Corolla vm.89 syö öljyä.

Toyota Corollani, vm. 89, on alkanut syömään
runsaasti öljyä. Autolla on ajettu 160tkm, ja eikä
se ole oireillut mitenkään. Nyt kuitenkin öljyä on
ruvennut kulumaan todella runsaasti, vaihdoin öljyt n. 2kk sitten, ja tarkistin öljymutterin kiinityksen ym. tarkasti, mutta nyt huomasin että tikun päässä on enää pieni nokko öljyä. Moottoritilassa ei näy vuodon merkkejä eikä pakokaasuissa näytä pahemmin olevan öljyn syönnin väriä. Mistä moinen voisi johtua?
131854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Laitoitko huonot öljyt sisään?...niissäkin kun on eroja.

Äänestä

juu laitappa teboilin cold öljyt sisää 5w 40 niin loppuu

Äänestä

Ota kansi pois ja vaihda venttiili ohjari kumit samalla kannattaa hioa myöskin venttiilit loppuu öljyn liika kulutus.

Äänestä
  • Itselläni oli kanssa vielä vähän aikaa sitten 89 1.3 malinen corolla ja öljynkulutus ei vähentynyt ohjurien kumit vaihtamalla,koneella oli ajettu 190TKM
    ja jäykähköt mineraali öljytkin 10W-30W hävisi n.1500km ajon jälkeen kone ei vuotanut tiivesteistäkään epäilen ,että autosi pöllyttää silloin kun vedätät (kiihdytät) ei näy välttämättä silloin ,kun auton ollessa paikallaan polkasee kaasua reilummin mitenkään suurena savutuksena ja pakokaasupäästö arvotkin voi olla ihan kohdallaan ainut mikä tulisi mieleen viaksi on jumittuneet öljyrenkaat !Itselle ei koskaan kerennyt öljyn katoamisen todellinen syy selvitä ,kun vaihdoin auton pois !
    Olen kuullut ,että kyseinen vika/ominaisuus olisi yleisempi nimenomaan 1.3 moottorilla kuin 1.6 mallin koneilla !

    Äänestä

  • tietääkseni ohjurin kumit voi vaihtaa myös kantta irroittamatta.. ainakin vanhemmassa onnistui..

    Äänestä

Jospa et täyttänytkään alunperinkään täyteen (mittatikun ylämerkiin)öljyä?Jos taas öljyt mustuu on se merkki männänrekaiden toimimattomuudeta.Ei nimittäin tarvi olla ekspertti kun ne vaihtaa (maksoivat muutama vuosi sitten motonetissä 180mk).Samalla kun irrottaa venttiilikoneiston hiotaan venttiilit kukin omassa pesässä(motonetissäiltemassa on venttiilihiomatahna )ja poralla hionta(pora venttiilin päähän (ensin venttiili istukassa) hiomaaine välissä.hiomaaine hienontuu itsestään..on aluksi karkea).Tarvii vain venttiilityökalun (ei ole kallis 100mk?)eikä sitten saa hävittää venttiilin päässä olevia puoliskopalasia(lentävät helposti hukkaan...muovipussikämmen päälle).Ja kynsilakalla vaikka(värillinen)merkitse jakopäähihnaan laikku niin että osa laikusta jää varmasti rattaaseen(näin merkkaat yläpään ja alapään rattaalle kaksi ja jakopäähihnan pyörimissuunta merkitään.ei tarvi vesipumpulle eikä öljypumpulle merkkeja)Kunhan varmasti löydät paikat.Pultit muistat avatessa laittaa pahviin pystyyn ja kiristä pultteja heti kun olet saanu vähän auki niin muistat kireyden(kannen pultit momenttiavaimella(sellanen joka naksahtaa ei viisari)(kannentiiviste ,ventt.kumit,ja,öljyt ja vedet vaihdat samalla) Ja sitten venttiilivälykset(ovat 0.2 vai mitä siinä konepellissä tarrassa lukee)pako löytyy pakosarjan ja imu imusarjan puolelta.Järjestys ja tksti meni vähän vääri mutta asia ei vaikea.Viikonloppu kun hiljaa tekee.

Äänestä
  • Luulisi olevan yleisesti tiedossa, että -89 --90 1.3 corolla malleissa on huomattavan runsaasti yksilöitä jotka alkavat jo 100 tkm vaiheilla kuluttaa öljyä jopa 2 l / 1000 km.
    Tähän auttaa vain "lievä koneremppa". Eli kansi pois, männät yläkautta pois, uudet m-renkaat jne. samalla hyvä mitata sylinterit. Niihin voi tulla huomattavaa soikeutta jolloin vanhat renkaat eivät enään kaavi öljyä kunnolla. Soikeus ei ole kulumaa vaan lohkon muodon muutoksesta johtuvaa. Arvelen että näitä on suomessa satoja tai max. 2000 kpl...????

    Äänestä

Itellä oli aikoinaan 1,6 vm-88 corolla,jonka öljynsyönti(n,1l/1000km) ei asettunut edes rempalla.Kansi männänrenkaat hoonaus paikallisella pajalla.Kuulin myöhemmin ,että alkuperäiset(japanilaiset) männänrenkaat eivät olisi tarpeeksi "jäykät".OLisi pitänyt käyttää kuulemma saksalaisia renkaita.Tosin joku täällä Kertoi noissa olevan syliterissä soikeutta,joten syy olisi siellä,eikä korjautuisi näillä toimilla.Itselläni syönti loppui vasta autonvaihdon jälkeen.

Äänestä
  • 89-mallin 1,3 Corollalla aikoinaan 80000km (ostin auton uutena).Muuten auto toimi hyvin,mutta siihenkin piti salvaa lisätä 10000 km:n vaihtovälillä 1 l.Minulle kerrottiin huollossa,että ei syytä korjauksiin.Vaihdoin merkkiä ja nyt ei kulu.Mutta toisaalta ei se lisäily eikä sen tuomat vähäiset lisäkustannukset maata kaataneet.
    Olipahan vain turhauttaavaa sekin.

    Äänestä

kulahti omassa Corollassanikin sen verran,että vaihdoin Europelin.Corolla oli vm.90 ja minulla uudesta saakka.Kertoivat kulutuksen johtuvan siitä,ettei polttoainelaimentumaa esiinny näissä koneissa.Kuulostaa näin jälkikäteen muumilaakson tarinoilta.Joka tapauksessa jäi sen verran kammoa,etttä pysyttelen turvallisesti Euro autoissa.

Äänestä

Aivan samoin syö öljyä volvoni, ja ei vuoda. Moottori on saattanut olla porattu väljäksi tehtaalla, niinkuin epäilivät tätäkin, koska päästötkin ovat yläkantissa. Ei sille voi muuta tehdä, kuin korjauttaa moottori, tai vaihtokone.Minulla on hakusessa romikselta myös kone, mutta ei ole vielä löytynyt vähemmän ajettua.

Äänestä

Laitoin meidän kakkosautoon -88 täyssynteettiset ja alko vuotaan etustefasta, panin tavalliset, pysyi paremmin sisällä. Samalla kun vaihdoin jakohihnan, vaihdoin myös etustefan, nyt pysyy myös täyssynteettiset hyvin sisällä, koneella ajettu kylläkin vasta n. 310tkm. Yhdessä autossa alko vuotaan pohjaroppu ja öljykello kun vaihdoin tavallisista täyssynteettisiin, eli epäilisin kuitenkin vuotoa, jos ei muualta niin sitten venttiilien juuresta.

Äänestä

Mulla on vm.91 Gti corolla jolla oli ajettu n.160tkm. rupesi syömään öljyä n.1l/1000km. ei savuttanut ja toimi muutenkin ihan hyvin.mutta kulutti vaan öljyä niin pirusti! Koneesta oli mennyt oljyrenkaat jumiin. Vaihdoin uudet männänrenkaat ja laitoin kannen. maksoi kyllä pirusti mutta ei kyllä syö enää oljyäkään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tulikettu kirjoitti:

Toyota Corollani, vm. 89, on alkanut syömään
runsaasti öljyä. Autolla on ajettu 160tkm, ja eikä
se ole oireillut mitenkään. Nyt kuitenkin öljyä on
ruvennut kulumaan todella runsaasti, vaihdoin öljyt n. 2kk sitten, ja tarkistin öljymutterin kiinityksen ym. tarkasti, mutta nyt huomasin että tikun päässä on enää pieni nokko öljyä. Moottoritilassa ei näy vuodon merkkejä eikä pakokaasuissa näytä pahemmin olevan öljyn syönnin väriä. Mistä moinen voisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu