Keittöremontti Iskun kanssa

Ollaan mietitty keittiöremonttia avaimet käteen periaatteella ja nyt tutkinta vuorossa on Isku. Onko kokemuksia moisesta putiikista tällaisen remontin tiimoilta.
62658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Omakotitalon kalustetoimitus -98. Totaalinen fiasko. Paljon vääräänlaista tavaraa väärään aikaan, mm. osa ovista myöhässä 3 kk.
Laatu kuitenkin kohtuullista poislukien keittiön ovisarja, joka meni kelvottoman laadun vuoksi vaihtoon vuoden asumisen jälkeen (takuuseen).
Myyjäportaan toiminta oli asiallista. Ongelmat olivat tehtaan toiminnassa ja laadussa.
Voihan olla, että ovat parantaneet toimintaansa tämän jälkeen, mutta omalta kohdaltani en voi kehuja Iskulle antaa.

Äänestä
  • sen verran tuli kokemuksia, että ihan asiallinen ja tehokas. Ei turhaa kannettavan kanssa pelaamista, vaan tiedot, mitat messiin ja lupasi tarjouksenkin tosi pian. Katsotaan se nyt ensin ja sitten taas mietintämyssy päähän.

    Äänestä

Ostimme vuosi reilu vuosi sitten omakotitalon, jossa on iskun toimittama keittiö (pinnat koivuviilua) Noin puoli vuotta sitten lusikkalaatikon ja roskiskaapin ovesta alkoi pinta säröilemään ja irtoilemaan. Näissä kahdessa kappaleessa oli ilmeisesti valmistusvikaa, koska muutenkin olivat "karheampia" kuin muut.
No...painelin iskun keittiösedän luo, joka reklamoi ovet ja tilasi uudet vaikka meillä ei ole edes kuittia. Toiminta oli muutenkin asiallista. Toimitusaika oli kuulemma neljän viikon luokkaa. Eipä noilla tietysti mitään kiirettä ollut ja kun kyse kumminkin on vain parista yksittäisestä ovesta.
Tämä tapahtui siis lokakuun lopussa vuonna 2002 ja nyt on kulunut reklamoinnista viisi kuukautta, eikä uusia ovia ole vielä näkynyt.
Olen käynyt ko. liikkeessä muutaman kerran ja soitellut iskun kivalle keittiösedälle kymmeniä kertoja. Iskun keittiösetä on ystävällinen mutta luotettavuutta ei löydy paskan vertaa. Kymmeniä kertoja hän on luvannut soittaa heti seuraavana aamuna. Joskus on jopa sanonut lähtevänsä tarkistamaan tilanteen varastosta ja soittavansa 15 minuutin kuluttua. Eikä se ikinä soita. Jo kuukausi sitten ovet olivat kuulemma tehtaalla valmiina ja lähettämössäkin ovista on tehty havaintoja. Pari viikkoa sitten hän lupasi että ovet ovat viimeistään "tiistaina" perillä, joten irroitin vanhat ovet ja vein ne mukanani iskuun luullen saavani vihdoinkin uudet tilalle. Arvatkaa oliko tulleet?
Nyt olemme saaneet katsella pari viikkoa roskista, kun kerran menin viemään vanhat ovet pois. Soittelin viimeksi viime viikon torstaina iskun kivalle sedälle, joka lupasi tuoda vanhat ovet takaisin maanantaina, mikäli siihen mennessä eivät ole uudet saapuneet. Nyt on torstai ja olen varma, että mukavasta sedästä ei kuulu pihaustakaan, ellen taas aloita soittelemaan.
Jos ja kun jossain vaiheessa saan oveni, tulen kiertämään iskua kuin ruttoa, enkä todellakaan suosittele kenellekään!
Kiitos ja anteeksi!

Äänestä
  • Sitä samaa koivuviilua omatkin oveni ovat. Ensimmäisesten ovien viilupinta alkoi rapistua irti pelkästä pyyhintäkosteudesta.
    Takuuvaihdetut uudet viiluovet (eri valmistaja) ovat moitteettomat kolmen vuoden jälkeen.
    Nyt olen tosin havainnyt lievää pullistelua kylpyhuoneen koskean tilan kalusteissa, ilmeisesti nekään eivät ole parkaiten kosteutta kestävää laatua.
    Iskulle tyypillistä näyttää olevan tehtaan käsittämättömän hidas vastine reklamaatioihin.

    Äänestä

  • ...ottaa härkää sarvista ja unohtaa kaikki käytössäännöt ja painua liikkeen toimarin juttusille. Enää ei kannata vitkutella, vaan laittaa kova kovaa vastaan. Olen henk.kohtaisesti ottanut eräässä tapauksessa yhteyttä toimitusjohtajaan ja asia selvisi samantien. Älkää odotelko enää.

    Äänestä

Onnetonta meininkiä, keittiö tehty -98 ja kamat ensin viivästy sitten tuli väärää ja lisäksi kirsikkataso skraaduilla jota sitten odotettiin... Koko keittiö saatiin lopulta paikoilleen 5kk venaamisilla. Myyjän kommentti oli ettei tällaista ole koskaan ennen tapahtunut ja teidän täytyy ottaa yhteyttä suoraan tehtaalle. Eipä saatu aikaseks ja viidakkorumpu soi ja jalolla äänestetään seuraava keittiökauppa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jamo kirjoitti:

Ollaan mietitty keittiöremonttia avaimet käteen periaatteella ja nyt tutkinta vuorossa on Isku. Onko kokemuksia moisesta putiikista tällaisen remontin tiimoilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu