tansaniaan tema matkoilla

tansaniaan menossa

tansaniaan tema matkat safarin järjestää, eikä keniaan, kuten keniaosiossa kyselin.
oli pahemmanlaatuinen ajatuskatko näköjään päällä, kun sitä siellä kyselin.
eli uusi yritys.
kertokaa miten meni safarimatka temamatkojen kanssa.
oliko rahoille vastinetta, milloin olitte, oliko kuumaa/kosteaa,itikoita, ym.

6

1603

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sauwa

      Hei!

      Juuri tulin Tansaniasta Teman järjestämältä matkalta. Reissu oli kokonaisuudessaan upea! Safarilla oltiin viikko, joka oli juuri sopiva aika (viikko Zanzibarilla löhöilemässä) Meillä ei ollut liian kuumaa, mutta mikäli aurinko helottaa, niin lämmintä piisaa. Itikoita oli jonkin verran, mutta ei haitannut mitenkään matkaa. Opas osaa kyllä kertoa, millä alueilla niitä on enemmän.
      Matkalla ei kulu rahaa juuri ollenkaan, joten sinänsä matka ei ollut edes kallis. Hintaan kun sisältyi kaikki ruuat safarilla ja Zanzibarillakin aamiainen ja illallinen sekä juomarahat kantajille, kuskeille jne. Reissussa oli paljon maailmaa nähneitä, mutta kaikki ihastuivat Tansanian luontoon, eläimiin, upeisiin (korkeisiin) paikkoihin, ihmisiin ja lämpöön.. Joustavuus ja ok-kunto ovat eduksi matkalla. Suosittelen ehdottomasti tätä unohtumatonta reissua!

      • tansaniaan menossa

        minkä ikäistä väkeä oli teidän kanssa reissussa?


      • Sauwa
        tansaniaan menossa kirjoitti:

        minkä ikäistä väkeä oli teidän kanssa reissussa?

        Itse olemme 3-kymppisiä ja osa oli samaa ikäluokkaa ja osa (nuorekasta) vanhempaa. Bilettämäänhän noille matkoille ei lähdetä ja suht hyvä kunto on matkalla jakasamisen edellytys.


      • ilman toilettia?
        Sauwa kirjoitti:

        Itse olemme 3-kymppisiä ja osa oli samaa ikäluokkaa ja osa (nuorekasta) vanhempaa. Bilettämäänhän noille matkoille ei lähdetä ja suht hyvä kunto on matkalla jakasamisen edellytys.

        Millainen majoitus Tansaniassa oli? Hyviä/huonoja puolia?


      • HOPP
        ilman toilettia? kirjoitti:

        Millainen majoitus Tansaniassa oli? Hyviä/huonoja puolia?

        Majoitus oli hyvä: varustetasoltaan ei mikään erikoinen, mutta kaikki tarvittava löytyi - toki eroja oli ja nimenomaan positiiviseen suuntaan, eli huippujakin löytyi. Mutta kaikki nuo keskitason varustuksenkin hotellit sijaitsivat upeilla paikoilla! Ja meillä ainakin majoitus vaihtui päivittäin, joten aina oli erilainen paikka: välillä oli upeat uim-allas alueet keskellä viidakkoa ja välillä oltiin korkealla vuoristossa kraaterin päällä. Vessat, kylpyammeet, sängyt ja hyttysverkot olivat kaikissa. Veden ja sähkön tulo saattoi vaihdella (opas informoi kyllä aina), mutta nekin oli ajoitettu niin, että esim. sähkö katkesi välille 24-06.00 ja huoneissa oli aina kynttilöitä (me kyllä nukuttiin aina jo tuolloin).


      • HOPP
        ilman toilettia? kirjoitti:

        Millainen majoitus Tansaniassa oli? Hyviä/huonoja puolia?

        Ja Sansibarilla meillä oli ihan esitteen mukaisesti huippuluokan hotelli televisioineen, ilmastoineineen, isoine kylppäreineen jne. Viiden tähden hotelli ja taso sen mukainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      121
      1729
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      857
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      802
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      790
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      742
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      43
      646
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    8. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      40
      637
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      67
      609
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      577
    Aihe