Nelivuotias maitoallergikkoni ei suostu syömään kalkkikorvaustabletteja ( tulevat samantien yökkänä ylös). Olen kokeillut hänelle myös jauhemaista, mutta annospussillista en ole vielä saanut kätkettyä. Olisiko vinkkejä? Onko muilla sama ongelma?
miten kalsium alas
5
542
Vastaukset
- juomaa,
johon oli lisätty kalsiumia. Olisiko ollut joku Gefilustuote tai muu sellainen, Prismasta ostin. Ehkä hänellekin maistuisi mehut. Eihän niissä varmaan paljon ole kalsiumia, mutta jotain kuitenkin.
- kohtalotoveri
Meilläkin oli vaikeuksia kalkkien kanssa. Ainoa, joka sopi oli Calchichew, joka melkein sulaa suussa. Jos sekään ei onnistu, niin kokeile joitakin maidottomia kalsiumia sisältäviä mehuja, kuten tuossa alla jo neuvottiin, mutta ole tarkkana niiden kanssa, etteivät sisällä esim. heraa, joka ei maitoallergiselle käy.
Oletko itse maistanut, kuinka tuikeaa se jauhemainen kalkki on, eli sitä on kyllä aika vaikea kätkeä. Meillä sen kalkin sisältämä runsas sitruunahappo oli ongelma ja lapsi saikin siitä pahan ihottumareaktion.
Imeytyäkseen hyvin kalkki tarvitsee D-vitamiinia, joten kannattaa valita sellainen kalkkivalmiste, jossa on myös D-vitamiini mukana. Toisaalta meidän elimistömme osaa kyllä käyttää tosi tehokkaasti sen vähäisenkin kalkin, joka ruoka-aineiden mukana tulee. Parhaimpia lähteitä sieltä maidottomalta puolelta on nokkonen, pinaatti, keltuainen, päärynä, kuivattu luumu, vehnäleseet, muikku, manteli. Valitettavasti tuossa edellisessä listassa on kyllä kovasti allergisoiviakin mukana, mutta jospa sieltä joku tärppäisi. - notkahdus kuriin
Kiitos kohtalotoverit vinkeistä. Kalsiummehu aktiivikulutuksessa ja d-tippaa lisäksi.
- puolitoistavuotiaan äiti
Kertoisitko mikä kalsiummehu menee teillä alas? Voisin yrittää omalle lapselleni sitä tarjota.
- vital kids
puolitoistavuotiaan äiti kirjoitti:
Kertoisitko mikä kalsiummehu menee teillä alas? Voisin yrittää omalle lapselleni sitä tarjota.
marlin vital kids. Myydään ihan lähikaupoissa litran purkissa, purkin päällä sellaiset teinipiirroshahmot.
Makuja on tietääkseni kaksi: omena-päärynä ja vadelma. Kalsiumia saman verran kuin riisimaidossa yms. Ovat aika makeita, mutta kai se sokeri on pienempi paha kuin kalsiumavaje.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83313229Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2062853Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy592447Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1711510Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har181299Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään541282Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j14915- 59912
- 84847
- 20824