Ihme luontevalta se tuntuu ja näyttääkin.
Enää en aio ottaa rekonstruktiota, menee hukkaan taas kuitenkin.... jumalattoman kalliita vaan kaikki liivit ja uikkarit. Epistä.
Enää en aio ottaa rekonstruktiota, menee hukkaan taas kuitenkin.... jumalattoman kalliita vaan kaikki liivit ja uikkarit. Epistä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ihmettelin hintoja,En minäkään aio rekonstruktiota ottaa.Pakkohan tietty ne liivit,ja uikkarit on ostaa.
Itse hain proteesin muutama viikko sitten. Se on kyllä ulospäin vaatteiden alla ihan aidon näköinen ja tuntuinenkin. Mulle sattui koko aivan sama kuin oma rinta. Jotenkin huvitti, kun minulla on aina ollut c-kuppi ja nyt mulle kävikin b-kuppi. En ole niin paljon laihtunut, mutta olisiko iän myötä jotenkin kutistunut tuo rinta.
Kallitahan ne liivit ja uikkarit on. Mutta annetaanhan yhdet noin 50 euron arvoiset liivit sen proteesin mukana. Itse ostin toiset liiviliikkeestä. Maksoivat myös noin 50 euroa. Mutta ne oli ihan tavalliset liivit, tosi nätit vielä, niihin ommeltiin vaan se pussi sitä proteesia varten. Kyllähän halpoihin ja tavallisiin liiveihinkin voi ommella sen pussin. Ei se vaadi mitään erikoisliivejä, ei ainakaan minun tapauksessani, vaikka rinta onkin poistettu. Mutta halusin hemmotella itseäni ja ostaa kauniit ja laadukkaat liivit. Nyt minulla on niitä kaksin kappalein ja lisäksi vanhoja liiveja, joihin voi ommella sen pussin.
Uusiutuiko sinulle uuteen rintaan syöpä? Tehtiinkö se Tram- vai LD-kielekkeestä? Kuulostaa todella pahalle. Kyllähän sen korjausleikkauksen kanssa saa käydä aikamoisen paranemisprosessin läpi ja sitten kaikki hukkaan. Olen pahoillani...
Kyllä vaan uusiutui, tram-rekonstruktion arpeen. Se oli itse asiassa jo kolmas kerta, ihan ekalla kerralla tehtiin vain pieni osapoisto.
Oli se rekonstruktion rakentaminen sen verran työläs prosessi, että toista kertaa en siihen rupea. Varsinkin kun olen ihan varma että hukkaan menisi kuitenkin..... eikä enää oikein ole mistä ottaa, toinen suora vatsalihas käytettiin rekonstruktioon ja nyt viimeksi poistettiin koko rintalihaskin.
Vaan ei se mitään, hengissä ollaan kuitenkin.
>;)
kysyn sinulta LoistavaPolku vähän henkilökohtaisia, ymmärrän kyllä jos et halua vastata :)
Kerroit että sinulta on nyt poistettu rintalihaskin, onko se se leveä pectoralis lihas vai se pienempi pitkittäissuuntainen ja miten sen poisto on vaikuttajan yläraajasi toimintaan?
Minulta poistettiin resektion mukana rintarauhasta lihakseen asti ja myös lihaskalvo poistetun alueen kohdalta. Lihaskalvo toimii kuulemma luonnollisena kilpenä, eikä syöpä yleensä tunkeudu sen läpi. Lihaksen suuntaan olevalla marginaalilla ei kuulemma ole edes mitään merkitystä.
Oliko sinulla syöpä kuitenkin levinnyt rintalihakseen vai poistettiinko se jostain muusta syystä?
Pyydän tosiaan anteeksi, jos kysymykseni tuntuu liian tunkeilevalta..
En minä niiden lat. nimistä tiedä enkä poiston syistä muuta kuin mitä lääkäri selitti.... kyseessä on ilmeisesti juuri se isompi lihas joka on suoraan rinnan alla, nyt siinä ovat siis suoraan kylkiluut ihon alla isolla alueella. Lihas poistettiin, koska vanhaan arpeen oli tullut residiivi, joka olisi pitänyt poistaa n. 4 cm:n marginaalilla - nyt siis tyydyttiin hiukan vähempään koska luut tulivat vastaan. Ei ollut vielä levinnyt itse lihakseen, todettiin jälkeenpäin.
Käsi ei oikein toimi mutta en usko että se johtuu tästä poistosta: diagnoosi syövän uusimisesta tehtiin olkanivelen murtuman tutkimisen yhteydessä. Leikkaushaava oli pitkään tulehtunut joten nivelen fysioterapia viivästyi tosi paljon eikä käsi oikein kuntoutunut, nyt siitä on jo puoli vuotta eikä oikein nouse vieläkään. Ja nivel särkee edelleen.
..vastauksesta! :)
Keskiviikon tukihenkilötapaamisessa oli myös eräs rouva, joka oli sairastunut ensimmäisen kerran 33 vuotta sitten, ja häneltä oli myös leikattu rinta ja kudokset luita myöden, kainalo tyhjätty totaalisesti. 12 vuotta sitten hänelle oli tullut terveeseen rintaan eri syöpä, ja se oli myös poistettu ja kainalo tyhjätty.
Nyt hän on yli 70-vuotias, kädet toimi (toki oli vaivojakin ollut) ja hän jaksoi olla tukemassa meitä vastasairastuneita. Hänen rintakehänsä ei näyttänyt ollenkaan sellaiselta kuin voisi kuvitella, itseasiassa ei yhtään pahalta. Hänellä oli molemminpuoliset proteesit liiveissä. Tuollaisten ihmisten tapaaminen saa minut uskomaan, että rintasyövästä todella voi selvitä!
Itse jotenkin suhteutan nämä rintojen leikkelyt raaja-amputaatioihin. Mielummin elän vaikka ilman kumpaakaan rintaa, kuin ilman jalkoja tai käsiä, tai näköä, tai kuuloa..
Mielestäni jokainen meistä rintasyöpäläisistä on aika hyvässä asemassa kuitenkin - hoitojen myötä kun on saanut törmätä kaikenlaisiin tapauksiin, hyvin nuoriinkin joilta on amputoitu raajoja yms... ei se rintojen puute elämää muuta niin paljon kuin moni muu asia.
nuoret jotka vakavasti sairaana,yksi rinta ei maailmaa kaada.
Ja täysin oikeassa. Tissi se vaan on. :) Minä ainakin haluan eläää!!!
Uimapukua varten voitte hakea uimaproteesin, sekin on maksuton apuväline, kysykää maksusitoumusta hoitopaikastanne.
Minulla on myös tavallisia liivejä joihin olen ommellut proteesitaskun. Laihtuessani olen saanut uuden proteesin ja liivin, sopivaa uimapukua ei nyt ole vaan ostin topatut pikinit ja laitoin niihin taskun.
Olen nähnyt epäonnistuneita mutta enimmäkseen onnistuneita uusiotisuja, siitä huolimatta korjausleikkaukseen menoa en edes suunnittele vaikka sen ikäni puolesta vielä voisin saadakin.
vastaisuuden varalta.:)
Siis se proteesi? Olen kerran saanut kokeilla kädessä erilaisia malleja. itse en tarvitse tällä kertaa proteesia. Mutta hei se on hyvä juttu se proteesi: säilyy ryhti hyvänä! :)
Kun se on paikallaan, tuntuu ihan samalta kuin toinenkin rinta. ainoa mikä eroaa, on tietysti lämpötila.