Olisiko vinkkejä, kun aion lähteä kesäkuussa Orvietoon, tai vaihtoehtoisesti Viterbon kautta Orvietoon, miten sinne pääsisi kätevimmin Roomasta julkisilla kulkuneuvoilla.
Pitääkö esim. Terminin asemalla jonottaa kauankin junalippuja, Milanossa näin noin sadan hengen jonon lippuluukulla, haluaisin välttää kaikkea turhaa ruuhkaa. Onko joku mennyt bussilla Toscanan suuntaan tai koilliseen Roomasta, mistä kannattaisi hankkia bussilippu ja -matka? Kokemuksia Tiburtinasta?
Entä pääsisikö Fiumicinosta bussilla tai junalla Viterboon tai Orvietoon päin? Onko kokemuksia näistä reiteistä? Entä majoituksista näissä kaupungeissa?
Pitääkö esim. Terminin asemalla jonottaa kauankin junalippuja, Milanossa näin noin sadan hengen jonon lippuluukulla, haluaisin välttää kaikkea turhaa ruuhkaa. Onko joku mennyt bussilla Toscanan suuntaan tai koilliseen Roomasta, mistä kannattaisi hankkia bussilippu ja -matka? Kokemuksia Tiburtinasta?
Entä pääsisikö Fiumicinosta bussilla tai junalla Viterboon tai Orvietoon päin? Onko kokemuksia näistä reiteistä? Entä majoituksista näissä kaupungeissa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos lähdette matkaan Fiumicinon terminaalista, EI KANNATA mennä Roma Termini - asemalle vaan ERI junalla
1). Roma Trastevere asemalle, jos jatkatte Viterboon
2). Roma Tiburtina asemalle, jos Orvietoon.
Junat Viterboon (henkilöjunat) lähtevät Roma Trastevere asemalta tasan tunnin välein: 7:56, 8:56, 9:56, 10:56 jne klo 16:56 asti, sitten 17:20, 17:46, 17:56, 18:20, 18:56, 19:09. Kaksi viimeistä: 19:56, 20:56. Matka-aika: 1t:31 - 1t:45min.
Junat Orvietoon lähtevät Roma Tiburtina asemalta:
- henkilöjunat (matka-aika 1t. 11min.)
klo 7:21, 9:21, 11:21, 13:21, 14:21, 15:21, 17:21, 19:21, 20:21. On myös muutama InterCity Tiburtinasta Orvietoon, matka-aika noin 20 min. lyhyempi, mm. 12:57, 14:57, 18:57.
Rautatieliput myydään Fiumicinon terminaalin ja junalaitureiden välillä olevassa rakennuksessa.
Myös Trastevere- ja Tiburtina asemilta saa liput jonottamatta.
Vielä korostan. Kun Fiumicinosta lähdetään, jotta voidaan nousta junasta Roma Trastevere tai Roma Tiburtina asemalla, täytyy valita paikalliset henkilöjunat (eli ei kelpaa kallis turistijuna Terminiin). Ne lähtee n. 20 min. välein, pääteasemana joko Fara Sabina-Monteli, Poggio Mirteto tai Orte, kaikki käy.
Pysäkit Fiumicinosta päin ovat:
Fiumicino Aeroporto
Parco Leonardo
Fiera Di Roma
Ponte Galeria
Muratella
Magliana
Villa Bonelli
Roma Trastevere
Roma Ostiense
Roma Tuscolana
Roma Tiburtina
Olipas hyvä ohje! Kiitos siitä!
Itse haluaisin vain sen verran saivarrella alkuperäiseen kysymykseen, että Orvieto ei suinkaan ole Toscanaa. Hieno kaupunki silti.
Itse olen majoittunut viimeksi Orvietossa hotelli Umbriassa, maksoi pari vuotta sitten 60e/2hh/vrk.
Tämä vastaus on hyvä ja selkeä ja auttaa matkan toteuttamisessa. Grazie mille!
jossa nuo asemat näkyvät:
http://www.villapaola.com/italiano/bandbaroma/bigrailbandbaroma.htm
En ole tämän ketjun aloittaja, mutta sanon vain, että on HIENOA nähdä, että täällä tietoa jaetaan mikäli sitä jollain on olemassa tai helposti saatavilla. Olemme varmaan kaikki kyllästyneet näkemään näitä "googleta" -vastauksia.. Jatketaan samaa rataa!
Noilla ohjeilla pääsee varmaan kätevästi Orvietoon, mutta etsin netistä myös tietoja paluumatkasta, Orvietosta pitäisi päästä Roomaan sunnuntaina päivällä joskus, tai miksei jopa vielä maanantaiaamunakin Fiumicinoon, jos olisi sujuva yhteys, kentällä pitäisi olla kai pari tuntia ennen lentoa eli joskus puoli 10. Ihmettelin että trenitalia.comin (paikallinen VR) sivuilla oli vain yksi ainoa juna Roomaan, ja sekin joku makuuvaunujuna tai mikä lienee varhainen aamujuna, "EN" haulla Orvieto - Roma. En ole löytänyt mistään kunnon aikataulua eri junista miten Orvietosta pääsee junalla tai bussilla Roomaan tai Fiumicinoon, tai Viterbosta. Kulkevatkohan nuo paikallisjunat kesäaikaan ja kuinka tiheästi Orvietosta Tiburtinaan tai Terminiin, ja mistä linkistä saisi aikatauluja? Entä onkohan Orvietossa lipunmyyntiä sunnuntaisin? osaatko vielä neuvoa, kiitos.
http://www.trenitalia.com/en/index.html
Minä tein haun ja löysin useammankin junan.
Junalipun voi aina ostaa automaatista asemalla mutta muista leimata se laiturilla ennenkuin nouset junaan.
olin katsonut kesäkuuta tuosta trenitaliasta, ja siksi vain yksi juna löytyi. Toukokuun kohdalta löytyi jo useita sunnuntailähtöjäkin. Hyvä kun muistutit että tuli asia tarkistettua paremmin.
Kelpaakohan seteliraha lippuautomaatteihin vai pitääkö olla Visa tai Visa Electron?