Näin Turussa

Kiki  

15v tyttö meni lääkäriin valittamaan syömishäiriötä, vastaanottotäti totesi "Meillä on ollut tapana hoitaa ensisijaisesti oikeat sairaudet, tuolla on ovi, ole hyvä ja häivy vastaanotoltani, kiitos"

7

1415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bulimic

      no just joo v*ttu mitä kusipäitä!! mene jonkun muun puheille meil oli ainakin koulus tosi kiva terkkari jolta sain apua

      • BED mummo

        Jostain syystä, syömishäiriöitä ei oteta läheskään aina vakavasti. Varmaan anoreksia, silloin kun potilas painaa alle 40 kg pysäytää terveydenhoitoalan ammattilaisen.
        Sen sijaan vanhojen ihmisten ahmimishäiriöitä ei missään oteta vakavasti, suositellaan vaan laihdutuskuuria tai nykyään painonhallintaa tms. Tai sitä, että sinulla taitaa olla vähän huono tuoa itsekuri, se paranee vaan tiukalla otteella!!!

        Aivan kammottava vastaanotto nuorelle syömisongelmaiselle, kyllä minä vaan sanon, että tämä laihuuden ihannointi on täysin sairasta sekä nämä KEVYTTUOTTEET jotka todellisuudessa vaan lihottavat ihmisiä. Ne sisältää kuulemma lihottavia aineita eikä ole mitää kevyttuotteita oikeesti.


    • BED.

      Jos epäilee itsellään olevan BED, oikea paikka on tilata yksityiseltä lääkäriasemalta aika psykiatrille. Muut syömishäiriöt ovat paljon tutumpia myös kunnallisessa terveydnhuollossa, mutta BED:tä pidetään vain "itsekurin" puutteena, jota se ei todellisuudessa ole.

      Bed löytyy myös tautiluokituksesta, eikä siellä ole itsekurittomuudesta johtuvia "tauteja". Terveyskeskuksien henkilökuntaa, eritoten lääkäreitä, pitäisi kurssittaa syömishäiriöiden suhteen, että oppisivat, että on muitakin syömishäiriöitä kuin anoreksia ja bulimia. BED on ihan oikea sairaus, johon myös kuuluisi saada apua kunnalliseltakin puolelta. Näin vain ei valitettavasti ole.

      BEDin hoito alkaa sillä, että kaikki "laihdutuskuurit" lopetetaan, se on ensimmäinen neuvo. Omalla kohdallani olen saanut apua yksityiseltä puolelta, enkä kadu senttiäkän, mikä siihen on mennyt.

    • bulimikko24

      Missä Turussa olit? Päivysytksessä siellä sairaalalla vai..?

      • BED.

        Jos minulta kysyit, niin asun pääkaupunkiseudulla. Käyn yksityisellä lääkäriasemalla, ja se on paikka, josta olen saanut apua. Kivinen on tie ollut ja on edelleen, mutta hiljalleen eteenpäin mennään.

        Yhtä lailla kuin anoreksia ja bulimia, on BED syömishäiriö, jonka hoito ei ole hokkuspokkustemppu. Se vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä, välillä menee hyvin, välillä repsahtaa, mutta ei auta kuin päästä taas ylös ja jatkaa siitä, mihin jäi. Tämä on koko elämän mittainen projekti.


    • Vittuuntunut 9

      15v poika soitti ambulanssin, kun oli ilmeisesti jalka murtunut niin täti toisella päässä linjaa totesi "Meillä on tässä hoidettavana yksi Binge eating disorder-tapaus nyt, ole hyvä ja poistu poistu toimistostani" "Minä olen kyllä puhelimessa" "piip piip piip"

      Että aina ei ole ne oikat sairaudet ensisijalla

    • lista

      Siis BED lääkkeitä
      - topiramaatti
      - venlafaksiini
      - bupropioni
      - varenikliini (mahdollisesti)

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      166
      6338
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2886
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1047
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    8. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      953
    10. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    Aihe