myöhässä ja eilen tein testin ja positiivista näytti. Tiesin sen jo ennen testiäkin, koska olen ollut tosi väsynyt ja mieliala vaihdellut rinnat arat ja turvonneet. Kolmas lapsi olisi tulossa, joten osasin siksikin nuo oireet oikein lukea.
saattaa osoittaa että alkuperäisessä viestissä sanottiin kuukautisten olevan 4 viikkoa myöhässä :D se on kyllä jo ihan riittävä aika oireidenkin ilmaantumsieen. Itselläni ne alkoivat palttiarallaa aina kiinnittymisen aikoihin, oireita oli jo hetki ennenkuin tein testin. Rintojen aristusta ja väsymystä siis. Voihan toki olla että kun kroppa tiesi olevansa raskaana kehitti oireita joita ei "oikeasti" vielä olisi, mutta noh, kun ne johtuvat raskaudesta niin luen ne raskausoireiksi :D
***
AIVAN: "Minulla oli kolme viikkoa sitten (kuukautiseni olivat tuolloin myöhässä viikon) kaikenlaisia oireita, kuten pahoinvointia, väsymystä ja vatsakipua, mutta nyt ei ole enää mitään oireita paitsi näppyjä on tullut joka puolelle."
ja omaan nilkkaan! *au* pitäisi tjauta ettei kolme ihmistä tee putkeen samaa mokaa, todennäköisempää on oma moka :D
***
raskaudelta.....
kolme viikkoa myöhässä ja kaikki kotitestit näyttivät negaa. Soita vaikka äitiysneuvolaan ja pyydä lähete tk:n labraan raskaustestiin, sillä lailla mä tein. Tk:n testi näytti sitten plussaa. Nyt mulla menossa rv 19 6 mutta ultrassa viime viikolla näytti olevan kolme viikkoa pienempi. Luulen, että sen takia kotitestit eivät mitään näyttäneetkään, koska raskaus oli alkanut myöhemmin. Parin viikon päästä menen uuteen ultraan jossa määritetään laskettu aika uudelleen. Mulla oli kyllä ihan alussa ihan selvät pms-oireet, mut kai ne sitten kuitenkin liittyivät raskauteen??