...haaveilen. Jos olet (tai tiedät jonkun, joka on) tulevana kesänä halukas vuokraamaan Helsingistä mökkinsä ajanpuutteen takia tai muusta syystä, niin ilmoita! Ostokaan ei ole mahdoton ajatus (paitsi jos pankkini laittaa hanat kiinni :-)). Yhteydenotot suoraan sähköpostiin [email protected], mutta käyn kyllä lukemassa myös näitä keskusteluja.
Siirtolapuutarhamökistä minäkin...
duckmarine
4374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mahdotonta, koska yhdistysten säännöt usein kieltävät sen.
Muistaakseni ruskeasuon mökkejä ei voi omistaa kuin äidinkieletään ruotsinkieliset henkilöt.(onko sääntö vielä voimassa?)
Vuokraaminen sinänsä olisi hyvä vaihtoehto ennen ostoa, koska tällöin saa paremman kuvan puutarhan sopivuudesta(monissa tarhoissa lieve ongelmia, joka on oston yhteydessä otettava huomioon)
tiedosta, enpä ollut tullut ajatelleeksikaan tuota, että vuokraaminen saattaisi olla kiellettyä :-(
selvää sen siirtolapuutarhayhdistyksen säännöistä ja varsinkin järjestys-säänöistä, mistä mahdollisesti on ostamassa mökkiä.
Tarkista myös kuuluuko yhdistys valtakunnalliseen yhdistykseen(ei suositeltavaa)
Nämä toimenpiteet ovat erityisen tärkeitä ennen kuin mökki kaupan päätöstä tehdään, näin vältyt monelta surulta ja murheelta.
Jos haaveilet siirtolapuutarha mökistä, ei sinun kannata luopua haaveistasi minun kirjoitusteni vuoksi, halusin vain antaa sinulle enemmän tietoa asioista, että vältyt ikäviltä yllätyksiltä.
Minulla itselläni on sp-mökki ja tiedän miten rasittavia asioita puutarhurille voi tulla eteen, kun on tullut ns väärään puutarhaan.En myy mökkiäni, koska en halua vahingon kiertävän eteenpäin.
Siirtolapuutarha-alueella olisi ennen kaikkea oltava äärimmäisen taitava sosiaalisilta taidoiltaan jotta mahtuisi porukkojen vaatimiin raameihin. Havaitsin aikoinaan uskomattoman paljon ihmisten välillä riitaa ja kitkaa, panettelua, juoruilua ja kyräilyä. Rauhaa rakastavana ihmisenä pohdiskelin joskus että kuuluukohan tuollainen suomalaiseen perusluonteeseen?