Minkä verran pääsykokeiden jälkeen tarvitsee matikkaa arkkitehtuuria opiskellessa? Lukiosta on takana lyhyt matikka, mutta uskon kyllä, että pääsisin matikankokeen läpi(ei näyttäny noi vanhat kokeet mitenkään kovin vaikeilta).. jos taas itse opinnoissa tarvitsee paljon matikkaa niin annan olla
Arkkitehtuuri ja matikka
kubic
2497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mitä oon kuullu, niin eipä sitä matksua siellä osastolla hirveesti opiskella. Kai toi arkkitehtimatskunkoe mittaa jotain semmosia ominaisuuksia, joita on hyvä olla tommosessa suunnitteluhommassa, kuten avaruudellista hahmotuskykyä jne. Ja kyllähän toi kokeen pisteytyskin kertoo aika paljon siitä, kuinka merkittävä osa toi matsku on koko hommaa. Siitä saa max 3 pistettä, kun piirustuskokeesta saa max 12.
Ajattelin itsekkin kuinkatsoin tota pääsykokeit, ett ei se linja kuitenkaan ole varmaan niin matematiikka painotteinen.. kyll sun silmä ja tunto suunnittelus ja tollases on varmaan tärkeempi.. matematiikkaa voi lukea ja oppia, mutt joss olet hyvä pirtämään, se on usein sinussa pienestä,, ja on vaikeampi harjoittaa..