miten kalsium alas

notkahdus kasvukäyrässä

Nelivuotias maitoallergikkoni ei suostu syömään kalkkikorvaustabletteja ( tulevat samantien yökkänä ylös). Olen kokeillut hänelle myös jauhemaista, mutta annospussillista en ole vielä saanut kätkettyä. Olisiko vinkkejä? Onko muilla sama ongelma?

5

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juomaa,

      johon oli lisätty kalsiumia. Olisiko ollut joku Gefilustuote tai muu sellainen, Prismasta ostin. Ehkä hänellekin maistuisi mehut. Eihän niissä varmaan paljon ole kalsiumia, mutta jotain kuitenkin.

    • kohtalotoveri

      Meilläkin oli vaikeuksia kalkkien kanssa. Ainoa, joka sopi oli Calchichew, joka melkein sulaa suussa. Jos sekään ei onnistu, niin kokeile joitakin maidottomia kalsiumia sisältäviä mehuja, kuten tuossa alla jo neuvottiin, mutta ole tarkkana niiden kanssa, etteivät sisällä esim. heraa, joka ei maitoallergiselle käy.
      Oletko itse maistanut, kuinka tuikeaa se jauhemainen kalkki on, eli sitä on kyllä aika vaikea kätkeä. Meillä sen kalkin sisältämä runsas sitruunahappo oli ongelma ja lapsi saikin siitä pahan ihottumareaktion.
      Imeytyäkseen hyvin kalkki tarvitsee D-vitamiinia, joten kannattaa valita sellainen kalkkivalmiste, jossa on myös D-vitamiini mukana. Toisaalta meidän elimistömme osaa kyllä käyttää tosi tehokkaasti sen vähäisenkin kalkin, joka ruoka-aineiden mukana tulee. Parhaimpia lähteitä sieltä maidottomalta puolelta on nokkonen, pinaatti, keltuainen, päärynä, kuivattu luumu, vehnäleseet, muikku, manteli. Valitettavasti tuossa edellisessä listassa on kyllä kovasti allergisoiviakin mukana, mutta jospa sieltä joku tärppäisi.

    • notkahdus kuriin

      Kiitos kohtalotoverit vinkeistä. Kalsiummehu aktiivikulutuksessa ja d-tippaa lisäksi.

      • puolitoistavuotiaan äiti

        Kertoisitko mikä kalsiummehu menee teillä alas? Voisin yrittää omalle lapselleni sitä tarjota.


      • vital kids
        puolitoistavuotiaan äiti kirjoitti:

        Kertoisitko mikä kalsiummehu menee teillä alas? Voisin yrittää omalle lapselleni sitä tarjota.

        marlin vital kids. Myydään ihan lähikaupoissa litran purkissa, purkin päällä sellaiset teinipiirroshahmot.
        Makuja on tietääkseni kaksi: omena-päärynä ja vadelma. Kalsiumia saman verran kuin riisimaidossa yms. Ovat aika makeita, mutta kai se sokeri on pienempi paha kuin kalsiumavaje.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      110
      1070
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      948
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      807
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      86
      733
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      655
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      17
      627
    7. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      48
      536
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      36
      536
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      515
    10. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      492
    Aihe