Lentääkö A330 välilaskutta Helsingistä Phuketiin?

Eli sopiiko myös kasvavan Thaimaan lomaliikenteen tarpeisiin?
224401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

vyölaukkulaiset lentää sillipurkeillaan kaakkois-aasian junttilaan eli Phuketiin niinkun tähänkin saakka.

Äänestä
  • sillä Finnmatkojen jumbolla mentiin ja tultiin ilman välilaskuja 9 tuntiin että heilahti...ei ehtinyt sampanjaa juoda kun oltiin perillä.Ja penkkien väli oli lähes metri, tilaa oli liiankin paljon mutta rahalla saa ja hevosella pääsee.

    Äänestä

  • näinon näreet kirjoitti:

    sillä Finnmatkojen jumbolla mentiin ja tultiin ilman välilaskuja 9 tuntiin että heilahti...ei ehtinyt sampanjaa juoda kun oltiin perillä.Ja penkkien väli oli lähes metri, tilaa oli liiankin paljon mutta rahalla saa ja hevosella pääsee.

    Et yhdeksään tuntiin ehtinyt juoda samppanjaa? Ai niin, siitä pitää lomalennoilla maksaakin.

    Äänestä

  • Matkuri kirjoitti:

    Et yhdeksään tuntiin ehtinyt juoda samppanjaa? Ai niin, siitä pitää lomalennoilla maksaakin.

    se kuului matkan hintaa. se ettei meinannut johtui siitä että se tarjoillaan vähän ennen laskua.

    Äänestä

...ilman välilaskua ei pääse takaisin. Eikä pääse jumbokaan jos olisi tarpeeksi lämmintä lentoonlähdön aikana (lähtö keskellä päivää) tai jos olisi märkä kiitotie ja lämmin keli.

Äänestä
  • millä nimellä kirjoittelet fsnordikissa?

    Äänestä

  • muistaakseni Novair lentää tuolla konetyypillä Thaimaahan ja lennoilla on välilasku.

    Äänestä

  • A330-300 range on 10500km. Pukettiin on matkaa 8312km.

    Äänestä

  • *sari* kirjoitti:

    muistaakseni Novair lentää tuolla konetyypillä Thaimaahan ja lennoilla on välilasku.

    MyTravel on lentänyt Suomesta Malesiaan
    A330:lla mutta vaikka sillä olisi voinut
    lentä suoraan niin Persianlahdella oli
    miehistönvaihto.

    Äänestä

  • deedee kirjoitti:

    A330-300 range on 10500km. Pukettiin on matkaa 8312km.

    sillä range ei ole noin pitkä, alle 9000 km täydellä kuormalla.

    Äänestä

  • paskaa sillä lentää vaikka sataisi lehmiä ja lopeta nuo paska puheet jolla ei mitään tekemistä oikean lentämisen kanssa, ehkä sinun pikku poika simussa saattaakone tiltata mutta ei oikeassa elämässä. Olen käynyt tänä talvena jo kahdesti jumbolla Phuketissa ja mennen tullen ilman välilaskuja ja liki 600 oli kyydissä. Ja takuulla oli kosteaa, viimeksi oli 34 C ja rankkasade ja eikä mitään ongelmaa. Kasva aikuiseksi ja ota sitten kantaa kun tiedät asioista.

    Äänestä

  • Sinunlaisia apinoita tähän maahan siunaantuu???
    Muuta korkeasaareen paviaanilinnaan!!!

    Äänestä

  • sinä asiantuntija kirjoitti:

    millä nimellä kirjoittelet fsnordikissa?

    Eli en kirjota fsnordicissa ollenkaan.

    Äänestä

  • 2. käynyt kirjoitti:

    paskaa sillä lentää vaikka sataisi lehmiä ja lopeta nuo paska puheet jolla ei mitään tekemistä oikean lentämisen kanssa, ehkä sinun pikku poika simussa saattaakone tiltata mutta ei oikeassa elämässä. Olen käynyt tänä talvena jo kahdesti jumbolla Phuketissa ja mennen tullen ilman välilaskuja ja liki 600 oli kyydissä. Ja takuulla oli kosteaa, viimeksi oli 34 C ja rankkasade ja eikä mitään ongelmaa. Kasva aikuiseksi ja ota sitten kantaa kun tiedät asioista.

    ...rankkasateessa jumbolla 34 asteen lämpötilassa suomeen ilman välilaskua. Älä naurata..

    Äänestä



  • ..saa.. kirjoitti:

    ...sut luulemaan että A330:n saa phuketista taivaalle täyden kuorman? Varsinkaan jos se on sisutettu vain yhteen luokkaan..? Tarkoittaen noin 350 matkustajaa..????

    Voi saatana. Etkö osaa lukea? Range on nimenomaan "with max passengers" tuon 10500km. Lisäksi: "Take-off distance, sea level,ISA 15C (Startstrecke): 2560m (217 tons)".

    HKT:n kiitoradan pituus 9800ft = 2987m

    Mikrosoftin pippelisimulla ei ehkä pääse ilmaan phuketista mutta jos lentelee oikeasti ei tuo Phuketin kiitorata tuota ongelmia.

    Äänestä

  • helvetistä kirjoitti:

    Sinunlaisia apinoita tähän maahan siunaantuu???
    Muuta korkeasaareen paviaanilinnaan!!!

    MIKA ON PIPPELISIMU ?????

    - ensimmaista kertaa kuulen sanan. Liittyko lentokoneisiin ??

    Äänestä

  • deedee kirjoitti:

    Voi saatana. Etkö osaa lukea? Range on nimenomaan "with max passengers" tuon 10500km. Lisäksi: "Take-off distance, sea level,ISA 15C (Startstrecke): 2560m (217 tons)".

    HKT:n kiitoradan pituus 9800ft = 2987m

    Mikrosoftin pippelisimulla ei ehkä pääse ilmaan phuketista mutta jos lentelee oikeasti ei tuo Phuketin kiitorata tuota ongelmia.

    ...ymmärrän myös. Eli koskahan hkt:ssa olisi 15 astetta lämmintä? Ja muutenkin standardi ilmakehän olosuhteet? Kun lämpötila nousee yli 30 asteen niin paljonko arvelet kiitotievaatimuksen kasvavan lentoonlähdössä? Vai kasvaako ollenkaan? Mitä mieltä olet? Ja entä jos myös ilmanpaine on alle standardin? Onkohan sillä vaikutusta? Ja miksi ruotsalainen Novair tekee välilaskun u.a.e:ssa?

    Äänestä

  • UTELIAS kirjoitti:

    MIKA ON PIPPELISIMU ?????

    - ensimmaista kertaa kuulen sanan. Liittyko lentokoneisiin ??

    muiden joukossa uu nou, kun ei muuta keksitä.

    Äänestä

  • ..phuketista kirjoitti:

    ...rankkasateessa jumbolla 34 asteen lämpötilassa suomeen ilman välilaskua. Älä naurata..

    sillä näin tehtiin helmikuussa 2007 ja perille tultiin 9 t 22 minuuttia eikö takuulla ollut välilaskuja, eikö ole ollut sitten marraskuun 2006 ja lentää joka viiikko?

    Äänestä

  • UTELIAS kirjoitti:

    MIKA ON PIPPELISIMU ?????

    - ensimmaista kertaa kuulen sanan. Liittyko lentokoneisiin ??

    fss-nordicin pippeli kapteenit pc:n ääressä kun kuvittelvat olevansa lentäjiä...pippelit pystyssä ajavat hornan kuuseen....ja antavat kommenteja asioista josta eivät mitään tiedä...se on pippelisimu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voe mahoton kirjoitti:

Eli sopiiko myös kasvavan Thaimaan lomaliikenteen tarpeisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu