Projektina on jakotukin kytkentä ja tulo putki PEXillä (18mm) jakotukin päähän.
Laitoin kulma mallisen puserrusliittimen (UK), mutta sitä tukin päähän kiertäessäni huomasin että "pohjaan asti" kierrettäessä, kulma menee hiukan jakolinjan yli, noin 1/8 kierrosta, ja putkien asennus noin ei oikein ahtaassa tilassa onnistu, eli tuo tulo PEXi vääntää sen auki päin samaan linjaan, sen verran lyhyesti on putkea lattiasta vapaana.
Onko tuo kierreliitos tiivis (teippi on kierteessä) vaikka se ei ole aivan pohjassa ?
Vai pitäisikö tuo tehdä jotenkin muuten ?
Huomasin saman myös kaksi kulmaa yhdistettäessä SK ja UK, linjat menivät tuon 1/8 "yli", käytänkö liian vähän teippiä ?
Kierreliittimen tiiveys
14
6911
Vastaukset 14
- nuo liitokset
ja hamppua ja putkikittiä liitoksiin.
Teipeillä et saa pitäviä liitoksia ja ne kuuluu jonnekin puutarhaletkuihin eli talon sisälle.
Ja oikein pakkaamalla saat liittimet oikeaan kulmaan ja pysyy eikä vuoda. - olla kuulolla
Jaha. Täytyypä seurailla Vakuutuskorvausten valituspalstaa, milloin ilmestyt sinne valittamaan, että vakuutusyhtiö ei korvannutkaan talon vesivahinkoa.
- Valittajat ja tekijät erikseen
Niin, ei ole tarvinnut vakuutuskorvausilmoitusta vielä 35 vuoteen tehtyä, en ajatellut tehdä nytkään.
Kiitos hamppuneuvosta, laitan sitä, näkyy nykytalossa putkifirma vetäneen ihan teflon teipillä, liekkö sitten laittaneet reilummin, hyvin on 8 vuotta pitänyt.
Tuo hamppu kuitenkin kuulostaa hyvältä laitan sitä ja kittiä niin pitää.
Vielä jos jollakin on lisäneuvoja kautta teflonteipin sopivuudesta - jäi se puoli ihan mielenkiinnosta mietityttämään. - voi pitää
Valittajat ja tekijät erikseen kirjoitti:
Niin, ei ole tarvinnut vakuutuskorvausilmoitusta vielä 35 vuoteen tehtyä, en ajatellut tehdä nytkään.
Kiitos hamppuneuvosta, laitan sitä, näkyy nykytalossa putkifirma vetäneen ihan teflon teipillä, liekkö sitten laittaneet reilummin, hyvin on 8 vuotta pitänyt.
Tuo hamppu kuitenkin kuulostaa hyvältä laitan sitä ja kittiä niin pitää.
Vielä jos jollakin on lisäneuvoja kautta teflonteipin sopivuudesta - jäi se puoli ihan mielenkiinnosta mietityttämään.mutta ei kestä yhtään vääntää takaisinpäin.
Hamppu ja kitti pitää aina kunhan on tarkkana että se jää kierteisiin kiinni kun kierrät paikoilleen. - Näin se etenee
voi pitää kirjoitti:
mutta ei kestä yhtään vääntää takaisinpäin.
Hamppu ja kitti pitää aina kunhan on tarkkana että se jää kierteisiin kiinni kun kierrät paikoilleen.kerrankin lyhyt ja erinomainen vastaus - kiitoksia
- r-roope
voi pitää kirjoitti:
mutta ei kestä yhtään vääntää takaisinpäin.
Hamppu ja kitti pitää aina kunhan on tarkkana että se jää kierteisiin kiinni kun kierrät paikoilleen.Tein viikonloppuna pyyhepatterin venttiilien/liittimien liitoksia, joissa käytin ensin teflonteippiä. Pariin kertaan tein liitokset uusiks, mut aina tiputti jostain. Tänään tein liitokset käyttäen pellavaa putkikittiä, eikä vuoda enää, ei.
Teflonteippi on tee-se-itse -miehelle ilmeisesti sopiva pikkuliitoksissa, joissa kierre on hieno. Yheden liitoksen viittii avata ja tiivistää uudestaan pariinkin kertaan. Kun taas kyseessä on monimutkaisempi liitos, niin hamppu kitti yhdistelmällä onnistumismahdollisuus laakista lienee suurempi. - putkurakoitsijan poika
r-roope kirjoitti:
Tein viikonloppuna pyyhepatterin venttiilien/liittimien liitoksia, joissa käytin ensin teflonteippiä. Pariin kertaan tein liitokset uusiks, mut aina tiputti jostain. Tänään tein liitokset käyttäen pellavaa putkikittiä, eikä vuoda enää, ei.
Teflonteippi on tee-se-itse -miehelle ilmeisesti sopiva pikkuliitoksissa, joissa kierre on hieno. Yheden liitoksen viittii avata ja tiivistää uudestaan pariinkin kertaan. Kun taas kyseessä on monimutkaisempi liitos, niin hamppu kitti yhdistelmällä onnistumismahdollisuus laakista lienee suurempi.Hamppu ensin ja muutama kierros teippiä päälle on paras ratkaisu. Ei tarvite kitin kanssa sotkea.
- ilmeisesti
putkurakoitsijan poika kirjoitti:
Hamppu ensin ja muutama kierros teippiä päälle on paras ratkaisu. Ei tarvite kitin kanssa sotkea.
korvaa kitin ja hamppu tiivistää. Pitääpä koettaa kun kitti loppuu.
- Anonyymi
putkurakoitsijan poika kirjoitti:
Hamppu ensin ja muutama kierros teippiä päälle on paras ratkaisu. Ei tarvite kitin kanssa sotkea.
Elä puhu paskaa. Saatana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elä puhu paskaa. Saatana.
Uponorin ohjeissa on teippi. Jos laitat kittiä, Uponor ei mahdollista vahinkoa korvaa.
Sikäli jännää, että kitti on heidän tuotemerkkinsä. Se ei sovi yhteen muovien kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uponorin ohjeissa on teippi. Jos laitat kittiä, Uponor ei mahdollista vahinkoa korvaa.
Sikäli jännää, että kitti on heidän tuotemerkkinsä. Se ei sovi yhteen muovien kanssa.Jaa, mutta onneksi tuo kitti ei ole kosketuksissa "muoviin", hamppua ja kittiä laitetaan kierteisiin jotka useimmiten ovat messinkiä.
- pellavat, kitit ja teipit
varmempi tapa on laittaa loctite 577 liimaa kierteisiin ja kyllä pysyy ja pitää, ja saa myös auki jälkeenpäin vaikka jotkut väittävät ikuiseksi liitokseksi!
- ajatelleeksi,
onko Loctitesi myrkytön käyttövesiputkistoissa? Helsingissä on sääntö, jonka mukaan hamppu pohjalle ja teippi päälle. Tunnen kyllä Loctite 577 joka käy parhaiten teipin kanssa öljy ja paineilmaliitoksiin.
- Anonyymi
ajatelleeksi, kirjoitti:
onko Loctitesi myrkytön käyttövesiputkistoissa? Helsingissä on sääntö, jonka mukaan hamppu pohjalle ja teippi päälle. Tunnen kyllä Loctite 577 joka käy parhaiten teipin kanssa öljy ja paineilmaliitoksiin.
Muutama huomio: Helsingissä ei ole kyseistä "sääntöä" ja kierreliimojen kanssa ei käytetä teippiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211341Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331241- 641230
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi307555